افزایش نرخ تورم در آمریکا به دلیل رشد قیمت بنزین

نورنیوز – گروه اقتصاد: نرخ تورم در آمریکا طی ماه گذشته میلادی به دلیل رشد هزینه‌های بنزین افزایش یافت که با اقدامات اساسی برای کنترل تورم نشانه‌هایی از کاهش رشد اقتصاد را به همراه داشت.


وزارت کار این کشور روز چهارشنبه گزارش داد که مطابق با انتظارات اقتصاددانان، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) پس از افزایش ۰.۲ درصدی در ماه ژوئیه، طی ماه گذشته میلادی ۰.۶ درصد افزایش ماهانه و ۳.۷ درصد افزایش سالیانه داشت.


بر اساس این گزارش، شاخص اصلی قیمت مصرف کننده در آمریکا که بنزین و مواد غذایی را شامل نمی‌شود، در ماه گذشته ۰.۳ درصد افزایش یافت که کمی بیشتر از پیش بینی ۰.۲ درصدی بود.


این شاخص در ماه گذشته میلادی نسبت به سال قبل ۴.۳ درصد افزایش نشان داد ولی نسبت به رقم سالانه ثبت شده در ژوئیه یعنی ۴.۷ درصد کاهش داشت.


این وزارتخانه گزارش داد که شاخص بنزین بیش از نیمی از افزایش ماهانه همه اقلام را به خود اختصاص داده است.


اگرچه داده های اقتصادی اخیر نشان می دهد که تورم در ایالات متحده کاهش یافته است، اما نسبت به هدف بلندمدت ۲ درصدی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) همچنان در سطح بسیار بالایی باقی مانده است.


سیاست گذاران بانکی این کشور اعلام کرده‌اند که احتمالاً نرخ‌های سود بانکی را برای مدتی بالا نگه خواهند داشت.


معامله گران تا حد زیادی پیش بینی می کنند که فدرال رزرو در جلسه هفته آینده خود نرخ بهره را بدون تغییر باقی می‌گذارد. بانک مرکزی آمریکا از مارس سال گذشته نرخ بهره را تا محدوده هدف ۵.۲۵ و ۵.۵۰ درصد افزایش داده است.


داده های گروه مالی سی‌ام‌ای CME نشان می دهد که فدرال رزرو تا ژوئن ۲۰۲۴ نرخ بهره را کاهش نخواهد داد.

تسنیم

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 2 =