گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و آذربایجان درباره عادی‌سازی روابط

نورنیوز – گروه سیاست: در ۲۶ شهریور ماه جاری، «جیحون بایرام‌اف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.


بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آذربایجان، وزیران درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای و همچنین وضعیت کنونی منطقه در دوران بعد از آتش‌بس قره‌باغ گفتگو کردند. در این گفتگوی تلفنی، آخرین دیدارهای روسای مشترک کمیسیون دولتی جمهوری آذربایجان و ایران در زمینه همکاری های اقتصادی، تجاری و بشردوستانه و اقدامات بعدی مورد بررسی قرار گرفت.


همچنین از دیدارهای سطح بالا و تماس‌های بین سازمانی بین دو کشور و همچنین در زمینه نظامی در توسعه روابط جمهوری آذربایجان و ایران بسیار قدردانی شد.


حسین امیرعبداللهیان بار دیگر با ابراز خرسندی از دیدار خود با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان در چارچوب سفر به آذربایجان برای شرکت در اجلاس وزیران دفتر هماهنگی کشورهای غیرمتعهد یاد کرد.


وزیران خارجه دو کشور در عین حال اقدامات لازم برای عادی‌سازی کامل روابط دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.


جیحون بایرام‌اف نیز اظهار کرد: علی‌رغم پیشنهادهای صلح آذربایجان و ابتکارات برای عادی‌سازی روابط در منطقه، تحریکات نظامی و سیاسی دولت ارمنستان علیه تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان به این تلاش‌ها ضربه زده است.


او ادامه داد: تبریک نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در دوم سپتامبر به رئیس جمهور قره‌باغ در تضاد کامل با اظهارات او مبنی بر حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان از جمله منطقه قره‌باغ است. در عین حال، اهمیت محکوم کردن فعالیت غیرقانونی رژیم توسط ارمنستان تحت عنوان “انتخابات” مورد توجه قرار گرفت. بزرگترین تهدید در منطقه بیش از ۱۰ هزار نیروی مسلح ارمنی است که باید آنها را از خاک خود خارج و خلع سلاح کنیم.


طرفین همچنین در مورد سایر موضوعات مورد علاقه طرفین تبادل نظر کردند.

تسنیم

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 4 =