درخواست رئیس سازمان حمایت برای بازنگری در قیمت گندم و شکر صنف و صنعت

نورنیوز – گروه اقتصاد: «حسین فرهیدزاده» امروز در نامه‌ای خطاب به «احمد خانی نوذری» که سرپرستی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی را به عهده دارد، درخواست کرد قیمت گندم و شکری که از سوی صنوف و صنعت­گران مورد استفاده قرار می‌گیرد، به­نحوی تجدیدنظر شود که امکان رقابت از محصولات مشابهی چون ذرت را نگیرد.


بر اساس نامه رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، این درخواست در پی تعیین رقم مابه‌التفاوت ذرت برای صنایع پالایشگاهی فرآوری غلات اتخاذ شده است.  


فرهیدزاده همچنین در این نامه خواستار ارائه آمار و اطلاعاتی درباره میزان و نرخ گندم یا آرد تحویلی به واحدهای تولیدی نشاسته، گلوکز و… و همچنین میزان و نرخ شکر تحویلی به مصارف صنفی و صنعتی از ابتدای سال جدید شده است.


او در انتها از وزارت جهاد کشاورزی خواسته پیشنهادهای لازم برای ارائه تعهدنامه، تعیین قیمت محصولات یا اخذ مابه‌التفاوت از صنایع مذکور ارائه شود.


به نظر می رسد از آنجا که مساعدت‌های مالی و مالیاتی سبب نشده شکر و محصولات وابسته به آن جهش قیمت نداشته باشد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دست به قلم شده و از یک طرف خواستار بازنگری در قیمت گندم و شکر مورد نیاز صنف و صنعت شده است و از طرف دیگر از چند‌وچون نرخ و میزان گندم، آرد و شکر مصرفی واحدهای تولیدی استعلام کرده تا بلکه بازاراشفته شکر، سروسامان بگیرد.


در حال حاضر شکر مصرفی صنف و صنعت با مبنای ارز ترجیحی با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان به صنایع مختلف شامل نوشابه سازی، تولیدآبمیوه، شیرینی و شکلات و… واگذار می‌شود و نرخ تعیین شده برای مصرف خانوار نیز  ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.


علی‌رغم حمایت‌های ارزی و مالیاتی دولت از محصول شکر، امروز هم قیمت شکر در بازار رسمی کشور دست­کم ۴۲ هزار تومان است و هم سایر محصولاتی که از شکر استفاده می­‌کنند مانند نوشابه، آبمیوه، کیک و شکلات چندین و چندبار دچار افزایش قیمت شدند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =