عربستان هرگونه مذاکره درباره روابط با رژیم صهیونیستی را متوقف کرد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: یک مسئول دفتر «بنیامین نتانیاهو» گفت: سران اسرائیل از این امر متعجب و سردرگم شده‌اند به‌ویژه که بسیاری از کارشناسان و وزیران و حتی خود نخست وزیر پیش از این فکر می‌کردند که عربستان روابط با آنها را – بدون ارتباط دادن آن با مسئله فلسطین- عادی خواهد کرد.


برپایه این گزارش، منابع آگاه آمریکایی گفتند که عربستان هوشمندانه فلسطینی‌ها را وارد مذاکرات کرد و مسئول دفتر نتانیاهو در همین ارتباط گفت: مخالفت ارکان کابینه نتانیاهو با هرگونه نرمشی در قبال فلسطینی‌ها و اقدام نتانیاهو در پذیرش خواسته‌های ارکان راست افراطی کابینه که «ایتامار بن‌گویر» وزیر امنیت داخلی و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی آن را نمایندگی می کنند، به معنای نابودی هرگونه امکان نزدیکی روابط با فلسطینی‌ها و در نتیجه با سعودی‌ها است.


برپایه این گزارش، اطلاعات حاکی از آن است که ران درمر وزیر امور استراتژیک رژیم اسرائیل که از نزدیکان نتانیاهو است، اخباری ساختگی را به روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” که حامی جناح راست آمریکا و متعلق به جمهوری‌خواهان افراطی است، درباه آنچه به گفته این روزنامه، دیدارهای محرمانه بین ریاض و نخست وزیر رژیم اسرائیل توصیف شده، درز داده است.


برپایه این گزارش، یک کارشناس امور سیاست داخلی رژیم اسرائیل گفت: چنین امری زمانی اتفاق می‌افتد که همه امیدها و همه برنامه‌هایی که توسط نتانیاهو و تیمش تعیین شده بود، فرو بپاشد.


این کارشناس که مدرس امنیت در دانشگاه صهیونیستی هرتزلیا است، اضافه کرد: نتانیاهو از افشای چنین چیزی، بدون توجه به اینکه درست باشد یا نه، به شدت عصبانی است. این نشان دهنده ناامیدی او از روند فشار بر عربستان برای عادی‌سازی روابط در مرحله حساسی از دوره نخست وزیری‌اش است.


سازمان رادیو تلویزیون رژیم صهیونیستی (مکان) نیز چند روز پیش به نقل از «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گزارش داده بود: سعودی‌ها کاملاً صریح به ما اعلام کردند که مسئله فلسطین برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل یک مسئله مهم و محور است و از نظر ریاض عادی‌سازی روابط باید شامل اجرایی شدن راه‌حل دو دولتی باشد.


سران رژیم صهیونیستی که در سایه تغییر معادلات منطقه‌ای به زیان این رژیم و به مانع خوردن نقشه‌ خود برای تداوم مسیر سازش در منطقه در انزوا به سر می‌برند، طی چند ماه اخیر تلاش کردند تا با خبرسازی مداوم، اینگونه وانمود کنند که مسیر سازش ادامه دارد.


در همین راستا، مقامات رژیم صهیونیستی اخیراً اظهارات متناقضی درخصوص عادی‌سازی روابط این رژیم با عربستان مطرح کرده‌اند و درحالی که «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی “تل‌آویو را نزدیکتر از هر زمانی به دستیابی به یک توافق با عربستان” دانسته است، وزیر جنگ این رژیم گفته است که “مسیر عادی‌سازی روابط با ریاض همچنان طولانی” است.


این درحالی است که عربستان تاکنون ادعاهای مطرح شده درخصوص روند اقدامات برای توافق احتمالی جهت برقراری روابط بین تل‌آویو و ریاض را تأیید نکرده است.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =