دیدار و گفتگوی امیرعبداللهیان و بورل در نیویورک

نورنیوز – گروه سیاست: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد امروز (چهارشنبه) ۲۹ شهریور ماه به وقت تهران در نیویورک و در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کردند.


در این دیدار که در محل اقامت امیرعبداللهیان در نیویورک انجام شد، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران و همچنین «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور داشتند.


بورل دیروز از اجرایی شدن توافق بین ایران و آمریکا در موضوع تبادل زندانیان استقبال کرده بود.


«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه هم دوشنبه ۲۷ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی گفت: براساس علاقه‌مندی طرف‌های مقابل، ایران برای انجام مذاکره و گفت‌وگو برای بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها به برجام ملاحظه محدودکننده‌ای ندارد. مسیر رفع تحریم‌ها را در چارچوب گفت‌وگو‌های دیپلماتیک تا الان دنبال کردیم و به مسیر مذاکره و دیپلماتیک پایبند بودیم. چنانچه در مسیر دیپلماتیک روزنه‌ای برای رفع تحریم‌های ظالمانه و بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها از جمله آمریکا به برجام باشد، از این روزنه‌ها استفاده خواهیم کرد.


کنعانی همچنین اعلام کرد که امکان انجام گفت‌وگوها و مذاکرات با واسطه در حاشیه نشست‌ مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد.


دیدار بورل با امیرعبداللهیان پس از رویکردهای غیرسازنده اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در قبال ایران از جمله صدور بیانیه‌های سیاسی و همچنین ارائه بیانیه به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط سه عضو اروپایی برجام صورت می‌گیرد که البته با واکنش تند ایران مواجه شد.


امیرعبداللهیان و بورل سال گذشته و در حاشیه نشست بغداد ۲ در اردن با یکدیگر دیدار کرده بودند.


دو طرف در این مدت چندین بار تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.


آخرین گفتگوی تلفنی دو طرف ۲۴ مرداد ماه انجام شد و حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه در مسیر درست همکاری با آژانس قرار داریم، از رویکرد غیرسازنده اتحادیه اروپا در تداوم سیاست ناکارآمد تحریم انتقاد کرد.


دو طرف قبل از آن هم در ۱۳ تیرماه نیز تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. این گفتگوی تلفنی پس از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ابوظبی و دوحه و همچنین بعد از هتک حرمت اخیر قرآن کریم در سوئد صورت گرفته بود.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =