عملیاتی‌ترین توافقات اخیر ایران و چین؛ از ساخت یک فرودگاه تا ورزشگاهی با استانداردهای بین‌المللی

نورنیوز ـ گروه سیاست: در سفر دو روزه معاون اول رییس جمهور مهمترین اتفاق پیگیری پروژه هایی بود که بعد از سفر آیت الله رئیسی باید عملیاتی می‌شدند. توافقات در سطح عالی بین روسای جمهور دوکشور صورت گرفته بود و نیاز به  عملیاتی شدن داشت.قدم نخست اجرایی سازی توافقات در تیرماه با برگزاری جلسه کمیسیون ‌مشترک برداشته شد، قدم دیگر هم در سفر معاون اول رییس جمهور به شانگهای رخ داد.


عملیاتی‌ترین مرحله تعاملات ۱۰ ساله ایران و چین در سفر معاون اول رییس جمهور کلید خورد

با توجه به حضور و تعداد وزراتخانه های اقتصادی در این سفر و برگزاری پیش جلسات، نقاط اختلاف پروژه ها از قبل مشخص شد و در طی این دو روز نقاط اختلافی به سرانجام رسید. هم در بخش دولتی و هم در حوزه پروژه های بخش خصوصی به جمع بندی قطعی و نهایی شدن پروژه ها رسیدیم.


عملیاتی ترین مرحله تعاملات ده ساله بین ایران و چین در این سفر رقم خورد و براساس این سفر از دو هفته بعد مشخص خواهد شد که در چه فعالیت های صنعتی معدنی انرژی و خودرو  و…کدام شرکت چینی با کدام بخش ایرانی چه پروژه ای را کلید خواهد زد.


کم کردن فاصله تراز غیر نفتی بین ایران و چین دستاورد سفر مخبر

از دستاوردهای مهم سفر معاون اول رییس جمهور و هیات همراه به چین می‌توان به کم کردن فاصله تراز غیر نفتی بین ایران و چین اشاره داشت.


براساس توافقات صورت گرفته و سرمایه گذاری های انجام شده برای نخستین بار کشور از فرصت صادرات به چین و سایر کشور های منطقه با فناوری و تکنولوژی هایی که اقتصاد چین به آنها دست یافته بهره خواهد برد، این‌امر برای ایران قدرت اقتصادی به همراه دارد. 


ورود واگن‌های چینی به تهران برای تسهیل رفت و آمد مردم

با توافقات صورت گرفته و ورود اولین دوره واگن های جدید و تعهدی که چین به ساخت و انتقال تکنولوژی واگن های سری بعد در داخل ایران داده، زندگی و رفت و آمد و حمل و نقل مردم تسهیل خواهد یافت. 


توافق ایران و چین برای ساخت یک فرودگاه بین المللی 

توافق مهم دیگر در حوزه فرودگاهی کشور بود که براساس آن برای یک فرودگاه در تراز بین المللی بسیار بزرگتر از مقیاس فرودگاه های موجود به سرانجام خواهد رسید. 


ساخت یک ورزشگاه با استاندارد های بین المللی 

توافق دیگر درخصوص یک مجموعه ورزشی با استاندارد های بین المللی است تا بتوان بازی های آسیایی و جهانی را در انجام داد.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هجده =