هیچ مانعی در توسعه روابط ایران و تاجیکستان وجود ندارد

نورنیوز – گروه سیاست: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی رئیس جمهور تاجیکستان به این کشور سفر کرده است، عصر امروز (چهارشنبه ۱۷ آبان ماه) در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور تاجیکستان، گفت: هیچ مانعی برای توسعه روابط ایران و تاجیکستان وجود ندارد.


او بیان کرد: پیوند عمیقی بین ایران و تاجیکستان وجود دارد و پیشرفت‌های اقتصادی را به اندازه پیوندهای دو جانبه شاهد نیستیم و باید روابط اقتصادی دو کشور توسعه یابد.


رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران علی رغم آنکه تحت تحریم است، اما ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های گوناگون دارد. ما تهدیدات را به فرصت‌ها تبدیل کردیم.


او ادامه داد: در حوزه فرهنگی اشتراکات زیادی با تاجیکستان داریم و صحبت شد که گام‌هایی در عرصه توسعه فرهنگی و زبان فارسی برداریم و در مقابل تهاجم فرهنگی غرب باید داشته‌های فرهنگی خود را که سرمایه ماست، حفظ کنیم.


رئیسی اظهار کرد: در حوزه تجاری و اقتصادی ظرفیت‌های خوبی بین دو کشور است. ما نسبت به مردم افغانستان دغدغه داریم و معتقدیم که بعد از دو دهه اشغال توسط آمریکا، حق آنان است که رشد و پیشرفت داشته باشند. معتقدیم آینده درخشانی می‌تواند در انتظار مردم افغانستان باشد و ایران و تاجیکستان نسبت به مردم افغانستان بیش از دیگر کشورها دغدغه دارند.


او تأکید کرد: در حمایت از مردم فلسطین نگاه مشترکی داریم. داغی بر دل همه مسلمانان در جهان درباره سرنوشت مردم فلسطین وجود دارد و فلسطین مسئله بشریت و جهان اسلام است و نمی‌توانیم از مسئله فلسطین بگذریم. نسل کشی و کودک کشی در غزه باید به سرعت پایان یابد.


رئیس جمهور با اشاره به اینکه این اقدامات صهیونیست‌ها با حمایت آمریکا و کشورهای غربی انجام شده است، گفت: امیدواریم این حرف و خواست مردم جهان را سازمان‌های بین‌المللی بشنوند و هر چه زودتر به این ظلم آشکار علیه مردم فلسطین پایان دهند. محاصره غزه باید به پایان برسد.


رئیسی اظهار کرد: امروز اراده مسئولان عالی ایران و تاجیکستان آن است که روابط دو کشور باید در همه ابعاد توسعه یابد. یک بار دیگر از رئیس جمهور و دولت تاجیکستان کمال تشکر را دارم.


امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز در ابتدای این نشست خبری تأکید کرد: از گسترش همکاری‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنیم.


او با بیان اینکه امضای اسناد دوجانبه بین ایران و تاجیکستان در حوزه‌های مختلف، سطح همکاری‌ها را افزایش می‌دهد، گفت: زمینه‌های مشترک تاریخی باعث گسترش همکاری‌ها بین دو کشور می‌شود.


امضای ١٨ سند همکاری و یک بیانیه مشترک میان ایران و تاجیکستان


در مراسم امضای اسناد همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، سید ابراهیم رئیسی و امامعلی رحمان بیانیه مشترک تعمیق روابط راهبردی و بلندمدت دوجانبه را به امضا رساندند.


همچنین مقامات عالی‌رتبه ایران و تاجیکستان در حضور روسای جمهور ۱۸ سند و تفاهمنامه همکاری امضا کردند.


یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بلندمدت برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، لغو رویداد، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمل و نقل و ترانزیت، مدیریت بحران، ایجاد منطقه آزاد مشترک، فرهنگ و هنر، آموزش عالی، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی، امور ورزشی و خواهر خوانندگی میان شهرهای یزد و خجند تاجیکستان از جمله اسناد و تفاهم‌نامه‌های همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان بود که توسط مقامات دو کشور به امضا رسید.


این اسناد همکاری میان وزرای امور خارجه، نیرو و فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران با وزرای رشد اقتصاد، فرهنگ، معارف، نقلیات و صناعت تاجیکستان امضا شد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 10 =