رودهای خونین زمین

نورنیوز ـ گروه فرهنگ و جامعه: هنگامی که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری بالای سطح زمین حرکت می‌کنند، دیدن منظره خونین این سیاره که مایعی قرمز تیره تراوش می‌کند، غیرعادی نیست زیرا دلایلی پشت این پدیده وجود دارد.


همانطور که توسط رصدخانه زمین ناسا توضیح داده شده است، این ۲ تصویر با استفاده از دوربین دیجیتال در سپتامبر ۲۰۲۳ توسط ۲ خدمه ایستگاه فضایی گرفته شده است.


اولین عکس که در ۷ سپتامبر گرفته شده است، دریاچه لاگونا کلرادا را در رشته کوه‌های آند بولیوی نشان می‌دهد که از سمت آمریکای جنوبی می‌گذرد. در اینجا، رنگ قرمز زنگ‌زده نتیجه شکوفایی جلبک‌های قرمز در پی شرایط محیطی، به ویژه آب‌های کم عمق بسیار شور آن است.


فرآیند مشابهی در بدنه‌های آبی در جاهای دیگر جهان اتفاق می‌افتد، مانند دریاچه نمک ارومیه.عکس دوم که در ۳۰ سپتامبر گرفته شده است، دلتای رودخانه بتسیبوکا در ماداگاسکار را نشان می دهد. اگرچه آب ها شبیه به هم به نظر می رسند، اما فرآیند متفاوتی باعث رنگ آن می شود. در این مثال، رودخانه به دلیل رسوبات غنی از آهن در آب های آن قرمز شده است.


این فرآیند مشابه آبشار خونین شرق قطب جنوب است. این مکان از نظر بصری برای اولین بار توسط انسان ها در سال ۱۹۱۱ طی یکی از اکتشافات اولیه قطب جنوب توسط اروپایی ها مشاهده شد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۳ که نمونه‌هایی از آب این آبشاررا مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تعداد زیادی نانوکره غنی از آهن را پیدا کرد که با اکسید شدن قرمز می‌شوند. 

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شانزده =