اقدامات تشنج زا در حمله به یمن کمکی به بازگشت ثبات منطقه نمی کند

نورنیوز-گروه بین الملل: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو، ضمن اشاره به تحولات غزه، ضرورت توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در کشتار و نسل کشی مردم فلسطین را مورد تاکید قرار داده و آن را گامی اساسی در توقف بحران در کل منطقه دانست.


امیرعبداللهیان تصریح کرد: هرگونه ائتلاف و اقدامات تشنج زا مشابه آنچه آمریکا و انگلیس در حمله به یمن انجام دادند، نه تنها کمکی به بازگشت ثبات به منطقه نمی‌کند، بلکه منجر به پیچیده‌تر شدن اوضاع خواهد شد.


وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تمامی طرف ها را به اقدام فوری، موثر و پایدار با تمرکز بر ریشه های اصلی بحران توصیه می‌کند زیرا ریشه بحران در اشغالگری است.


امیرعبداللهیان با اشاره به نقش مثبت آقای بورل، بر اهمیت تداوم گفتگو در مسیر دیپلماسی و حل بحرانها از مسیر وجود کانال گفت و گوهای نیرومند و سازنده میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد.


جوزف بورل هم با ابراز نگرانی از تشدید تنش در دریای سرخ، نقش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به بازگشت ثبات به منطقه را مورد تاکید قرار داد.


بورل در ادامه با اشاره به تصمیم اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف دریایی خاطر نشان ساخت: این ائتلاف تنها برای حفاظت از کشتی های تجاری اروپا در برابر حملات احتمالی در دریای سرخ بوده و هیچ ماهیت نظامی، علیه کشوری ندارد.


در این گفت و گو، طرفین با اشاره به اهمیت گفت و گو در کمک به بازگشت ثبات منطقه ای و بین المللی، بر ضرورت حفظ مسیر تماس در سطوح مختلف میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا تصریح کردند.


همچنین طرفین آخرین تحولات مربوط به توافق هسته ای را مورد بررسی قرار دادند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =