وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را در سال آینده کاهش دادیم

نورنیوز_اقتصاد: داود منظور، با عنوان انضباط مالی و اصلاح ساختار بودجه، با تبریک دهه فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروز انقلاب شکوهمند اسلامی، اظهار داشت: دولت در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۳ تلاش کرد یک گام به سمت عملیاتی شدن اصلاح ساختار بودجه همان طور مقام معظم رهبری تکلیف کرده بودند، حرکت کند.


او با تاکید بر اینکه اتکا بودجه به منابع پایدار و جدا شدن تدریجی از درآمدهای نفتی، مهم‌ترین بخش اصلاح ساختاری در بودجه است، افزود: معتقدیم که درآمدهای نفتی متعلق به نسل‌های آینده است و می‌بایست این درآمد به سمت صندوق توسعه ملی هدایت شود و با مولدسازی آن بتوانیم برای منابع خوبی را برای آینده تامین کنیم.


رییس سازمان برنامه بودجه گفت: میزان اتکای دولت به درآمدهای نفتی را در بودجه ۱۴۰۳ کاهش محسوس داده شد، به طوری که تراز عملیاتی بودجه از منفی ۴۵۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال به حدود منفی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۳ کاهش پیدا کرد، یعنی توانستیم تراز عملیاتی بودجه را تقریباً یک‌سوم کاهش دهیم.


منظور ادامه داد: تراز عملیاتی تفاوت درآمدهای دولت با هزینه‌های جاری دولت است و هر میزان این فاصله بیشتر باشد، مجبور هستیم به سمت استفاده از دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی برویم و از آن محل بودجه دولت را تامین کنیم.


معاون رئیس جمهور بیان کرد: گامی که الان برداشته شده، اطمینان را می‌دهد که بتوانیم در دو یا سه گام دیگر به تدریج بودجه جاری دولت را بر اساس درآمدهای پایدار داخلی از جمله درآمدهای مالیاتی، حقوق مالکانه دولت در معادن، حقوق مالکانه دولت در ارتباطات و سایر منابع مختلف از جمله سود سهام دولت تامین کنیم.


او گفت: نکته دیگری در اصلاح ساختار بود که به سمت آن حرکت کردیم اجتناب از کسری بودجه بودجه پنهان است. معمولا در تدوین بودجه تلاش می‌شود تا بودجه تراز بسته شود یعنی مصارف را با منابع به گونه‌ای معادل کنیم که آنگونه که منابع محقق می‌شود، برآورد کنیم و بعد هزینه‌ها را انجام دهیم و اصل تقدم درآمد بر هزینه‌ها را اعمال شود و تلاش می‌کنیم که درآمدها واقعی دیده شود.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =