توافقنامه امنیتی ایران و عراق در مسیر اجرا

نورنیوز ـ گروه سیاست: صبح امروز  رسانه‌های عراقی از نخستین سفر رسمی «علی اکبر احمدیان» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به بغداد پایتخت عراق خبر داده و اعلام کردند: قرار است در این سفر در خصوص مسائل دوجانبه و امنیتی گفت ‌وگو شود.

شاید بتوان مهم ترین جنبه همکاری‌های ایران وعراق در حوزه امنیتی را «توافقنامه همکاری‌های امنیتی» میان دو کشور دانست که مهمترین ابعاد آن در سه محور اصلی خلاصه می شود: نخست، جلوگیری از نفوذ افراد مسلح به کشور همسایه، دو، تحویل افراد تحت تعقیب پس از صدور حکم بازداشت قانونی و سوم، خلع سلاح و برچیدن پایگاه‌های گروه‌های تروریستی.

علاوه بر این یکی از مهم ترین پیامهای این توافقنامه را نیز می توان در صحبت های «قاسم الاعرجی» دبیر شورای امنیت ملی عراق در دیدار چهار ماه گذشته‌اش با احمدیان  مشاهده کرد که اظهار داشت: عراق حضور گروه‌های تهدیدکننده امنیت کشورهای همسایه در خاک خود را برنمی‌تابد.

حال پس از تحولات اخیر و اقدامات تروریستی مخرب از سوی گروه‌های وابسته به موساد در خاک کشورمان از یک سو و حمله موشکی به مقر تروریست‌های موساد در مناطقی در اربیل و اقلیم کردستان عراق از سوی دیگر، این سفر می‌تواند معنا و مفهومی جدیدی مبنی بر تاکید دوباره ایران بر اجرای توافقنامه امنیتی میان دو کشور داشته باشد. 

نکته قابل توجه آنکه، هرگونه تاخیر و کوتاهی در اجرای کامل این توافقنامه علاوه بر تبعات منفی و مخرب ضد امنیتی بر روابط دو کشور در سایر حوزه ها نیز تاثیر نامطلوب گذاشته و تداوم این می تواند روابط گرم و همه جانبه دو کشور را با اخلال و کندی مواجه نماید.

از این رو پیگیری اجرای تعهدات دو کشور در توافق‌نامه امنیتی، تنها راه تضمین کننده امنیت مرزهای ایران و عراق و دستیابی به نقشه راه معقول و مناسب برای حذف مؤلفه‌های ناامن کننده در مرزهای دو کشور و منطقه خواهد بود.

با توجه به گستره همکاری‌های میان دو کشور از حوزه اقتصادی گرفته تا سیاسی و امنیتی، حال باید دید که در نخستین سفر احمدیان به عراق، گفت‌وگوها و توافقات احتمالی بر چه مداری حرکت خواهد کرد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =