هر کرسی مجلس، ۴۸ نفر کاندیدا دارد

نورنیوز ـ گروه سیاست: هادی طحان‌نظیف بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در برنامه زنده تلویزیونی «به اضافه یک» ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، بیان کرد: تعداد داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکنون به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده که البته این رقم نهایی نیست، چراکه شورای نگهبان تا ۱۹ بهمن ماه مهلت رسیدگی به اعتراضات داوطلبان تأیید نشده را دارد و نتیجه نهایی در پایان آن روز اعلام خواهد شد.


وی در ادامه اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که تعداد تأیید صلاحیت‌ها از این رقم نیز فراتر رود. تاکنون به ازای هر کرسی مجلس شورای اسلامی، ۴۸ نفر کاندیدا هستند که با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. من در جست‌وجوهایی که در گذشته انجام دادم، کشوری ندیدم که به اندازه ایران برای هر کرسی مجلس این تعداد کاندیدا داشته باشد. البته مطلوب یا نامطلوب بودن این موضوع نیازمند پژوهش‌های دانشگاهی است و باید محققان و نخبگان درباره آن اظهارنظر کنند.


سخنگوی شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی طبق قانون به بررسی شرایط داوطلبان می‌پردازد و داوطلبان در صورت احراز حداقل شرایط قانونی تأیید خواهند شد. در بین تأییدصلاحیت‌شدگان از جریان‌های سیاسی مختلف حضور دارند که سوابق آن‌ها نشان‌دهنده گرایش‌های سیاسی‌شان است. البته ما در بررسی صلاحیت‌ها به گرایش‌های سیاسی افراد توجه نمی‌کنیم و طبق قانون تنها صلاحیت‌های فردی ملاک خواهد بود.


وی در ادامه تاکید کرد: از اصناف، اقشار و گروه‌های مختلف اجتماعی افراد بسیاری کاندیدا هستند؛ به‌طور مثال در مرحله بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های نظارت بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر از جوانان تأیید شدند که البته این رقم افزایش یافته و تعداد نهایی در روز پنجشنبه اعلام خواهد شد.


وی در ادامه با اشاره به  تعداد کاندیدای زن در این دوره از انتخابات مجلس، بیان کرد: براساس بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های نظارت، چهار برابر تعداد نمایندگان مجلس، کاندیدای خانم وجود دارد که بر این تعداد افزوده خواهد شد. بنابراین مردم می‌توانند از اقشار و گروه‌های مختلف نمایندگانی در مجلس آینده داشته باشند تا مطالبات‌شان را پیگیری کنند.


وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری درباره بیان دلایل ردصلاحیت‌ها، بیان کرد: هر یک از انتخابات‌ها قانون خاص خودش را دارد. طبق قانون در مورد صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری، فقهای شورای نگهبان اظهارنظر می‌کنند و در مورد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی تمامی اعضای شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدان اظهارنظر می‌کنند. ما دلایل ردصلاحیت‌ها را به داوطلبان اعلام می‌کنیم. در همین راستا تاکنون حدود ۸ هزار دیدار با داوطلبانی که نکاتی نسبت به آن‌ها وجود داشت، صورت گرفت.موارد را با آن‌ها مطرح کردیم و اگر آن‌ها نیز اسناد و نکاتی داشتند دریافت کردیم.


وی افزود: در بررسی صلاحیت‌ها باید حقوق داوطلبان و مردم رعایت شود. هریک از داوطلبان، بستگان و هوادارانی دارند که باید آبروی آن‌ها حفظ شود و از سوی دیگر مردم نیز حق دارند که اگر داوطلبی فساد اقتصادی داشته یا از موقعیت خود سوءاستفاده کرده است، تأیید صلاحیت نشود. بنابراین دلایل ردصلاحیت‌ها به داوطلبان اعلام می‌شود، اما قانون اجازه نداده است که این دلایل به صورت عمومی منتشر شود.


سخنگوی شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد:  البته این موضوع را هم یادآور شد که طبق قانون جدید انتخابات اگرچه داوطلبی از دلایل ردصلاحیت خود مطلع شود، اما در رسانه‌ها و افکار عمومی دلایل واهی مطرح کند و اتهاماتی را متوجه شورای نگهبان سازد، این شورا حق دارد که از خود دفاع کند.


وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از داوطلبان که در انتخابات‌های مختلف ردصلاحیت می‌شوند، در مسئولیت‌هایی مانند فرمانداری یا استانداری پست می‌گیرند، بیان کرد: شورای نگهبان در چارچوب وظایف و مسئولیت‌هایش عمل می‌کند. وظیفه شورای نگهبان بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است.


وی افزود: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت افراد برای مناصب دیگر مسئولیتی ندارد و در این رابطه استعلامی از شورای نگهبان صورت نمی‌گیرد و این کار براساس قانون دیگری انجام می‌شود.اعضای فقها و حقوقدان شورای نگهبان این روزها به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت و بررسی صلاحیت‌های داوطلبان هستند.


وی در ادامه تاکید کرد: در صورت نیاز با برخی از داوطلبان تماس گرفته می‌شود و درباره ابهامات یا نکاتی که در پرونده‌های آن‌ها وجود دارد، گفت‌وگو می‌شود.به طور مثال من دیروز با دو سه کاندیدا تماس گرفتم و نکاتی را خدمت آن‌ها بیان کردم.

ایسنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =