اعضای ستاد انتخابات در خراسان‌جنوبی منصوب شدند

با حکم استاندار خراسان‌جنوبی در جلسه ستاد انتخابات این استان، اعضای ستاد انتخابات منصوب شدند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حمید ملانوری شامگاه گذشته با بیان این مطلب در جلسه ستاد انتخابات استان خراسان‌جنوبی اظهار داشت: در آستانه برگزاری انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری، شورای اسلامی شهر و روستا و در برخی از حوزه‌های انتخابیه مجلس خبرگان رهبری هستیم و بر اساس برنامه تعیین‌شده، الان زمان شکل‌گیری ستادهای انتخابات در استان‌هاست.

وی به موضوع تعیین سرنوشت مردم در سایه دموکراسی به‌عنوان یکی از شعارهای بزرگ انقلاب اشاره کرد و گفت: در طول سال‌های گذشته، شاهد برگزاری انتخابات‌های بزرگی بوده‌ایم و امروز نیز در شرایط حساس جهانی و سخت کرونایی در آستانه انتخاباتی سرنوشت‌ساز قرار داریم.

۳۷ انتخابات با مشارکت بالای مردم

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: مردم با دادن رأی آری به جمهوری اسلامی انتخابات‌ را شروع کردند و تا امروز ۳۷ انتخابات در کشور با مشارکت بالای مردم برگزارشده زیرا سرنوشت مردم باید با رأی خود آن‌ها رقم بخورد.

ملانوری انتخابات سال آینده را بسیار مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: در پی این انتخابات، شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌عنوان پارلمان‌های محلی شکل می‌گیرند که شاید یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های استقرار حکومت مردمی است چراکه مردم در جوامع روستایی، عشایری و شهری، نخبگان خود را انتخاب نموده، سرنوشت چهارساله توسعه و عمران محلی خود را به آن‌ها می‌سپارند.

وی با اشاره به جایگاه ارزشمند شوراهای اسلامی شهر و روستا، اضافه کرد: شوراهای اسلامی به لحاظ قانونی و دینی و در فرهنگ ایرانی جایگاه بسیار ارزشمندی دارند، زیرا تبلور ارزش شور و مشورت و خرد جمعی هستند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا حلقه وصل بین مردم و نظام

استاندار خراسان‌جنوبی شوراهای اسلامی شهر و روستا را حلقه وصل بین مردم و نظام دانست و گفت: جایگاه شور و مشورت و کار شورایی هم در اعتقادات دینی و هم در قانون ما از جایگاه رفیعی برخوردار است.

ملانوری ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری به جهت راهکاری برای انتخاب بزرگ‌ترین مدیر اجرایی کشور، اهمیت بسزایی دارد و مردم پای صندوق‌های رأی می‌آیند تا مدیریت اجرایی کشور از دولتی به دولت دیگری با برنامه‌های جدید منتقل گردد.

وی با تأکید بر اینکه قوه مجریه بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است، تصریح کرد: در راستای برگزاری انتخابات، دو موضوع ورود نخبگان به عرصه رقابت‌ها و مشارکت حداکثری مردم، همواره در کلام حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مورد تأکید است.

رأی مردم در دیدگاه رهبری از ارزش بالایی برخوردار است

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص حق‌الناس بودن رأی مردم گفت: بر اساس نظر ایشان، رأی و نظر مردم از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و باید در جهت حفظ و حراست آن کوشید.

ملانوری به اهمیت برگزاری این دوره از انتخابات اشاره کرد و گفت: این دومین انتخابات مهمی است که پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی در طلیعه گام دوم انقلاب برگزار می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری در همه دوره‌ها مهم بوده خاطرنشان کرد: برآورده کردن نیازها در کشور به عهده قوه مجریه است و این قوه به عنوان مجری قانون قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، توسط شورای نگهبان تأیید می‌شود را اجرا می‌نماید.

انتخابات ریاست جمهوری به معنای انتقال قدرت است

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری به معنای انتقال قدرت است، زیرا با این انتخاب، قدرت و مدیریت اجرایی کشور از دولتی به دولت دیگر منتقل می‌شود و برنامه و تیم جدید با برنامه‌های نو، حوزه اجرایی را به دست می‌گیرند و سرنوشت چهار ساله کشور را رقم می‌زنند.

ملانوری عنوان داشت: یکی از مهم‌ترین وظایف سازمانی وزارت کشور، برگزاری انتخابات است و در این راستا ما باید همه توان و ظرفیت خود را در هر چه‌بهتر برگزار کردن انتخابات بکار گیریم.

وظیفه مجریان انتخابات رعایت اصل بی‌طرفی است

وی به وظایف مجریان انتخابات اشاره کرد و گفت: وظیفه مجریان انتخابات این است که با رعایت اصل بی‌طرفی، طوری اقدام کنند که رفتار، سخن و اقدامشان شائبه طرفداری از جریان سیاسی خاصی را ایجاد ننماید.

وی هم‌افزایی مجریان انتخابات با هیئت‌های نظارت را خواستار شد و گفت: در این دوره دو هیئت نظارت داریم که اولی هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری است که زیر نظر شورای نگهبان می‌باشد و هیئت نظارت دوم بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نظارت دارد که زیر نظر مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کند.

استاندار خراسان‌جنوبی سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت را به‌عنوان شاخصه‌های برگزاری انتخابات اعلام کرد و ادامه داد: دو موضوع سلامت و امنیت انتخابات بر عهده ماست و تلاش می‌نماییم انتخابات در فضایی امن و با سلامت کامل برگزار شود، البته در زمینه رقابت و مشارکت ما هم می‌توانیم سهمی داشته باشیم اما وظیفه ما نیست.

فعال‌سازی گروه‌های نخبگی برای مشارکت

ملانوری ادامه داد: در بحث مشارکت در انتخابات نخبگان، گروه‌های سیاسی، فعالان اجتماعی و مدنی و غیره مؤثرند ولی ما نیز می‌توانیم با فعال‌سازی گروه‌های نخبگی در این موضوع نقش‌آفرین باشیم.

وی افزود: انقلاب هر توفیقی که داشته در سایه حمایت و مشارکت مردم بوده است، چراکه مردم در همه بزنگاه‌ها همراه نظام بوده‌اند.

استاندار خراسان‌جنوبی انتخابات را حماسه سیاسی بزرگی خواند و ادامه داد: خلق یک حماسه با مشارکت جدی مردم و با فضای سیاسی بانشاط شکل می‌گیرد و قطعاً در این دوره هم مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی مثل همیشه پشتیبان نظام و رهبری خواهند بود و با رأی بالای خود، دولتی مقتدر شکل خواهند داد.

ملانوری به لزوم تسلط اعضای ستاد بر قوانین انتخابات تأکید کرد و افزود: اعضای ستاد انتخابات باید قوانین برگزاری انتخابات را به‌روز مورد مطالعه قرار دهند زیرا هر چه بیشتر به آموزش در این زمینه توجه نمایند در اجرای انتخابات موفق‌تر خواهند بود.

وی از اعضای ستاد انتخابات استان خواست همه نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برگزاری انتخابات پرشور در استان را مهیا نمایند.

گفتنی است در این نشست با حکم استاندار «ناصر خوش‌خبر» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به‌عنوان رئیس ستاد انتخابات استان و «مهدی قهرمانی» مدیرکل دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری به‌عنوان دبیر ستاد انتخابات خراسان‌جنوبی معرفی شدند.

همچنین طی احکام جداگانه‌ای «محمد حسینی» معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار به‌عنوان رئیس کمیته مالی و پشتیبانی ستاد انتخابات استان، «شهرام حیدرزاده» مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری به‌عنوان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات، «عباسعلی ملکی» مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری به‌عنوان رئیس کمیته حقوقی ستاد انتخابات، «احمد علیزاده بیرجندی» مدیرکل حراست استانداری به‌عنوان رئیس کمیته حراست و استعلامات ستاد انتخابات و «محمدرضا دبیری» مدیرکل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری به‌عنوان رئیس کمیته امنیت ستاد انتخابات معرفی شدند.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ج


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.