شناسایی ۶۰ رشته صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از شناسایی ۶۰ رشته صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی طی این سال‌ها خبر داد و گفت: در سنوات گذشته رشته‌های منسوخ شده‌ای مانند مله‌بافی، برک‌بافی، پارچه‌بافی و غیره شناسایی و احیا شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حسن رمضانی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان‌جنوبی شناسایی شده که از این تعداد تاکنون ۹۴۸ اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه قدمت برخی آثار تاریخی از ۲۵ هزار سال پیش و مربوط به غار خونیک قاین تا دوره معاصر را در برمی‌گردد، بیان داشت: خراسان‌جنوبی در حال حاضر ۴ اثر ثبت جهانی شامل باغ و عمارت اکبریه، قنات بلده فردوس، بیابان لوت (مشترک بین خراسان‌جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان) و روستای حوله‌بافی (توبافی) خراشاد دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به فعالیت ۹ هتل، ۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی و ۳۳ آژانس مسافرتی در استان، مطرح کرد: همچنین ۱۰ هزار هنرمند دارای شناسنامه در بخش گردشگری و صنایع‌دستی استان فعال هستند.

رمضانی از شناسایی ۶۰ رشته صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی طی این سال‌ها خبر داد و بیان داشت: در سنوات گذشته رشته‌های منسوخ شده‌ای مانند مله‌بافی، برک‌بافی، پارچه‌بافی و غیره شناسایی و احیا شده‌اند.

وی افزود: پس از پیگیری‌های انجام شده و ثبت ملی این رشته‌ها، خوسف به عنوان شهر ملی مله‌بافی، مود شهر ملی برک‌بافی، تراش سنگ‌های قیمتی در خور شناسایی و ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی به پیگیری و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای ثبت جهانی شدن کاروانسراها در استان اشاره و اظهار داشت: کاروانسراهای سرایان، چهل ‌ایه و ده‌محمد به‌زودی ثبت جهانی می‌شود.

رمضانی در ادامه افزود: با توجه به شرایط قرمز کرونایی و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برگزاری هرگونه مراسم و تجمع در تفرجگاه‌ها و اماکن گردشگری و تاریخی استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

وی در پایان تأکید کرد: اجازه تجمع در این مکان‌ها داده نمی‌شود و این محدودیت‌ها تا اطلاع ثانوی در استان اعمال می‌شود تا شاهد کاهش انتشار ویروس کرونا باشیم.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 16 =