اطعام ۹۰۰۰ نفر از محل عواید موقوفات «غدیر» در خراسان‌جنوبی

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی گفت: برپایی سفره‌های اطعام از دیگر برنامه‌های اوقاف استان که از محل موقوفات انجام می‌شود و ۹ هزار و ۲۰۰ نفر از محل اجرای نیت موقوفات و کمک‌های خیرین در روز عید غدیر در بقاع متبرکه استان اطعام می‌شوند.

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، با بیان اینکه واقعه غدیر بزرگترین همایش تاریخ اسلام بود، اظهار داشت: غدیر یک تکلیف الهی و دستور خداوند به حضرت محمد (ص) بود و باید در این ایام مسئله ولایت به درستی در جامعه تبیین شود.

وی بیان داشت: در دهه ولایت و امامت برنامه‌های مناسبی در نظر گرفته شده و همه ما باید هر هنری داریم به خرج دهیم زیرا علی (ع) هر چه داشت وقف اسلام کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی افزود: هر ساله از محل موقوفاتی که توسط واقفین برای عید قربان و غدیر وقف شده برنامه‌هایی از جمله اطعام روز عید غدیر، قربانی کردن، برگزاری مراسمات جشن و شادمانی و صدقه به نیازمندان اجرا می‌شود.

ثبت ۱۳۰ موقوفه با نیت غدیر

بخشی‌پور با بیان اینکه ۱۳۰ موقوفه با نیت غدیر در خراسان‌ جنوبی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: باید برای غدیر موقوفاتی داشته باشیم تا با استفاده از این موقوفات فرهنگ غدیر را در جامعه نهادینه کنیم.

آحاد جامعه باید برای ترویج فرهنگ غدیر به‌عنوان فرهنگ برتری ارزش‌ها و پیروی از فضیلت‌های الهی و معنوی تلاش کنند

 

وی مطرح کرد: آحاد جامعه باید برای ترویج فرهنگ غدیر به‌عنوان فرهنگ برتری ارزش‌ها و پیروی از فضیلت‌های الهی و معنوی تلاش کنند و شاید یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور، موضوع وقف است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بیشترین موقوفات مرتبط با غدیر مربوط به شهرستان فردوس با ۸۴ موقوفه است، ادامه داد: همچنین در شهرستان طبس ۲۵ موقوفه، بشرویه ۴ موقوفه، بیرجند ۵ موقوفه، قاین ۳ موقوفه، سرایان ۳ موقوفه، و خضری و خوسف هر کدام ۳ با نیت غدیر به ثبت رسیده است.

وجود ۹۰ موقوفه با نیت اطعام غدیر

بخشی‌پور عنوان کرد: ۶۹ موقوفه با نیت اطعام در روز عید غدیر، ۲۷ موقوفه با نیت اعیاد مذهبی در روز عید غدیر، ۲۱ موقوفه با نیت اطعام روزه‌دارانی که روز عید غدیر روزه هستند و ۳ موقوفه با نیت تعزیه امام حسین (ع) در روز عید غدیر ثبت شده است.

با توجه به اینکه اکثر نیات ثبت شده در استان مذهبی و ویژه روضه‌خوانی و عزاداری است تاکنون وقف برای غدیر نتوانسته در بین خیرین به خوبی تبیین شود

 

وی با اعلام اینکه بیش از ۹هزار و ۸۸۶ موقوفه و ۲۰ هزار و ۶۲۷ موقوفه رقبه‌ای در استان وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد این موقوفات دارای کاربری کشاورزی است، عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثر نیات ثبت شده در استان مذهبی و ویژه روضه‌خوانی و عزاداری است تاکنون وقف برای غدیر نتوانسته در بین خیرین به خوبی تبیین شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از اعمالی که به انجام آن در روز عید غدیر سفارش شده افطاری دادن به روزه‌داران است، با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) در این خصوص بیان داشت: کسی که در شامگاه عید غدیر به یک مؤمن افطاری بدهد گویا یک میلیون نفر از پیامبران، شهیدان و صدیقان را افطاری داده است.

برپایی سفره اطعام غدیر

بخشی‌پور با اشاره به ثبت ۶۹ موقوفه با نیت اطعام و پذیرایی غدیر و ۲۱ موقوفه با نیت افطاری غدیر در استان، عنوان کرد: توصیه‌های بسیاری برای اطعام مردم و به‌ویژه نیازمندان در روز عید غدیرخم صورت گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه برپایی سفره‌های اطعام از دیگر برنامه‌های اوقاف استان خراسان‌جنوبی است که از محل موقوفات انجام می‌شود، اضافه کرد:  ۹ هزار و ۲۰۰ نفر از محل اجرای نیت موقوفات و کمک‌های خیرین در روز عید غدیر در بقاع متبرکه استان اطعام می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از برگزاری جشن عید غدیر در ۲۵ بقعه شاخص خراسان‌جنوبی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی خبر داد و گفت:  از دیگر برنامه‌های دهه ولایت می‌توان به برگزاری محافل انس با قرآن کریم، پیاده‌روی سادات به سمت بقاع متبرکه، اجرای نمایش واقعه غدیر، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، برپایی نمایشگاه محصولات فرهنگی با موضوع ترویج فرهنگ غدیر، برپایی خیمه‌های معرفت با غرفه‌های متعدد در موضوعات کودک و نوجوان، مشاوره، پاسخگویی به مسائل شرعی، چند رسانه‌ای و گفتمان غدیر اشاره کرد.

ارائه خدمات درمانی با طرح «سلامت»

رزمایش سلامت با هدف بهره‌گیری از ظرفیت و جایگاه بقاع متبرکه و موقوفات در حوزه دارو، درمان و سلامت و در شرایطی که شیوع ویروس کرونا سلامت عمومی جامعه را هدف قرار داده، اجرا می‌شود

 

بخشی‌پور با اشاره به اجرای رزمایش سلامت در بقاع متبرکه همزمان با دهه امامت و ولایت، گفت: رزمایش سلامت با هدف بهره‌گیری از ظرفیت و جایگاه بقاع متبرکه و موقوفات در حوزه دارو، درمان و سلامت و در شرایطی که شیوع ویروس کرونا سلامت عمومی جامعه را هدف قرار داده، اجرا می‌شود.

وی تبیین کرد: در قالب این رزمایش خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران بقاع متبرکه امامزادگان باقریه (ع) بیرجند، محمد بن اصغر(ع) بشرویه، امامزاده اسماعیل (ع) خضری، سلطان ابوالقاسم(ع) خوسف، سعدالله بن موسی الکاظم(ع) شاهرخت و مصیب مصعبی(ع) سرایان، بی بی زینب خاتون(س) سربیشه، علی(ع) طبس، سیدمحمد و سید ابراهیم(ع) فردوس، زیدبن محمد(ع) قاین و سیدالحسین (ع) نهبندان انجام می‌شود.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − سه =