بازگشت ۱۹ واحد تولیدی و معدنی راکد خراسان‌جنوبی به چرخه تولید

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خرگزاری فارس از بیرجند، عباس جرجانی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، به تشریح اقدامات شاخص سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ پرداخت.

وی بیان داشت: در حوزه صنعت واحدهای شاخصی در سطح استان در زمینه‌های مختلف تولیدی ایجاد شده که زمینه اشتغال حدود ۱۲ هزار نفر در استان را فراهم نموده است.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی مطرح کرد: در راستای شناسایی ظرفیت‌های تولید در کشور، استان خراسان‌جنوبی با تولید سالانه بیش از ۲ و نیم میلیون تن کنسانتره زغال‌سنگ، تولید ۲۱ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک و همچنین تولید بالغ بر۳۱ هزار تن انواع لاستیک خودرو رتبه‌های شاخصی را در کشور به خود اختصاص داده است.

صدور ۲۱ فقره پروانه بهره‌برداری

جرجانی با اعلام اینکه در شش ماهه ابتدای سال جاری تعداد ۲۱ فقره پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال در سطح استان صادر شده است، افزود: این میزان زمینه اشتغال بیش از ۳۹۰ نفر را فراهم آورده و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در راستای جذب سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت در این مدت ۱۸۹ فقره جواز تأسیس با سرمایه‌گذاری ۱۳۸ هزار میلیارد ریال صادر شده که پیش‌بینی می‌شود در صورت ایجاد و بهره‌برداری از این واحدها ۷ هزار نفر در استان مشغول به فعالیت شوند.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی اضافه کرد: این تعداد جواز صنعتی از لحاظ پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۱۱ برابر، از لحاظ پیش‌بینی اشتغال ۱۷ برابر و از لحاظ تعداد جواز صادره ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

بازگشت ۱۳ واحد صنعتی به چرخه تولید

جرجانی مطرح کرد: همچنین در راستای رفع موانع تولید و فعال‌سازی واحدهای صنعتی راکد از ابتدای سال تعداد ۱۳ واحد صنعتی با برگزاری جلسات کارگروه تسهیل استانی و ملی به چرخه تولید بازگشتند.

وی بهره‌برداری از ۱۱ طرح کوچک، بزرگ و متوسط در دست اجرا در زمینه‌های تولید شمش طلا، تولید کنسانتره آهن، کاشی و سرامیک و غیره در سطح استان با سرمایه‌گذاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۸۰۰ نفر در راستای تمرکز بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و صنایع معدنی استان از جمله اولویت‌های سازمان در سال‌جاری است.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی به اقدامات انجام شده در حوزه معدن اشاره و مطرح کرد: خراسان‌جنوبی با توجه به ساختار زمین‌شناسی از ذخایر غنی معدنی با تنوع قریب به ۵۰ نوع ماده معدنی از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور برخوردار است که با دارا بودن ۶۹۸ معدن با ذخیره قطعی حدود ۷ میلیارد تن و اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر در این بخش یکی از ۵ استان معدنی کشور است.

بازگشت ۶ واحد معدنی به چرخه تولید

جرجانی عنوان کرد: در شش ماهه ابتدای سال‌جاری، ۲۰ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی با سرمایه‌گذاری ۹۷۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۶۰ نفر صادر شده که به لحاظ میزان سرمایه‌گذاری ۷ برابر، به لحاظ میزان اشتغال ۲ برابر و به لحاظ تعداد صدور پروانه ۱.۵ برابر نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت ۲۶ فقره گواهی کشف با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۱۰۸ میلیارد ریال در استان صادر شده که از لحاظ تعداد حدود ۳ برابر و به لحاظ سرمایه‌گذاری بیش از ۴ برابر رشد را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی بیان داشت: در راستای فعال‌سازی و احیای معادن غیرفعال از ابتدای سال تاکنون تعداد ۶ واحد معدنی از معادن راکد و غیرفعال با برگزاری جلسات تعیین تکلیف برای این معادن به چرخه تولید بازگشتند.

جرجانی گفت: در راستای اجرای برنامه‌های ستاد توسعه خاوران از مجموع تفاهم‌نامه‌های منعقد شده در این ستاد ۱۱ تفاهم‌نامه مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت است که میزان سرمایه‌گذاری این طرح‌ها ۳ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی آن ۶ هزار و ۵۰۰ نفر پیش‌بینی شده که با تحقق و اجرای این تفاهم‌نامه‌ها تحول عظیمی در حوزه صنعت و معدن استان ایجاد خواهد شد.

۴۲۷۵ نفر شاغل شدند

وی به تشریح اقدامات انجام شده در حوزه تجارت پرداخت و بیان داشت: خراسان‌جنوبی در کنار وجود ظرفیت‌های فراوان صنعتی و معدنی، زمینه فعالیت اصناف و کسب و کارهای خرد به خوبی در استان شکل گرفته و این استان با دارا بودن بیش از ۳۴ هزار واحد صنفی زمینه اشتغال بیش از ۸۵ هزار نفر را در این بخش فراهم کرده است.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی عنوان کرد: در شش ماهه اول سال جاری یک هزار و ۷۱۰ پروانه کسب صنفی در استان صادر شده که با صدور این پروانه‌ها برای ۴ هزار و ۲۷۵ نفر اشتغال ایجاد شده و پروانه کسب‌های صادره به ترتیب در رسته‌های خدماتی ۲۷۱ فقره، تولیدی ۲۷۰ فقره، توزیعی ۹۰۲ فقره و خدمات فنی ۲۶۷ فقره بوده است.

جرجانی گفت: با وجود۵۰ هزار بافنده و تولید سالیانه حدود ۱۶۰ هزار متر مربع فرش دستبافت در ۶ ماهه اول سال‌جاری ۱۱۰ هزار متر مربع فرش دستباف به ارزش تقریبی هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در سطح استان تولید شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در این مدت ۳۸ فقره مجوز مشاغل خانگی صادر شده که در این راستا به ۱۸ طرح ۱۰ هزار و ۷۸۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

افزایش سهمیه ارزی مرزنشینان

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی مطرح کرد: در راستای تأمین اقلام مورد نیاز استان و کشور از ابتدای سالجاری ۱۱ میلیون دلار واردات کل استان بوده که به لحاظ وزنی حدود یک هزار و ۱۵۷ تن برآورد شده است.

جرجانی بیان داشت: از جمله اقدامات مهم در حوزه تجارت خارجی در سال ۱۴۰۰ افزایش سهمیه ارزی مرزنشینان به ازای هر نفر در خراسان‌جنوبی از ۱۰۰ دلار به ۴۰۰ دلار با هدف کمک به معیشت این قشر و رونق مبادلات مرزی و تجاری است.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح/ی


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دو =