روند افزایشی کرونا در خراسان‌جنوبی

غلامرضا شریف‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، اظهار داشت: در شبانه‌روز منتهی به وقت اداری دیروز از مجموع تست‌های انجام شده در استان ۱۴۱ تست مثبت شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۷ بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۸ نفر بیماران کرونا مثبت بستری هستند، تصریح کرد: متأسفانه در شبانه‌روز منتهی به وقت اداری گذشته سه خانواده دیگر در استان با از دست دادن عزیزان خود به سبب بیماری کرونا داغ‌دار شدند و تعداد قربانیان این بیماری در استان به عدد یک هزار و ۱۷۹ نفر رسید.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه روند موارد مثبت به ویروس کرونا در استان روندی افزایشی است، یادآور شد: اگر مقایسه‌ای بین دهه دوم شهریورماه و هفته اخیر داشته باشیم در دهه دوم شهریورماه موارد مثبت به کرونا به طور متوسط روزانه در استان ۱۰۶ نفر که در هفته اخیر این عدد به ۱۳۶ نفر افزایش یافته و ۲۸ درصد رشد در موارد مثبت به این بیماری در استان را شاهد هستیم.

شریف‌زاده ادامه داد: موارد بستری عفونت تنفسی در دهه دوم شهریورماه در استان ۱۶۶ نفر بوده که در هفته اخیر به ۱۷۶ نفر به میزان ۶ درصد افزایش یافته و همچنین موراد بستری مثبت به بیماری کرونا نیز از عدد متوسط روزانه ۷۰ نفر به ۷۳ نفر افزایش که نشان از رشد ۴ درصدی بوده است.

وی افزود: البته این افزایش‌ها در شهرستان‌های بیرجند، قاین، طبس و نهبندان چشم‌گیرتر بوده است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان‌جنوبی اضافه کرد: موراد مرگ روزانه در دهه دوم شهریورماه به طور متوسط روزانه در استان ۱.۷ مورد که در هفته اخیر به ۲.۱ مورد مرگ افزایش یافته است.

شریف‌زاده با بیان اینکه مرگ‌های ۲۴ ساعت گذشته استان بر اثر کرونا سه فوتی جدید شامل خانم ۶۱ ساله ساکن شهرستان بیرجند، خانم ۸۵ ساله ساکن شهرستان نهبندان و آقای ۶۳ ساله ساکن شهرستان طبس بوده اند، گفت: دو نفر از این افراد واکسیناسیون ناقص داشته و یک نفر هم دو دز واکسن خود را تزریق کرده بودند.

وی به برنامه دانشگاه علوم پزشکی برای تزریق دز سوم واکسن کووید ۱۹ در استان اشاره کرد و افزود: تا روز گذشته در مجموع ۱۶۶ نفر تزریق دز سوم براساس دستورالعمل وزارتخانه در استان صورت گرفته که در فاز اول این مرحله از واکسیناسیون اولویت با پرسنل درمانی شاغل در بیمارستان‌ها، مرکز جامع سلامت شبانه‌روزی و آزمایشگاه‌های کووید ۱۹، بیماران خاص و بیماران سرطانی که نقص سیستم ایمنی دارند قرار داده شده‌اند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان‌جنوبی ادامه داد: افرادی که شش ماه از تزریق دز دوم واکسن آن‌ها گذشته و در این مشاغل و جزو این افراد باشند مشمول دز سوم واکسن می‌شوند.

شریف‌زاده با بیان اینکه براساس دستورالعمل وزارتخانه اگر گروه‌های جدیدی هم برای تزریق دز سوم جزو گروه اولویت‌دار معرفی شود ما نیز در استان آن‌ها را به عنوان گروه اولویت‌دار برای تزریق این نوبت از واکسن قرار خواهیم داد، یادآور شد: به طور قطع با تکمیل واکسیناسیون گروه‌های جدید برای تزریق دز سوم در اولویت قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه ۲۹ صدم درصد جمعیت هدف استان دز اول واکسن کرونا و ۳۷.۱۸ درصد دز دوم را دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: شهرستان فردوس با دریافت ۴۰ درصدی واکسن دز دوم پیشتاز در واکسیناسیون کامل کرونا و شهرستان زیرکوه هم با تزریق ۳۲.۷۹ درصد دز دوم کمترین میزان مشارکت در طرح اجرای واکسیناسیون را داشته است.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − دو =