خراسان‌جنوبی قطب معدنی طلای کشور می‌شود

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، «حجت ایمان‌طلب» معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت خراسان‌جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: شهرک‌های تخصصی طلاسازی و فرآوری مس در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود.

وی افزود: چرخه کامل فرآوری طلا از معدن تا شمش و مس از معدن تا مس کاتد در استان فراهم شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت خراسان‌جنوبی تصریح کرد: از پنج محدوده طلایی شناسایی شده در استان دستگاه‌های فرآوری در سه معدن نصب شده که واحد شادان در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

ایمان‌طلب گفت: واحد فرآوری معدن طلای خونیک نیز تا ۱۸ ماه آینده وارد چرخه تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه معادن طلا طی سال‌های اخیر در خراسان‌جنوبی شناسایی شده و اکتشافات در این زمینه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: با تلاش مضاف در این حوزه می‌توان به یکی از قطب‌های معدنی طلای کشور تبدیل شد.

استخراج سالانه ۵۱۱ هزار و ۹۴۰ تن سنگ معدن با سرمایه‌گذاری اولیه ۹۲۷ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار داشت: تعداد ۳۲ فقره گواهی کشف با میزان ذخیره قطعی ۳۵ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۴۹۷ تن، ذخیره احتمالی ۱۹ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۷۱۷ تن در مساحت ۴۹۰ کیلومترمربع و با هزینه عملیات ۱۹۳ هزار و ۹۲۵ میلیارد ریال از ابتدای امسال صادر شده است.

ایمان‌طلب با اشاره به کسب رتبه نخست دو سال پیاپی خراسان‌جنوبی در صدور پرانه اکتشاف کشور اظهار داشت: همچنین تعداد ۱۱۶ پروانه اکتشاف در مساحت هزار و ۳۲ کیلومترمربع با هزینه عملیات یک میلیون ۷۳ هزار و ۷۳۱ میلیارد ریال صادر شده است.

وی از صدور تعداد ۲۶ پروانه معدنی با ذخیره قطعی ۱۲ میلیون و ۸۰۸ هزار و ۹۲۷ تن در مساحت ۳۳۳ هزار و ۴۹۹ کیلومترمربع از ابتدای سال خبر داد.

صدور ۳۲ فقره گواهی کشف با میزان ذخیره قطعی ۳۵ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۴۹۷ تن

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت خراسان‌جنوبی از استخراج سالانه ۵۱۱ هزار و ۹۴۰ تن با سرمایه‌گذاری اولیه ۹۲۷ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال خبر داد و افزود: برای ۱۶۹ نفر نیز در این حوزه اشتغال ایجاد شده است.

ایمان‌طلب ادامه داد: از ابتدای امسال تعداد ۷۱۶ فقره پروانه معدنی با سرمایه‌گذاری اولیه ۲۲ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال تشکیل شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: تعداد ۳۲ فقره گواهی کشف با میزان ذخیره قطعی ۳۵ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۴۹۷ تن، ذخیره احتمالی ۱۹ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۷۱۷ تن در مساحت ۴۹۰ کیلومترمربع و با هزینه عملیات ۱۹۳ هزار و ۹۲۵ میلیارد ریال از ابتدای امسال صادر شده است.

اشتغال ۱۰ هزار و ۱۷ نفر  از ابتدای سال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: تعداد ۳۲۱ جواز تأسیس با سرمایه‌گذاری ۱۸۳ هزار و ۳۴۸ میلیارد ریال صادر و اشتغال ۱۰ هزار و ۱۷ نفر نیز ابتدای سال فراهم شده است.

ایمان‌‌طلب افزود: از لحاظ تعداد جواز تأسیس ۲۰.۷ درصد، سرمایه‌گذاری ۵۴۱ درصد و اشتغال ۸۹.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته‌ایم.

وی افزود: در حوزه صنعت نیز از ابتدای امسال ۴۳ پروانه بهره‌برداری صنعتی ایجادی در خراسان‌جنوبی صادر و با ۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و برای هزار نفر نیز اشتغال‌ ایجاد شده است.

انتهای‌پیام/۶۹۰۱۴/ی


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =