تشکیل ۱۴۵ پرونده قضایی هنجارشکنی حجاب در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون برای جرائم مربوط به هنجارشکنی‌های حجاب چه از طریق گزارش‌های مردمی، چه از طریق اعلام و مشاهده ناظران فراجا ۱۴۵ پرونده قضایی هنجارشکنی در استان تشکیل شده که برای ۱۱۵ پرونده رأی صادر شده است.

وی عنوان کرد: نیرو‌های فراجا به صورت ناظرین در امر نظارت بر جرائم حجاب و عفاف فعالیت می‌کنند که ناظر یک وظیفه نظارت بر خودرو‌ها را دارد و چنانچه فردی در خودرو کشف حجاب کند در وهله اول اخطار، در صورت تکرار جرم پیامک توقیف دریافت می‌کند و موظف به مراجعه به مراجع قانونی و امضای تعهدنامه است و در صورت تکرار نهایی توقیف فیزیکی خودرو و تشکیل پرونده در مراجع قانونی انجام می‌شود.

موحدی‌راد گفت: ناظر ۲ نظارت بر واحد‌های صنفی را بر عهده دارد که در صورت مشاهده تخلف کشف حجاب چه از سمت مشتری و چه فروشنده، بار اول تذکر، بار دوم ملزم به امضای تعهد نامه و در صورت تکرار برای بار سوم جرم او منجر به تشکیل پرونده در مراجع قضایی می‌شود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: ناظرین سه نیز بحث نظارت بر عابرین پیاده را بر عهده دارند و مراحل آن نیز به صورت تذکر برای بار اول، تعهد برای تکرار جرم و تشکیل پرونده در صورت تکرار برای بار سوم است.

موحدی‌راد گفت: ناظران چهار بر فضای مجازی نظارت می‌کنند و در صورت مشاهده هنجارشکنی در این فضا در هر قالبی برای بار اول فرد خاطی و صاحب صفحه اخطار دریافت می‌کند، در صورت تکرار برای فرد پرونده قضایی تشکیل شده و صفحه مربوطه بسته می‌شود.

وی با بیان اینکه به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از‌های واصله چه از سمت مردم با عنوان حق عامه و چه از سمت دستگاه‌های مربوطه، رسیدگی می‌شود، گفت: ما در محکومیت‌ها به دنبال پرونده‌سازی و خراب کردن آینده افراد نیستیم و اگر هم مجازات می‌کنیم نوعا مجازات را معلق کرده و برای افراد کلاس‌هایی می‌گذاریم که باید ۴ تا ۵ ساعت در آن شرکت کنند و در این صورت مجازات فرد را تعویق می‌کنیم تا مرتکب جرم دیگری نشود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: چنانچه فرد در این صورت مرتکب جرم دیگری شد، مجازات قبلی نیز که در حالت معلق بوده به حالت اجرا در می‌آید.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =