اجتماع بزرگ آزادگان خراسان‌جنوبی فردا برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، ابوالفضل نوفرستی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی در نشست خبری به مناسبت برنامه های بزرگداشت ۲۶ مردادماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی اظهارداشت: ۲۶ مرداد سالروز ورود اولین گروه آزادگان به میهن اسلامی است.

وی تصریح کرد: بخش اعظمی از دفاع مقدس و از ورقه های زرین آن مربوط به آزادگان و خانواده های صبور و مقاوم آنهاست.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی به برنامه های هفته ورود آزادگان اشاره شده کرد و گفت: یکی از برنامه‌های محوری این هفته اجتماع بزرگ آزادگان استان است که فردا صبح با حضور ۲۵۰ نفر از آزادگان سرافراز خراسان جنوبی در تالار غدیر بیرجند و با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار، فرماندار بیرجند و مشاوران ایثارگر دستگاه های اجرایی برگزار می‌شود.

نوفرستی برگزاری مراسم گلباران و عطرافشانی گلزار شهدای بیرجند همزمان با سراسر استان را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد افزود: این برنامه باحضور آزادگان  روز پنج شنبه ساعت ۵ عصر در بیرجند در قطعه شماره دو برگزار می شود.

وی ادامه داد: این مراسم به صورت ویژه خواهد بود و قبل از آن در ساعت چهار بعد از ظهر آزادگان در یک حرکت نمادین برنامه خود را از محل هیات زینبیه آزادگان شروع و با لباس این مسیر را تا گلزار شهدای بیرجند می پیمایند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی افزود: همچنین بعد از نماز مغرب و عشاء برنامه گلشن وحی به یاد شهدای آزاده متوفی برگزار می شود.

نوفرستی بیان داشت: صبح روز جمعه نیز مراسم پیاده روی آزادگان و زیارت شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: حضور آزادگان در مراسم نماز عبادی سیاسی جمعه و سخنرانی قبل از خطبه ها توسط آزادگان در سراسر استان از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان‌جنوبی از برگزاری گردهمایی همسران و دختران آزادگان در محل زینبیه آزادگان بیرجند در روز جمعه خبر داد و گفت: مراسمات مختلف در سراسر استان نیز برگزار می‌شود.

نوفرستی تصریح کرد: اهدای خون توسط آزادگان در مراکز انتقال استان، دیدار با مسوولان آموزش و پرورش و قدردانی از آزادگان فرهنگی، اجرای طرح سپاس از آزادگان توسط همه مدیران دستگاه های اجرایی به صورت هماهنگ درمنازل آزادگان و برگزاری اردوی خانوادگی آزادگان به مشهد و رامسر به تعداد ۱۰۰ نفر در ۲۹ مردادماه از دیگر برنامه هایی می باشد که به این مناسبت در استان پیش‌بینی شده است.

اعزام ۱۸۸۲ ایثارگر به عتبات عالیات

وی با بیان اینکه ماه گذشته هزار و ۸۸۲  نفر از جامعه ایثارگران استان به سفر عتبات عالیات در قالب ۴۲ کاروان که ۳۵ کاروان زمینی و هفت کاروان هوایی بوده اعزام شده‌اند، یادآور شد: آمادگی داریم این برنامه ادامه یابد چرا که خوشبختانه استقبال خوبی در استان از این برنامه شد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی بیان کرد: اگر خانواده ای از ایثارگران متقاضی اعزام به این سفر معنوی باشد تسهیلات در اختیارشان قرار می‌گیرد و در این راستا مشکلی وجود ندارد.

نوفرستی با اشاره به سفر اربعین و اعزام جامعه ایثارگران استان به این سفر معنوی گفت: برای بحث اربعین، جامعه ایثارگری شرکت در قالب تشکل های ایثارگری در این برنامه معنوی شرکت می کنند و در این راستا طرح «نائب شهید» از جمله طرح‌هایست که به خوبی در استان اجرا و امسال آزادگان در سایت کاظمین  به صورت بین المللی گردهمایی دارند.

وی در زمینه بهداشت و درمان جامعه ایثارگران استان افزود: موسسه توانبخشی ایثار یکی از موسساتی بوده که در اختیار بنیاد شهید قرار دارد و خدشبختانه در حال حاضر دستگاه فیزیوتراپی این موسسه فعال شده و به زودی مجهز به یک دستگاه آمبولانس خواهد شد تا بتواند هر چه بهتر خدمات مربوطه را به جامعه ایثارگران استان ارائه دهد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی اضافه کرد: در حج تمتع امسال ۱۶۰ نفر از جامعه ایثارگران استان به این سفر معنوی اعزام شدند و خوشبختانه رضایت خوبی داشتند.

اردوهای جامعه ایثارگری

نوفرستی ادامه داد: اردوهای خوبی امسال به شیراز، مشهد، قم، اصفهان، اردوی راهیان نورغرب و جنوب کشور برای جامعه ایثارگران استان برگزار شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه تبدیل وضعیت ایثارگران در دولت سیزدهم اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته به طوری که به اندازه تمام دولت های گذشته بوده و تاحدودی۹۵ درصد از جامعه ایثارگری استان که بحث تبدیل وضعیت آنها مطرح بوده انجام شده و پیگیری برای بقیه موارد در حال انجام است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی با بیان اینکه حوزه مسکن یکی از بحث های مطرح شده در جامعه ایثارگری است، گفت: در این زمینه افرادی که که فرم (ج) آنها قرمز نباشد در همه شهرستان ها استان به جز بیرجند زمین واگذار می شود. 

نوفرستی بیان داشت: این اختیار را ایثارگران دارند که اگر واحدهای طبقاتی نمی خواهند و فرم (ج) قرمز  نیست در هر یک از شهرستان ها زمین ویلایی به آنها واگذار شود‌.

 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بنیاد شهید در همه شهرستان های استان دارای ساختمان اداری است اضافه کرد: خرید ساختمان اداری و تجهیز بنیاد شهید در شهرستان درمیان و خوسف نیز انجام شده و دیگر نیاز به مراجعه جامعه ایثارگران به مرکز استان نیست.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی با بیان اینکه با کمک دولت برای اشتغال جامعه ایثارگران اقدامات خوبی صورت گرفته و متقاضیان خوداشتغالی تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی و ۳۰۰ میلیون تومانی پرداخت می‌شود، تصریح کرد: هیات اندیشه وزر ایثارگران در استان راه اندازی که همه اقشار ایثارگران در این هیات فعالیت دارند و مسائل قشرهای مختلف ایثارگران را احصا و با منابع موجود راهکاری برای رفع آنها اندیشیده می‌شود.

نوفرستی از تشکیل شورای ترویج فرهنگ شهادت و ایثار در استان خبر داد و افزود: با کمک استاندار این شورا هدفمند شده و اگر بودجه ای دستگاه ها دارند به طور حتم باید در این زمینه هزینه شود.

تغییر تمثال شهدا

وی با اشاره به اینکه با همکاری معاونت فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه کار جدیدی شروع شده و با تفاهم نامه‌ای که با شهرداران استان منعقد شده قراراست تمثال شهدا به صورت فلزی تغییر کند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد، ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه قراراست ۵۰ درصد هزینه‌ها توسط شهرداری‌ها و ۵۰ درصد توسط بنیاد شهید تامین شود.

 مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان‌جنوبی بیان داشت: یکی از اقدامات بسیار خوب دولت که از سال گذشته آغاز شده الزام دستگاه های اجرایی به اختصاص یک درصد بودجه هزینه ای دستگاه ها به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده که با هدف توسعه معارف بلند شهدا می‌باشد است.

نوفرستی با اشاره به اینکه یکی از اعضای کمیته نامگذاری معابر و خیابان‌های سراسر استان، بنیاد شهید و امور ایثارگران است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه در استان برای نامگذاری معابر و خیابان‌های استان به نام شهدا انجام و در حال انجام است.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷

 

 

 

 

 

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 15 =