ضرورت حمایت مالی دولت برای حضور خراسان جنوبی در نمایشگاه ملی سنگ و صنایع معدنی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علیرضا خامه‌زر، رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی بیرجند مروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان‌جنوبی اظهارداشت: این جلسه اولین جلسه شورا با حضور استاندار و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در سال جاری و در مجموع چهل و دومین جلسه شورا از ابتدای تشکیل آن است.

وی تصریح کرد: مصوبات این شورا ۴۵ مورد بود که از این تعداد ۳۵ مورد اجرا و ۱۲مورد در حال پیگیری است.

 دبیر شورای گفت‌وگوی بخش دولتی و بخش خصوصی خراسان‌جنوبی یکی از دستورکارهای این جلسه را آزادسازی پهنه‌های معدنی استان دانست و گفت: لازم بود تا این موضوع در سطح ملی پیگیری شود که متاسفانه این مصوبه تاکنون اجرایی نشده است.

خامه‌زر ادامه داد: اگر پیگیری در این زمینه صورت گرفته لازم بود تا نتایج آن از سوی سازمان صمت استان به دبیرخانه گفت‌وگوی بخش دولتی و خصوصی استان اعلام شود.

وی با اشاره با برگزاری نمایشگاه ملی سنگ و صنایع معدنی آبان ماه در تهران گفت: این نمایشگاه در واقع بزرگترین رویداد در حوزه معدن کشور است بنابراین باید سعی کنیم تا با حمایت مالی بخش دولتی حوزه معدن استان حضور فعالی در این نمایشگاه داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: خراسان جنوبی به عنوان یک استان معدنی کشور   است و باید برگزاری نمایشگاه معدنی در داخل استان جزو برنامه‌ها قرار گیرد.

خامه‌زر با بیان اینکه دبیرخانه بخش خصوصی استان متشکل از اتاق های بازرگانی  اتاق اصناف و تعاون و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند فعال شده است، یادآور شد: از استاندار تقاضا داریم تا نظر بخش خصوصی هم در زمینه انتصابات در استان لحاظ شود.

آزادسازی ۶ پهنه معدنی در استان

حامد حسن‌نژاد، سرپرست سازمان صمت خراسان‌جنوبی نیز در ادامه اظهارداشت: در خصوص آزادسازی پهنه های معدنی بلوکه شده تاکنون شش پهنه در استان به مساحت ۹ هزار و ۸۴۴ کیلومتر آزاد شده است.

وی ادامه داد: طی شش ماه گذشته دو مزایده نیز برای واگذاری عرصه های معدنی در استان عملیاتی شد

اجازه استعلام برای پهنه‌های معدنی بلوکه شده 

داریوش افتخاری، دبیر هیئت مدیره خانه معدن خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ثبت محدوده معدنی یک اولویت است، اظهارداشت: خراسان جنوبی دو تفاوت عمده با دیگر استان‌ها دارد و یکی این است که منابع طبیعی خراسان جنوبی مانند دیگر استان‌ها غنی نبوده و همچنین دیگر استان‌ها نیز همچون خراسان‌جنوبی دارای معادن نیستند بنابراین نباید در مرکز کشور برای تمام استان‌ها یک نوع نسخه قانونی پیچیده شود.

وی با بیان اینکه تنها چهار درصد درآمد ناخالص استان مربوط به بخش معدن است، افزود: این میزان درآمد برای استان معدنی مانند خراسان‌جنوبی بسیار کم است.

دبیر هیئت مدیره خانه معدن خراسان‌جنوبی گفت: بسیاری از پهنه‌های معدنی استان بلوکه  است و پیشنهاد می‌شود مناطق بلوکه شده آزاد و اجازه استعلام دوباره برای آنها داده شود.

گفتنی است، پیگیری منابع طبیعی و سازمان صمت استان در خصوص آزادسازی بلوکه های معدنی استان یک مدت یک ماه، انعکاس ایرادات طرح دستورالعمل نقشه‌برداری پهبادی به وزارت صمت، پیگیری برای حضور موثر فعالان اقتصادی حوزه معدن استان در نمایشگاه ملی سنگ و صنایع معدنی در تهران و آبان‌ماه و پیگیری در خصوص انتقال حساب واحدهای بزرگ استان به داخل استان از اهم مصوبات این جلسه بود.

پایان پیام/۶۹۰۲۷

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =