آیین شکرگزاری برداشت عناب در خراسان جنوبی برگزار می شود

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ تابستان که به نیمه راه می رسد فصل برداشت مرواریدهای سرخ  رنگ خراسان جنوبی هم فرا می رسد و عناب کاران این استان همه در تلاش و تکاپو برای برداشت این محصول مزیت دار و مطابق با اقلیم خراسان جنوبی هستند. این روزها اوج کار یک سال تلاش بهره برداران عناب در استان است.

در حال حاضر چهار هزار و ۱۳۴ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت عناب است و خراسان جنوبی با تولید ۹۷ درصد عناب کشور قطب تولید این محصول در ایران و جهان به حساب می آید. 

شهرستان های خوسف، بیرجند، سربیشه و درمیان بیشترین تولید عناب خراسان جنوبی را دارد.

مرغوبیت عناب خراسان جنوبی به حدی ست که ۲ رقم عناب سیوجان و ماژان ثبت ملی شده است و حرف اول را در کشور می‌زند.

فصل برداشت عناب از اواسط مرداد به‌صورت تازه خوری در شهرهای گرمسیر خراسان جنوبی آغاز می‌شود و در روستاهای کوهستانی به دلیل آب‌ و هوای سرد به‌طور معمول اوایل مهر آغاز برداشت محصول است.

 شهرستان خوسف با تولید حدود ۵ هزار تن عناب در سال عنوان سومین قطب تولید مرواید های قرمز شرق ایران زمین را از آن خود کرده است و از قبل تولیداین محصول مزیت دار و مطابق با اقلیم خراسان جنوبی در این شهرستان بیش از سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار امرار معاش می کنند.

قرار است سومین آیین شکرگزاری برداشت عناب در دیار گل های نرگس خراسان جنوبی یا همان شهرستان طلایی استان(خوسف) ۲۹ مرداد در روستای معصوم آباد برگزار شود.

در حاشیه برپایی این آئین که باحضور مسوولان استانی و شهرستانی  برگزار خواهدشد بازارچه‌ای برای معرفی و فروش محصولات کشاورزی و صنایع دستی منطقه هم برپا می شود.

شهرستان خوسف  با حدود ۲ هزار هکتار سطح زیر کشت عناب به عنوان بزرگترین تولید کننده عناب شرق کشور مطرح است که این امر لزوم توسعه کشت و تولید محصولات جانبی از جمله ایجاد صنایع تکمیلی را دو چندان می نماید.

همچنین با توجه به اینکه مرکز جهاد دانشگاهی و مرکز تحقیقات کشاورزی در حوزه سرزمینی شهرستان خوسف قرار دارد لازم است کارهای علمی و تحقیقاتی این مراکز به صورت علمی در دستور کار قرار گیرد به گونه ای که کشاورزان نتایج این تحقیقات را در عمل مشاهده کنند.

علاوه براین لازم است به طور حتم معرفی محصول عناب، برندسازی، توسعه کشت و استفاده از فناوری های دانش بنیان برای فرآوری این محصول را مورد تاکید جدی متولیان امر قرار گیرد چرا که خام فروشی این محصول مهم یکی از معضلات جدی برای توسعه کمی و کیفی عناب در خوسف و دیگر نقاط خراسان جنوبی ست وسالانه بخش اعظمی از تولیدات شهرستان در این حوزه به صورت خام و فله به بازارهای فروش عرضه می شود.

خراسان جنوبی با ۹۷ درصد تولید عناب ایران، رتبه نخست سطح زیر کشت و تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده و این روزها برداشت عناب تازه از باغ‌های این استان آغاز شده که نوید سالی پرمحصول است.

 

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − ده =