پاییز؛ نخستین فصل گردشگری خراسان جنوبی

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ به زودی ترانه پاییز با آواز خش خش برگ‌های زرد، نارنجی و قرمز بر روی سن فصل‌ها می‌رود تا همگان در کوچه باغ‌ها به تماشای این تابلوی رنگارنگ این فصل بروند به سمفونی گوش‌نواز آن گوش فرا دهند.

فصل سیر و سیاحت به ماه پایانی خود رسیده و کمتر از ٢٠ روز تا پایان این فصل باقی است اما فصل گردشگری خراسان جنوبی آن هم به‌واسطه قابلیت‌ها ویژه و اقلیمی آن آغاز و پاییز به‌عنوان نخستین فصل گردشگری این استان انتخاب شده است.

این سرزمین طلایی سرخ خراسان جنوبی در پادشاه فصل رنگ‌و‌بوی دیگری دارد عناب‌ها این مرواریدهای سرخ دیگر فصل برداشت آن فرارسیده، زرشک و انار این یاقوت‌های سرخ هم به زودی آماده برداشت است و زعفران این طلای سرخ هم آبان ماه فصل برداشت آن فرا می‌رسد.

خلاصه فصل، فصل گردشگری مزرعه خراسان جنوبی آن هم با یاقوت‌ها، مرواریدها، و طلاهای سرخ آن است درکنار برگ‌های زرد، سرخ، نارنجی درختان و زیبایی‌هایی که بر تابلوی طبیعت این برگ‌های رنگارنگ با زیبایی خاص خویش نقاشی می‌کنند.

در کنار آن با فروکش کردن گرمای هوا و رو به سردی نهادن آن در فصل پاییز فصل گردشگری کویر خراسان جنوبی نیز بیش‌از‌پیش رونق می‌گیرد و در کنار این‌ها بناها و آثار فاخر تاریخی و گردشگری با جشنواره‌های ویژه‌ای که برگزار می‌شود می‌تواند جاذب گردشگران بسیاری در این فصل برای استان باشد.

پس آن با پهن شدن سفره گردشگری خراسان جنوبی در فصل پاییز می‌توان شاهد رونق اقتصادی صنعت گردشگری استان به‌عنوان یکی از پیشران اقتصادی خراسان جنوبی بود.

۵ اثر جهانی خراسان جنوبی

آن طور که هادی شاهوردی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی در گفت وگو با رسانه‌ها اظهارداشت: خراسان جنوبی با دارا بودن ۵ اثر ثبت جهانی و هزار و ۹ اثر تاریخی جزو استان‌های سرآمد کشور است.

وی از تهیه فصل گردشگری استان خبر داد وگفت: با فصل گردشگری قابلیت‌های خراسان جنوبی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به کشور شناسانده می‌شود.

وی افزود: فصل پاییز را به‌عنوان نخستین فصل گردشگری استان انتخاب کردیم و تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا بتوانیم تمام اتفاقات و رویداد‌ها را در این فصل ساماندهی و سبب جذب گردشگر شویم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: فصل گردشگری شامل سه ماه است و سعی بر آن است که یک سری رویداد‌ها چه در سطح استانی و ملی در این فصل برگزار کنیم.

رویدادهای فصل گردشگری 

شاهوردی گفت: جشنواره‌های زرشک، زعفران، نرگس، عشایری و هفته فرهنگی می‌تواند از رویداد‌هایی باشد که در این فصل برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فصل گردشگری می‌تواند یک نمونه موفق در کشور باشد و در اقتصاد استان و در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی تاثیرگذار باشد افزود: سند فصل گردشگری خراسان جنوبی با همکاری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آماده شده است و به زودی در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی هستیم تا با توان بخش دولتی در کنار بخش خصوصی ظرفیت‌های استان بیش از گذشته معرفی شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: در حوزه گردشگری معادن و کشاورزی در کشور جزو استان‌های منحصر‌به‌فرد هستیم.

اقبال گردشگران به گردشگری مزرعه

یک فعال حوزه گردشگری در خراسان جنوبی توسعه گردشگری مزرعه را یکی از راهکارهای رونق اقتصادی برشمرد و گفت: گردشگری مزرعه از شاخه‌های مهم گردشگری در دنیا و ایران است و خراسان جنوبی با توجه به محصولات ویژه کشاورزی که دارد می‌تواند با فعال شدن این شاخه از گردشگری موفق عمل کند.

احمد کاشانی با یادآوری این نکته که گردشگری مزرعه همراه با طبیعت‌گردی بسیار مورد علاقه گردشگران است اظهار داشت: علیرغم اینکه پاییز، فصل برگ‌ریزان است و همه آن را با رنگ طلایی سراغ دارند؛ پاییز خراسان جنوبی سرخ رنگ است و وجود محصولات ویژه کشاورزی رنگ و بویی متفاوت به طبیعت می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۲ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی سالانه تولید می‌شود افزود: مزارع پهناور زرشک به‌خصوص در شهرستان‌های درمیان و زیرکوه، افین، زهان قدیم و روستاهای اطراف خراسان جنوبی و مراسم برداشت آن یکی از جاذبه‌های گردشگری است.

مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی گفت: برگزاری جشنواره‌هایی با هدف گردشگری مزرعه در زمان برداشت محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به معرفی این محصولات و درآمدزایی بیشتر کشاورزان منجر می‌شود.

وی وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری را یک زیرساخت مهم برای جذب گردشگر خواند و افزود: روستای افین به عنوان خاستگاه زرشک از ۲ اقامتگاه بوم‌گردی برخوردار است که گردشگران از ایوان این اقامتگاه‌ها می‌توانند همزمان با طلوع خورشید مزارع زرشک را به تماشا بنشینند.

کاشانی اظهار داشت: برگزاری تور برای محصولات کشاورزی علاوه بر اینکه ورود گردشگران را به دنبال دارد و گردشگران در آن روستا هزینه می‌کنند؛ موجب اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، استفاده از غذای محلی، خرید صنایع دستی و حجم زیادی از محصول تازه می‌شود بنابراین درآمد حاصل از تورهای گردشگری مزرعه به جیب روستاییان می‌رود و اقتصاد روستا را تقویت می‌کند.

وی گفت: گردشگران هنگام برگزاری تور برداشت زرشک از نحوه پخت مربای زرشک بازدید می‌کنند و از نوشیدن شربت زرشک لذت می‌برند.

این راهنمای گردشگری در خراسان جنوبی گفت: بسیاری از مردم دنیا گل زعفران را از نزدیک ندیده‌اند لذا مشارکت در برداشت زعفران و همراه با کشاورزان با تماشای مه صبحگاهی منظره زیبایی خلق می‌کند و خیلی از افراد مشتاق دیدن چنین صحنه‌هایی هستند.

وی افزود: یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در زمان برداشت زعفران، پاک کردن گل‌ها در خانه‌های محلی است لذا مزارع زعفران هم در جای جای استان می‌تواند مقصدی برای گردشگران باشد.

کاشانی گفت: باغ‌های پهناور انار اطراف فردوس نیز در فصل پاییز مناسب تورهای گردشگری مزرعه است و از آنجا که در باغستان فردوس باغ‌های متعدد انار داریم حضور گردشگران حایز اهمیت است.

وی با ۱۰ سال سابقه برگزاری تورهای گردشگری در خراسان جنوبی گفت: وجود مزارع رنگارنگ خراسان جنوبی در فصل پاییز می‌تواند برای گردشگران خارجی و داخلی از اقصی نقاط جهان و ایران بسیار جذاب باشد تا در برداشت این محصولات مشارکت و از جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی هم بازدید کنند.

جشنواره‌ها، راهی برای معرفی بیشتر استان

مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه برگزاری تورهای گردشگری مزرعه موجب توسعه روستاها و رونق اقتصادی می‌شود گفت: کشاورزان از همین محل با فروش محصول، روزگار می‌گذرانند زیرا برگزاری تورهای گردشگری مزرعه نه تنها باعث می‌شود کشاورزان بدون واسطه محصول خود را به گردشگران بفروشند بلکه گردشگران از غذاهای محلی، صنایع دستی، مراسم‌ محلی و نشان دادن فرهنگ عمیق جای جای روستاهای خراسان جنوبی استفاده کرده و از این محل به درآمدزایی برای روستاها می‌توان کمک کرد.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌های مختلف با رویکرد گردشگری مزرعه باید در دستور کار قرار گیرد افزود: البته نباید این جشنواره‌ها متکی به چند مهمان خاص آن هم مسوولان استانی یا شهرستانی باشد بلکه می‌توان از فرصت این جشنواره‌ها برای دعوت عکاسان نام‌آور کشور، راهنمایان تور و میهمانان ویژه یا مسوولان ارشد کشوری بهره برد تا منجر به معرفی بیشتر استان شود.

کاشانی اظهار داشت: اگر جشنواره‌های بزرگ در استان برگزار شود نفع آن به روستاییان خواهد رسید و منجر به توسعه گردشگری روستایی می‌شود.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =