ایجاد تعاونی، تنها راه مردمی کردن اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان‌جنوبی امروز در همایش دولت و اقتصاد مردمی در محل اتاق تعاون استان اظهارداشت: ما به عنوان بخش دولتی در احصا مشکلات و حل برون رفت از مشکلات در کنار بخش تعاون استان خواهیم بود. 

وی با ذکر این نکته که بهترین و تنها راه مردمی‌کردن اقتصاد، تشویق و ترغیب مردم برای گرایش و تمایل آنها  به سمت ایجاد تعاونی‌ها است خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی اقدامات در سال‌های گذشته به اعتماد مردم آسیب زده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در این خصوص اتاق‌های تعاون، اصناف و بازرگانی باید تنظیم گری خوبی در خصوص بازگشت این اعتماد داشته باشند.

اشرفی با تاکید بر ترویج فرهنگ تعاون، اظهار کرد: در حوزه تعاون همه با هم و برای هم باید کارکنیم که تحقق نیافتن این موضوع از جمله ضعف‌های ما است.

وی عنوان کرد: باید موانع پیش‌روی بخش تعاون را احصاء و نسبت به رفع آن اقدام کنیم، بیان کرد: تلاش همه ما باید این باشد که با همکاری تعاون گران موانع پیش‌روی بخش تعاون را شناسایی و رفع کنیم. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: امسال تسهیلات خوبی به بخش تعاون استان اختصاص یافته که گره‌گشایی خوبی از مشکلات این بخش صورت خواهد گرفت.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی هم در با اشاره به این که ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است گفت: مهم ترین راهکار خروج کشور از اقتصاد دولتی را ترویج فرهنگ تعاون است.

غلام حسین حسینی افزود: قرار دادن بخش تعاونی به عنوان یکی از سه بخش فعال در اقتصاد کشور، از تدابیر ارزشمندی بوده که در تدوین قانون اساسی در نظر گرفته شده است و  باید به سمتی می رفتم که اقتصاد بیشتر در دست مردم بود اما بنا به دلایلی این طور نشده است و روز به روز و با راه اندازی شرکت های دولتی و شبه دولتی از اهداف مدنظر دور می‌شویم.

پیش رفتن به سمت مردمی سازی اقتصاد

وی تاکید کرد: اگر به سمت مردمی سازی اقتصاد پیش می رفتیم به طور قطع در تحقق شعار سال،  کلید حل مشکلات و در توسعه همه جانبه کشور موفق‌‌تر بودیم. 

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی با اشاره به هدف‌گذاری سهم ۲۵ درصدی برای بخش تعاون در اقتصاد کشور افزود: این در حالی است که نتوانستیم به سمت تحقق آن پیش رویم و در کشور سهم اقتصاد تعاونی‌ها بهترین حالت ۸ تا ۹ درصد و در خراسان جنوبی بین ۱۴ تا ۱۵ است.

حسینی تاکید کرد: در دوران برپایی نظام اسلامی هر جا به مردم نقش داده‌شده شاهد موفقیت‌های چشمگیر بودیم و هر جا از نقش مردم غفلت شد، دچار مشکل شدیم.

به گفته وی هم‌چنین بخش‌های تعاونی و خصوصی در کنار بخش دولتی نقش بسیار مهم و موثری در اقتصاد دارند و دولت باید از تصدی‌گری خود در اقتصاد کاسته و نقش نظارتی خود را افزایش دهد.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی افزود: ارزش‌های اخلاقی مرتبط با نظام اقتصاد تعاونی شامل مسوولیت‌پذیری و همبستگی اجتماعی، برادری و برابری، انصاف، وفاداری‌، امانت‌داری می‌تواند نتیجه‌هایی از قبیل کاهش فقر و عدالت اجتماعی، کاهش هزینه فعالیت‌های اقتصادی، کاهش مفاسد اقتصاد، افزایش کارایی اقتصادی، کاهش قیمت‌ها، افزایش اعتماد عمومی و سرمایه‌های اجتماعی داشته باشد که پیش‌نیاز رشد و رفاه عمومی است.

 در ادامه این همایش  مدیران تعاونی‌های به بیان دغدغه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادهای خود پرداختند.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =