باب صاحب‌الزمان(عج)؛ حال و هوای خادمان زائران اربعین

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان که سیل ارادتمندان به اباعبدالله را راهی مسیر دلدادگی کرده، موکب‌ها هم که جای جای ایران اسلامی بار عاشقی بسته و راهی کربلای حسین (ع) شدند، با خدمات‌رسانی به زائران، ارادت همیشگی خود را به اهل بیت (ع) نشان می‌دهند.

می‌رویم از حال و هوای موکب‌های خراسان جنوبی برایتان بگوییم، «کاظمین» شهری که هر وقت نامش در عتبات عالیات می‌آید، ناخودآگاه در کنارش اسمی هم از خراسان جنوبی می‌آید و دلیلش هم همان عشق و ارادت بالایی است که مردم این دیار به بازسازی عتبات عالیات و کاظمین دارند.

باب صاحب‌الزمانی در کاظمین، در دو طرف این مسیر، جلوه عاشقی موکب‌های خراسان جنوبی به مولایشان حسین(ع) و یارانش تجلی پیدا می‌کند و هیچ چیز حتی گرمای بالای هوا هم مانع خدمات‌رسانی نوکران اباعبدالله به میهمانانش نمی‌شود.

موسی جوینده، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی با بیان اینکه نایب‌الزیاره همه مردم استان در ایام اربعین حسینی در حرم مطهر امامین جوادین هستیم، اظهار کرد: الحمدالله امروز که خدمت شما هستیم تمام مواکب خراسان جنوبی استقرار پیدا کردند و خدمات‌رسانی خود را به‌طور کامل انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه ۳۷ موکب خراسان جنوبی مستقر شدند و با همه توان به زائران اربعین حسینی خدمات می‌دهند، عنوان داشت: تفاوتی که امسال با سال‌های گذشته دارد امسال گرم‌تر است و هم تعداد زائران بیشتری ورود پیدا کردند که خادمان به نیابت از مردم خراسان جنوبی تلاش می‌کنند که ان‌شاءالله همه زائرانی که ورود پیدا می‌کنند، خدمات دریافت کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی گفت: شارع صاحب‌الزمان (عج) به‌عنوان یک مرکز بسیار مهم در شهر مقدس کاظمین برای خدمات‌رسانی به زائران به همت مردم خراسان جنوبی است و ۱۳ موکب استان نیز در مسیر نجف و مسیر نجف به کربلا و خود کربلا مستقر هستند و به نیابت از مردم استان مشغول فعالیت هستند.

خدمات‌رسانی ۲ درمانگاه در باب صاحب‌الزمان (عج) و شارع امام علی (ع) کاظمین

هاشم هیهات، مسوول بسیج جامعه پزشکی سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی اظهار کرد: عمده خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده به زائران حسینی توسط این موکب؛ خدمات دندانپزشکی، ویزیت رایگان، تزریقات و پانسمان است که امسال ۱۳۲ پزشک، دندانپزشک، پرستار، دارویار و کادر درمانی در قالب موکب بهداشتی درمانی جواد الائمه (ع) از خراسان جنوبی برای خدمت به زائران اربعین حسینی به کاظمین اعزام شدند.

وی عنوان کرد: موکب بهداشتی و درمانی جواد الائمه (ع) استان در سال های گذشته فقط در یک مکان استقرار داشت؛ اما امسال این موکب در قالب دو درمانگاه در باب صاحب‌الزمان (عج) و شارع امام علی (ع) شهر کاظمین به زائران خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهد

وی ادامه داد: ۱۱۱ نفر از کادر درمانی موکب جوادالائمه (ع) بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی به صورت پروازی و ۲۱ نفر از این افراد از طریق زمینی از دوم تا ۱۷ شهریور ماه برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران به کشور عراق اعزام می‌شوند.

پذیرایی موکب‌های پذیرایی و نانوایی 

به گفته سیدحسین مقدس، رئیس ستاد عتبات عالیات فردوس، برای اربعین امسال سه موکب پذیرایی با ظرفیت ۳ هزار صبحانه، به همین تعداد ناهار و یک‌هزار و ۵۰۰ وعده شام به مدت ۱۵ روز تدارک دیده‌ شد که در مجموع ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ وعده غدایی است و در کاظمین به نمایندگی از مردم فردوس در خدمت زائران اربعین هستند.

رئیس ستاد عتبات عالیات فردوس افزود: علاوه بر موکب‌های پذیرایی، ۲ موکب نانوایی نیز از شهرستان فردوس با ظرفیت خمیرگیری و پخت روزانه ۱۰ کیسه آرد، در فاصله دو هفته و هر روزه با طبخ ۳ هزار و ۵۰۰ قرص نان به زائران اربعین خدمت‌رسانی می‌کنند.

ارائه خدمت پزشکی به زائران اربعین در کاظمین

به گفته مسؤول بهداشت و درمان کاظمین در عملیات بهداشتی درمانی اربعین حسینی، تعداد ۳ هزار و ۵۲۲ خدمت پزشکی و پیراپزشکی در درمانگاه‌های هلال‌احمر خراسان جنوبی مستقر در کاظمین به زائران اربعین ارائه شد.

وی با اشاره به خدمات درمانی هلال احمر در کاظمین گفت: در حال حاضر دو درمانگاه در باب صاحب‌الزمان (عج) و خیابان امام علی (ع) کاظمین به زائران اربعین خدمات پزشکی ارائه می‌کنند.

مجید رضا لطیفی از ویزیت هزار و ۲۸۰ بیمار در درمانگاه‌های مستقر در کاظمین خبر داد و افزود: از این تعداد، ۶۳۸ نفر در بخش اورژانس، ۲۸۰ نفر از پزشک عمومی و ۲۸۰ نفر هم داخلی خدمت گرفته‌اند.

راه‌اندازی سینما سه‌بعدی عاشورا در موکب آل یاسین

موسوی معاون فرهنگی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت موکب آل یاسین در شارع صاحب‌الزمانی شهر کاظمین و در نزدیکی بارگاه امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) اظهار کرد: برگزاری تعزیه خیابانی، تئاتر موکبی و رادیویی و برپایی سینما اربعین از جمله فعالیت‌های این موکب است.

وی از راه‌اندازی سینما سه‌بعدی عاشورا در موکب آل یاسین خبر داد و عنوان کرد: این یک فعالیت و به شکل روضه ویژه است که مصائب اهل بیت(ع) را به‌تصویر می‌کشد.

معاون فرهنگی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی با بیان اینکه هر شب برنامه موکب به‌یاد یکی از شهدای مدافع حرم، فاطمیون و جبهه مقاومت برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: برگزاری همایش ویژه آزادگان جهان اسلام با محوریت آزادی قدس شریف نیز از دیگر برنامه‌های موکب است.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 11 =