کشف ذخایر نیکل برای نخستین‌بار در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت امروز در دیدار با استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی بی‌نظیر است، اظهار داشت: با آغاز طرح زمین‌شناسی از خراسان‌ جنوبی، بانک اطلاعاتی دقیقی از ذخایر معدنی تهیه شده است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران با تأکید بر اینکه معادن در توسعه پایدار، نقش بسزایی دارند، گفت: با فعال شدن معدن در یک منطقه، زیرساخت های آب، برق، گاز و جاده تأمین می شود، لذا شرایط برای استقرار و ماندگاری جمعیت فراهم می گردد.

شهیدی در تشریح اقداماتی که در راستای کشف ذخایر استان رخ داده، تأکید کرد: خراسان‌جنوبی، آینده خوبی دارد و برای نخستین‌بار در شرق کشور، ذخایر نیکل در خراسان جنوبی کشف شده که از عناصر استراتژیک است.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه بخش عمده‌ای از عناصر جدول مندلیف در خراسان جنوبی شناسایی شده‌اند، عنوان داشت: باید این ثروت خدادادی را به بهترین شکل ممکن برای مردم به ثروت تبدیل کنیم تا بخشی از وظیفه خود را در قبال مسئولیتی که پذیرفته‌ایم، ادا کرده باشیم.

جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی نیز با اشاره به صنایع معدنی ایجاد در استان، طی دو سال اخیر اظهار کرد: موضوع جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده از مواد معدنی در اولویت برنامه‌های استان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه برای تأمین و توسعه زیرساخت‌های موجود در حوزه معادن، اقدامات گسترده‌ای انجام شده است، افزود: بسترها برای سرمایه‌گذاری در استان آماده است و طی چند سال آینده، شاهد دگرگونی و تغییر در چهره خراسان جنوبی خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی، تکمیل طرح انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس، پروژه‌های توسعه کارخانه فولاد قاینات، تأمین آب کارخانه از محل پساب و تصفیه‌خانه فاضلاب قاین، اجرای خط انتقال گاز دشتک زابل به نهبندان و پروژه فراملی راه آهن را از جمله پروژه‌های برشمرد که استان را متحول خواهد کرد.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =