جمع بندی رزمایش جهانی پیاده روی اربعین در خراسان جنوبی

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ اکنون که رزمایش جهانی پیاده روی اربعین حسینی به نقطه های پایانی نزدیک شده است همه آن هایی که شوق زیارت اربعین  را داشته اند به مقصد مقصود رفته اند و بازگشته اند و تنها عده ای اندک مانده تا بازگردند، زمان جمع بندی فرا رسیده است.

خراسان جنوبی نیز به عنوان یکی از پایگاه های مستقر در کاظمین و کربلا با مواکبی خدمات رسانی ها لازم را به زوار اربعین حسینی انجام داد و همانند همیشه نیز از این اقدام سربلند و پیروز بیرون آمد.

برخی هم این سوی مرز در استان و نقطه مرزی مهران خدمات لازم به زوار اربعین حسینی را ارائه دادند که باید به آن ها نیز خداقوت گفت و دستمریزاد.

شرکت ۲۵ هزار نفر از خراسان جنوبی در اربعین 

آن طور که سید محمد رضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی در شورای اطلاع رسانی  استان اعلام کرد: امسال اجتماع بزرگ اربعین  پرشورتر از سال های گذشته برگزار شد و بالغ بر چهار میلیون نفر از کل کشور در مراسم اربعین حسینی حضور داشتند که حدود ۲۵ هزار نفر از خراسان‌جنوبی در این همایش بزرگ میلیونی شرکت کردند.

وی با اشاره به پشتیبانی‌های انجام شده از گروه‌های مردمی که در این‌ همایش بزرگ شرکت کردند، افزود: در حمایت‌های لجستیکی و تأمین ناوگان اتوبوس برای حمل ونقل و ترابری زائران، نگذاشتیم از استان، زائری در مرز سرگردان بماند و انتقال زائران به خوبی انجام شد.

معاون استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: اربعین حسینی ادامه نهضت و قیام عاشورا است که هر سال پرشورتر از گذشته برگزار می شود و اربعین حسینی یکی از محورهای تمدن سازی جوامع اسلامی می باشد و از مسلمان و غیرمسلمان در این مراسم حضور پیدا می کنند و یک اتحاد و انسجام خوبی را به نمایش می گذارند.

بازگشت بیش از ۹ هزار اربعین با ناوگان حمل و نقل عمومی

اسدالله جلال زاده، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی هم از جابجایی بیش از ۹ هزار و ۶۹۱ نفر زائر اربعین حسینی (ع) استان با ناوگان حمل و نقل عمومی خراسان جنوبی به مرز‌ها خبر داد و گفت: از ابتدای اجرای طرح اعزام زائران اربعین حسینی (ع) تا ۱۸ شهریور این تعداد زائر  با ۴۵۲ سفر برای حضور در مراسم اربعین به پایانه‌های مرزی اعزام شده‌اند.

ویافزود: با اتمام مراسم اربعین حسینی (ع) و موج بازگشت زائران همکاران راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تمام تلاش خود را بکار بردند که ناوگان مورد نیاز را برای بازگشت زائران اربعین حسینی با اولویت ایمنی سفر، در کمترین زمان تأمین شود.

وی گفت: به این منظور ۲۱۰ سفر توسط ناوگان مسافربری تا تاریخ ۱۷ شهریور برای بازگشت زائران از مرز‌های تعیین شده انجام وهفت هزار و ۱۸۳ زائر به استان بازگشت داده شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در این مدت به منظور نظارت بر روند جابجایی زائران اربعین حسینی بازدید و نظارت مستمر از سایت فروش اینترنتی شرکت‌های مسافربری انجام شد.

جلال زاده افزود: کارشناسان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان نیز در پایانه‌های مسافری و مبادی ورودی و خروجی استان و همچنین پایانه مرزی مهران بر روند جابه‌جایی زائران حسینی (ع) نظارت داشتند.

به گفته وی در طی این مدت برای خدمات‌رسانی مطلوب به زائران، همه توان و ظرفیت حمل و نقل جاده‌ای استان مورد استفاده قرار گرفت تا زائران با کمترین معطلی جابه جا شوند.

ارائه ۱۱۲ هزار خدمت درمانی هلال احمر به زائران اربعین

محمد علی کاوسی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز گفت: امسال جمعیت هلال احمر کشور با بیش از ۸۰ پایگاه و درمانگاه و مرکز درمانی در ورودی مرز‌ها و داخل عراق به زائران مراسم جهانی اربعین امدادرسانی و خدمات رسانی کرد.

وی با بیان اینکه در راستای ارائه خدمات مختلف بهداشتی، درمانی و امدادی ۱۶۲ پزشک، پرستار و امدادگر از خراسان جنوبی در قالب تیم‌های هلال احمر به عراق اعزام شدند، افزود: طی فعالیت دو درمانگاه در کاظمین و حضور دو پزشک و پرستار در سامرا، بیش از ۱۱۲ هزار نفر از خدمات ارائه شده بهره‌مند شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به ابراز رضایت رئیس جمعیت هلال احمر، استاندار خراسان جنوبی و دیگر مسوولان و زائران از خدمات هلال احمر در عراق ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با بهره گیری از تجارب امسال، طی سال‌های آینده گام‌های بزرگ تری برای خدمت به زائران حسینی برداریم.

به گفته وی  نیرو‌های هلال احمر شامل پزشک، پرستار و نجاتگر اعزامی به کاظمین، ۱۸ شهریور  به خراسان جنوبی بازگشتند.

 

بازگشت ۷۹ درصد زائران خراسان جنوبی از پیاده روی اربعین

حسین دستگردی، مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی هم از بازگشت ۷۹ درصد زائران استان براساس تاریخ ثبت شده در سامانه، به ایران خبرداد و گفت: ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر از خراسان جنوبی برای شرکت در راهپیمایی سراسری اربعین حسینی در سامانه سماح نام نویسی کردند.

دستگردی افزود: از این تعداد ۴۰ هزار و ۵۶۹ نفر واریز بیمه داشته و ثبت نام خود را قطعی کردند.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: از این تعداد ۲۶ هزار و ۵۸۴ نفر مرد و ۱۳ هرار ۹۸۵ نفر زن هستند.

به گفته دستگردی تاکنون ۳۲ هزار و ۲۵۲ نفر از زائران استان به ایران بازگشتند.

مدیرحج و زیارت خراسان جنوبی افزود: ۲۴ هزار و ۴۲۱ نفر با وسایل نقلیه شخصی، ۱۲ هزار و ۹۳۸ نفر با اتوبوس و سه هزار و ۲۱۰ نفر با سایر وسایل نقلیه به استان بازگشتند.

دستگردی گفت: ۲۰ هزار و ۶۵۲ نفر از مرز مهران و ۱۹ هزار و ۹۱۷ نفر از سایر مرز‌ها به استان بازگشتند.

پایان پیام/

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =