حاشیه نگاری‌های هنگامه وصال

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ چه خوش هنگامی ست آن زمان که بعد از سال‌ها انتظار دیدار یار و لحظه وصال فرا می‌رسد هر‌چند خسته راه باشی از کیلومترها آن سو‌تر خود را به قرارگاه عشق رسانده باشی.همه خستگی از تن به در می‌شود با یک نگاه یار.

همه در دل داشتند تا به مهمانی آقا و امیر ملت ایران و مسلمین جهان دعوت شوند اما حیف که گنجایش مکانی و امکانات و تجهیزات این امکان را به متولیان نمی‌دادکه همه مهمان رهبر شوند و چشم‌شان به جمال یار روشن شود.

منتخبان و آن‌هایی که بخت یارشان شد راهی دیدار ولی نعمت‌شان شدند از همه اقشار و گروه‌ها بودند و برخی حتی فکرش را هم نمی‌کردند مهمان امیر امت ایران‌زمین باشند اما به این مهمانی ویژه دعوت شدند.

خلاصه گلچین‌ها و منتخبان از هر نقطه از خراسان جنوبی راهی این سفر شدند تا روز گذشته را مهمان رهبر و مقتدای خویش باشند در این همراهی مردمان سیستان‌و‌بلوچستان نیز به این مهمانی ویژه و خاص دعوت شده بودند آن‌ها نیز حس و حالشان همانند خراسان جنوبی‌ها وصف ناشدنی بود.

ابراز ارادت به هر طریق ممکن

هر‌کدام از حاضران به هر طریق ممکن می‌خواستند ارادت خویش را به رهبر و مقتدای خویش ابراز کنند چه با دست نوشته و چه با پارچه نوشت، و چه با پیشانی بلند و… البته این اردات را با حضور خویش از هر قوم و طایفه‌ای در این محفل و مهمانی به امیر ملت ایران و جهان نشان دادند و از همه مهم‌تر این که جلوه‌هایی از وحدت و همدلی را می‌شد بین این دو استان همجوار و همسایه نیز بیش‌از‌پیش دید.

همه این جلوه‌های همدلی و وحدت نشان از این داشت که دشمن کور خوانده که بتواند با تفرقه اندازی بین دو فرقه شیعه و سنی ایران‌زمین به اهداف و مقاصد شوم خویش دست یابد.

برخی‌ها هم آرزویشان برای دیار رهبر و مقتدایشان اجابت شده بود و به این مهمانی ویژه دعوت شده بودند که از‌جمله آن‌ها صفر علی بزرگ مرد بلوچ بود.

آن‌چه این جمعیت مشتاق یک صدا فریاد می‌زند آن هم وقتی که چشم‌شان به جمال رهبرشان روشن شد لبیک یا حسین بود این شعار که این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده. شیعه و سنی آمده به عشق رهبر آمده را هم همه فریاد زدند.

اولین مبارزه آشکار

رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در این دیدار پرشور که بیش از سه هزار نفر از مردم استان‌های خراسان جنوبی و سیستان‌و‌بلوچستان حضور داشتند با قدردانی از همراهی دیرینه و مستمر علمای شیعه و اهل تسنن این دو استان و مراقبت و هوشیاری این ملت؛ همراهی و همدلی مسوولان کشور را در تحولات بزرگ جهانی ضروری عنوان کردند. رهبر معظم انقلاب در این دیدار گفتند: اولین مبارزه آشکار بنده با رژیم طاغوت در محرم ١٣۴٢ در بیرجند انجام و با همراهی علما و مردم روبرو شد. در رمضان همان سال در زاهدان این حرکت با حمایت علمای هوشیار شیعه وسنی و مردم مومن منطقه ادامه یافت. 

آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به دوران تبعید در ایرانشهر و خاطرات شیرین و پر معنای مراودات علمای اهل سنت و شیعه و مردم خونگرم سیستان و بلوچستان افزودند: در مبارزه با منافقین و تروریست ها برای دفاع مقدس، برقراری امنیت و ایجاد وحدت شهدای گرانقدری را شیعه و سنی تقدیم اسلام کردند که شناسنامه درخشان این مناطق است.

رهبری همچنین این دیدار را خاطره انگیز عنوان کردند و گفتند: برای من دیدار شما عزیزان خاطره‌انگیز است. هم مردم بیرجند و خراسان جنوبی، هم مردم سیستان و بلوچستان، بنده اولین مبارزه‌ی آشکار با رژیم طاغوت را در بیرجند انجام دادم. در ماه محرم سال ۱۳۴۲، یعنی شصت سال پیش.

ایشان در بیان خاطراتشان گفتند: دومین برخورد در زاهدان بود. آن هم در ماه رمضان همان سال در بیرجند در روز تاسوعا بنده را بازداشت کردند. بردند بازداشتگاه شهربانی نگه داشتند. مردم بیرجند روز عاشورا میخواستند به شهربانی حمله کنند، بنده را از آنجا بیرون بیاورند. درایت مرحوم آقای تهامی عالم برجسته و درجه‌ی یک بیرجند نگذاشت که این اتفاق بیفتد. گفت این موجب ایجاد مشکل برای فلانی می‌شود.

رهبر انقلاب افزوند: مردم و علما آن روز همراه بودند با این حرکت، ما تنها نبودیم. یک بیرجند با همه‌ی مردمش، با علمای بزرگش با ما همراه شدند.

ایشان ادامه دادند: ماه رمضان همان سال بنده رفتم زاهدان، آنجا دو عالم بزرگ در زاهدان بودند؛ عالم درجه یک شیعه مرحوم آقای کفعمی بود، عالم درجه یک سنی مرحوم مولوی عبدالعزیز ملازهی بود. بنده را آنجا هم دستگیر کردند آوردند تهران بردند قزل‌قلعه. مرحوم کفعمی علنا از ما حمایت کرد، مرحوم مولوی عبدالعزیز یک حکمی صادر کرد در جهت همان حرف‌های ما. یعنی اولین حرکت آشکاری که خود این حقیر در مقابله‌ی با دستگاه طاغوت انجام دادم با همراهی این دو مرکز مهم که امروز مرکز دو استانند با مردمش، با علمایش انجام گرفت.

فارس و بلوچ هر کدام کیلومترها راه را برای این دیدار تاریخی طی کرده‌ بودند و این سرود را همخوانی می‌کردند:

پلک زمین وا شد از شوق/ نبض زمان پرطنین شد/ هر نفسی اِیّاکَ نَعبُد/ همسفر نَستَعِین شد ……

این خاطره خوش دیدار امیر امت هیچ گاه از خاطره ها پاک نخواهد شد و برای همیشه بر لوح ذهن همه مهمانان حک خواهد شد.

پایان پیام/

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =