خوشا آنان که کبوتر جلد رضایند

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ هر که آید به سفر همره ما بسم‌الله 

هرکه دارد هوس کوی رضا بسم‌الله 

ما بصد شوق وشعف سوی رضا ره‌سپریم

هر که حاضر به خراسان رضاست بسم‌الله 

۱۲ شهریور وعده قرارشان بود تا با بدرقه همشهریان راهی کوی یار، انیس و مونس ایرانیان، ملجا و پناه بی پناهان آقا علی بن موسی الرضا (ع) شوند.

راه بس طولانی اما به واسطه آن چه بین خود، خدا و رضای خویش عهد و پیمان بسته بودند همدل و همراه شدند تا این گروه ۲۳ نفره از حاجی آباد برای اولین بار راهی مشهد الرضا (ع) شوند و به پابوسی شاه خراسان بروند.

برخی ها سال های قبل با دیگر کاروان ها این مسیر ۴۰۰ کیلومتری را طی کرده‌اند  و با این که سن و سالی از آن ها گذشته اما هنوز هم همراه‌اند با جوانان و نوجوانان و میان سالانی که برای اولین بار می خواهند طی طریق کنند به پایتخت معنوی ایران زمین.

برخی نیز درست در آغاز سن جوانی قرار دارند اما به عشق امام رضا (ع) همراه این کاروان شدند تا سرآغاز جوانیشان باشد طی طریق در راه ولی نعمتشان آقا علی بن موسی الرضا (ع) و برای همه عمر مسافر این راه باشند.

بعضی هم چون شفا یافته درگاه سلطان خراسان اند به پاس دست یابی به سلامتی همراه کاروان شده اند تا همیشه راهرو این راه باشند چه پیاده و چه سواره.

خوشا آنان که کبوتر جلد رضایند

خوشا آنان که کبوتر جلد رضایند و رضایند به رضای یار که راضی شد به دیدارشان با پای پیاده در حریم یار.

خوشا آن که گره زدند گره های زندگی را به ضریح امن گره‌گشای غریب الغربای خراسان و تا رسیدن به تپه سلام گره باز شد از گره آن‌ها.

این روزها پایتخت معنوی ایران زمین حال وهوای چون کربلا و بین الحرمین دارد ازدحام است و شلوغی، و مسافران پیاده خسته ای که به عشق پا بوسی آقا علی بن موسی الرضا(ع) کیلومترها را پای پیاده در گرمای طاقت فرسای این روزهای پایانی تابستان پیمودند تا در خنکای صحن و سرای شمش الشموس بیارآمند و خستگی راه از تن به درکنند آن هنگام که چشمان به گنبد طلای آقا می افتد.

التماس دعا گوی همه آن هایی باشند که در مراسم بدرقه شان با چشمان گریان از این که بی نصیب اند از همراهی با آن ها. و آن ها که در طی طریق الرضا(ع) التماس دعا داشتند. 

همین که به صحن و سرای یار می رسند این گونه هم‌خوانی می‌کنند:

من دست خالی آمدم، دست من و دامان تو

سر تا به پا درد و غمم، درد من و درمان تو

تو هر چه خوبی من بدم، بیهوده بر هر در زدم

آخر به این در آمدم، باشم کنار خوان تو

من از همه در رانده‌ ام، من رانده ی وامانده ‌ام

یا خوانده یا ناخوانده ‌ام، اکنون منم مهمان تو

پای من از ره خسته شد، بال و پرم بشکسته شد

هر در به رویم بسته شد، جز درگه احسان تو

گفتم منم در می ‌زنم، گفتی به تو سر می ‌زنم

من هم مکرر می‌ زنم، کو عهد و کو پیمان تو ؟

سوی تو رو آورده ‌ام، ای خم سبو آورده ‌ام

من آبرو آورده ‌ام ، کو لطف بی ‌پایان تو ؟

حال من گوشه ‌نشین، با گوشه ی چشمی ببین

جز سایه ی پرمهرتان، جایی ندارم جان تو

من خدمتی ننموده ‌ام، دانم بسی آلوده‌ ام

اما به عمری بوده ‌ام، چون خار در بستان تو

همراه می شویم با کاروان پیاده علی بن موسی الرضا (ع) شهر حاجی آباد شهرستان مرزی زیرکوه که برای اولین سال در قالب ۲۳ نفر از مرکز این شهرستان مرزی راهی حرم علی ابن موسی الرضا(ع) شد و پس از  طی کردن ۴۰۰ کیلومتر با پای پیاده  روز گذشته وارد حرم یار شد.

به گفته آن ها وقتی به زیارت بارگاه ملکوتی علی این موسی الرضا(ع) رفتیم همخستگی ۱۰ روزه از تنمان بیرون شد و خرسندیم که پابوسی آقا امسال نیز نصیمان شد.

۱۰ روز پیاده در طریق الرضا (ع)

آن طور که یکی از همراهان این کاروان در گفت وگو با خبرنگار فارس از زیرکوه اظهارداشت: بالاخره بعد از ۱۰ روز و طی کردن ۴۰۰ کیلومتر به مقصد رسیدیم و حالا که در حرم علی بن موسی الرضا(ع) هستیم گویا همه خستگی از تنمان بیرون رفته است.

به گفته وی همه  راه به عشق و پابوسی آقا علی بن موسی الرضا پیمودیم هرچند سختی بسیاری را متحمل شدیم اما ارزش داشت تحمل آن به همه لحظاتی که به آرامش و قرار رسیدیم.

دیگر همراه این کاروان که برای اولین بار است پای پیاده به دیدار شاه خراسان آمده است هم گفت: سال قبل همین موقع فلج بوده و روی ویلچر اما با چون شفا یافته امام مهربانی هاست نذر کرده که امسال و همه سال ها را پیاده به مشهد سفر کند به پاس دست یابیش به سلامتی.

اولین همراهی در آغاز جوانی

دیگر جوانی ۱۸ ساله است و او هم برای اولین بار همراه این کاروان شده اما آن قدر این همراهی برایش لذت بخش و آرامش آفرین بوده که با خود عهده بسته سال های بعد هم این کاروان پیاده را همراهی کند.

غلامرضا صادقی پیرمرد و جوان دل این گروه نیز با این که ۸۰ سال سن دارد ولی همراه این گروه شده تا به عنوان مسوول گروه آن ها را به مقصد برساند و خرسند است از این که توفیق پابوسی آقا بار دیگر نیز با پای پیاده نصیبش شده است.

او که توفیق ۱۰ بار همراهی با دیگر کاروان ها را به صورت پیاده در کارنامه عمرش دارد از علی بن موسی الرضا(ع) می خواهد که سال ها بعد هم این توفیق را نصیبش کند.

پایان پیام/۶۹۰۷۵

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =