خراسان‌جنوبی در سوگ شاه خراسان

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ شب گذشته و امروز خراسان جنوبی در عزای ولی نعمت خراسانی ها غرق در عزا و ماتم است.

آن ها را که توفیق حضور در جوارش حاصل شد که این روزها در محضرش با هیات های عزاداری که از اقصی نقاط ایران و جهان به سرزمین خورشید آمده اند به سوگ شهادت ولی نعمت خویش در ایران نشسته اند.

مهمانان از شمار به در است

پایتخت معنوی ایران این روزها حال و هوایش کم از اربعین حسینی ندارد. این سرزمین ملکوتی که همیشه شلوغ است و مهمان دارد این روزها مهمانشان از شمار به در است همه به تعزیت گوی آقا امام جواد آمده اند که پدر را ز زهر کین از دست داده است.

زهی سعات برای آن ها که شده اند که کبوتر جلد رضا در صحن و سرای رضا.  اما آن هایی که جامانده اند نیز مهمان حسینه ها، مساجد، تکایا، مجالس و محافل عزاداری هستند که در هر نقطه ای به مناسبت شهادت شاه خراسان جنوبی برپاست. آن ها نیز از همین راه دور و از دل همین محافل و مجالس دل را گره زده اند به ضریح آقا علی بن موسی الرضا (ع) تا گرهگشایی کند از گره آن ها.

عده ای هم موکب به پا کرده برای خدمت رسانی به زائران آقا علی بن موسی الرضا(ع) تا رفع خستگی نمایند از تن زائران آقا در مسیرهای منتهی به شهر و دیارشان.

عده ای هم به خیل عظیم همایش بزرگ پیاده روی دلدادگان رضوی در اقصی نقاط خراسان جنوبی پیوسته اند تا اردات خویش را به ولی نعمتشان ادا کنند.

عده ای هم زمینه حضور عده ای دیگر را که تاکنون به هر دلیل نتوانسته زائر آقا علی بن موسی الرضا(ع) باشند را فراهم آورده اند تا آن ها را به آروزی قلبیشان برسانند.

اکنون که اربعین دیگر در آخرین روزهای ماه پایانی صفر در خراسان جنوبی برپاست هرکسی به هر طریق می خواهد میزبانی کند از عزاداری حسینی یک با برپایی موکب پخت نان، دیگری با پخت عذای نذری، دیگر با اجاره خانه اش به زائران علی بن موسی الرضا(ع)، دیگری با پذیرایی دوستان و اقوام در خانه اش  و…. خلاصه جلوه های اردات بسیار است عشق به مولایش فراتر از تصور.

همایش دلدادگان رضوی در زیرکوه

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرنگار فارس از زیرکوه، همایش بزرگ پیاده روی دلدادگان رضوی به سمت آستان مقدس امامزاده سعد الله بن موسی الکاظم (ع) روستای شاهرخت به مناسبت سالروز شهادت امام رضا (ع) برگزار شد. 

 این همایش که از ساعت ۵ صبح  شروع شد ،دلدادگان علی بن موسی الرضا (ع) با پای پیاده  مسیرهای مختلف را به سمت امامزاده سعدالله شاهرخت طی کردند.

مواکب جوانان روستاهای مرزی زیرکوه

بنابراین گزارش، حضور پرشور و بی مزد و منت جوانان روستای های بارنجگان، بمرود و شهر آبیز (تیم داربست باران) در برپایی موکب های هیئت ورزش های همگانی در مسیر های منتهی به روستای شاهرخت از دیگر جلوه های دیدنی به مناسبت شهادت امام رضا (ع) در این شهرستان است.

آن ها  به همت هیئت ورزش های همگانی،  اداره ورزش و جوانان شهرستان زیرکوه و همکارای جوانان عزیز دو موکب فرش شده و همراه صندلی برای نشستن و استراحت  در مسیرهای منتهی به شاهرخت برپا کردند تا زائران عزیز رفع خستگی کرده و پس از پذیرایی توسط خادمان موکب ها به مسیر خود ادامه دهند.

حجت الاسلام اسماعیل مختاری، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه زیرکوه  هم امروز در گفت وگو با رسانه های گروهی اظهار داشت: با توجه به پایان ماه صفر و فرارسیدن سالروز شهادت امام رضا(ع) همایش بزرگ دلدادگان رضوی در امامزاده سعدالله بن موسی الکاظم(ع) شاهرخت زیرکوه برگزار شد.

ویدر ادامه بیان کرد: حدود ۱۰تا ۱۵ هزار نفر از سراسر شهرستان زیرکوه و روستاهای مجاور در این همایش بزرگ حضور پیدا کردند.

برپایی ۵۰ موکب پذیرایی از زئران و عزاداران

وی با بیان اینکه در همایش دلدادگان رضوی حدود ۵۰ موکب برای پذیرایی از زائران و عزاداران برپا شد، افزود: تمام نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در شهرستان زیرکوه جهت تامین امنیت عزادارن در این همایش مشارکت دارند.

حجت الاسلام مختاری ادامه داد: عاشقان اهل بیت(ع) با شور و شوق فراوان با پیمودن مسیر ۳۰ کیلومتری حاجی آباد تا روستای شاهرخت را پیمودند و ارادت قلبی خودشان را به اهل بیت عصمت و طهارت نشان دادند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه زیرکوه عنوان کرد: پیاده روی بزرگ عزاداران امام رضا (ع) یکی از سنت‌های دیرینه مردم منطقه زیرکوه و قاینات بوده که از گذشته‌های دور تاکنون به یادگار مانده است.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =