افت قیمت پسته وتلخی کام پسته کاران فردوسی

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ قیمت پایین پسته در سال جاری  نسبت به سال گذشته نگرانی پسته کاران و تاجران این محصول را در شهرستان فردوس درپی داشته است. 

با توجه به اینکه هزینه های داشت اعم از کوددهی، آبیاری و مبارزه با آفات وهزینه های برداشت پسته نسبت به سال های قبل افزایش چشمگیری داشته است اما درمقابل، قیمت پسته نسبت به سال گذشته بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزان ترشده است و همین قیمت پایین، تولید کنندگان پسته را نگران کرده چرا که براین باروند که قیمت های فعلی جبران زحمات آنها را نمی کند.

 

باغ پسته

مسیر صادرات هموار شود

حاج محمد رجب زاده ازپسته کاران عمده فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از این این شهرستان از دولت‌مردان خواست مسیر صادرات این محصول را هموار کنند و پسته کاران را دریابند چرا که تولید این محصول تلاش ها و زحمات بسیار زیادی را ازسوی پسته کاران
می طلبد ضمن اینکه هزینه های بسیار زیادی را ازجمله آبیاری، کوددهی، کولش و مبارزه با آفات وعلف های هرز و همچنین سمپاشی و هرس دربردارد.

وی افزود: پسته یک محصول مهم واستراتژیک است که ارز آوری خوبی برای کشور دارد و باید دولتمردان در راستای رفع موانع و هموارکردن مسیرصادرات این محصول تلاش بیشتری داشته باشند تا تولید کنندگان بتوانندازطریق قیمت های واقعی حق الزحمه دسترنج خویش را دریافت کنند.

احمدی، یکی دیگر از پسته کاران نیز هزینه های تولید را بسیار بالا ذکر کرد و گفت: با وجود آفات زیاد وهزینه های کوددهی، آبیاری، هرس و … همین مقدار پسته ای که تولید کرده ام خریداری ندارد و نسبت به سال قبل هرکیلو حدود ۲۰۰هزار تومان ارزانتراست.

وی حمایت از کشاورزان و باغداران را به منظور افزایش میل و انگیزه تولید کنندگان ضروری دانست و ادامه داد: درصورتی که مسیر صادرات هموار شود و تعرفه صادرات کاهش یابد طبیعی است که بازار پسته رونق خواهد گرفت و دلالان نخواهند توانست محصول تولیدی پسته کاران را به ثمن بخس از دستشان خارج کنند.

پسته فردوس

خسارت بار بودن قیمت پایین پسته

محمد جوادی فر  دیگر پسته کاران فردوس هم پایین بودن قیمت پسته را برای کشاورزان خسارت بار دانست و گفت: هزینه های تولید بسیار بالا است بعلاوه اینکه امروزه باغداری زحمت وتلاش زیادی را می طلبد و کسی که با این همه تنش های گرمایی تابستان ، هجوم آفات و قطعی برق و طولانی شدن مدار آبیاری و زحمت زیاد بتواند پسته تولید کنید حقش این نیست که حالا به خواهد دسترنج خویش را به قیمت پایین در اختیار دلالان و واسطه ها قرار دهد لذا بر دولت مردان است موانع صادرات پسته را برطرف و صدور این محصول را آسان گردانند و تعرفه ها را به حداقل ممکن کاهش دهند تا قیمت ها تاحدودی متعادل شود.

وی اضافه کرد: محصولی که ما تولید کرده ایم واقعا محصول سالم ودرجه یک است و درست نیست که قیمت آن از سال قبل با وجود افزایش هزینه های داشت، برداشت، کارگری، آبیاری،کولش وکودهی باز هم ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر باشد.

باغات پسته فردوس

 

پسته کاران پسته ها به سردخانه ها ببرند

سید مصطفی پارسا، معاون مدیر جهاد کشاورزی فردوس هم ضمن قبول قیمت پایین محصول پسته گفت: قیمت پسته دست ما نیست و تنها با صادرات است که قیمت پسته افزایش پیدا می کند و پسته کاران برای اینکه پسته هایشان آفت نزند باید آنها را در مکان‌های سرد و سردخانه نگهداری کنند.

وی ازآمادگی یکی ازسردخانه داران شهرستان برای نگهداری بیش از هزار تن پسته خبرداد و افزود: برای جلوگیری ازفساد پسته ها، پسته کاران باید پسته خود را در سردخانه در دما و رطوبت مناسب قرار دهند تا زمانی که شرایط بازاربهتر شود و بتوانند به دسترنج واقعی خود برسند.

وی ازمقدمات تأسیس یک دستگاه سردخانه دیگر خبرداد و اضافه کرد: یکی از کشاورزان پسته کار را برای اخذ مجوز و تأسیس سردخانه معرفی کرده ایم که بزودی انشاء الله دومین سردخانه در شهرستان فردوس فعال خواهد شد.

معاون جهاد کشاورزی فردوس ادامه داد: شرایط آب وهوایی وتغییرات اقلیمی و افزایش قیمت نهاده های کشاورزی در تولید پسته باعث ضرر و زیان کشاورزان شده و خریداران پسته هم رغبتی به دلایل بی رونقی بازارندارند لذا با توجه به گرمای هوا کسانی که پسته در انبار یا منزل خود نگه داری می کنند باید به طور حتم پسته ها را به سردخانه انتقال دهند تا ازفساد پذیری آن کاسته شود.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =