سرپناه‌های امن رایگانی که مرزنشینان سربیشه را ماندگار کرد

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ باید از این نقاط به عنوان پادگان های نظامی در مرزهای خراسان جنوبی یاد کرد چرا که هر فرد یا هر روستای دارای سکنه ای که در مرزها باشد حکم یک پادگان نظامی را برای پاسداری از مرزهای ایران زمین دارد به همین واسطه لازم است تا به این پادگان های نظامی بیش از پیش توجه شود تا موطن خویش را ترک کنند و در آن نقطه مرزی بمانند.

خراسان جنوبی نیز به واسطه ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارای روستاهای مرزی بسیاری و همچنین ۴ معبر تجاری مرزی خارجی با این کشور است هرچند که از این گذرگاه های تجاری فقط مرز ماهیرود سربیشه آن هم به واسطه خواهان بودن کشور همسایه فعال است و ۳ معبر تجاری دیگر در شهرستان های نهبندان، زیرکوه و درمیان حدود یک دهه است که از سوی کشور همسایه به صورت یک طرفه به حالت تعلیق درآمده است.

اما این روستاهای مرزی و دور افتاده آن چنان که باید و شاید از امکانات و زیرساخت های  لازم برخوردار نبوده و خشکسالی های مستمر ۲۶ ساله نیز سبب شده تا بیش از پیش اقتصاد این نقاط مرزی دچار تزلزل شود به همین واسطه لازم است که به این نقاط که حکم پادگان های نظامی را برای مناطق مرزی دارند بیش از پیش توجه شود چرا که اقتصاد ضعیف مرزنشینان به آن ها اجازه تامین مایحتاجشان را نمی دهد چه برسد که بخواهند برای تامین زیرساخت ها با دولت همراهی کنند.

از طرف دیگر دوری آن ها از مراکز خدماتی سبب شده تا این نقاط نیز جزو آخرین اولویت ها برای تامین زیرساخت های اولیه باشند به همین دلیل ضرورت دارد تا بنگاه های کلان اقتصادی در کشور به این نقاط کمک کنند.

طرح اولیه آن به زمان محمدصادق معتمیدان استاندار سابق خراسان جنوبی برمی گردد اما عملیاتی شدن آن در دولت سیزدهم رخ نمون داشته است.

سرآغاز ماجرا چیست؟

اما ماجرا از چه قرار بود که مرزنشینان دورترین نقاط خراسان جنوبی در سربیشه از نعمت مسکن مقاوم آن هم به صورت رایگان برخودار شدند؟

برای دریافت پاسخ به این پرسش با محمد نادی، مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان مرزی سربیشه همکلام می شویم.

ابتدا هم از آغاز ماجرا می گوید و آن هم این که در زمان استاندار سابق خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان قراردادی بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان منعقد شد آن هم برای تامین بخشی از نیاز احداث مسکن روستاهای مرزی سربیشه.

براساس این تفاهم نامه بنیاد مستضعفان متعهد شد ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، ۲ شاخه میلگرد و ۲۰۰ پاکت سیمان برای هر واحد مسکونی در روستاهای مرزی سربیشه که اهالی آن تمکن مالی لازم را برای ساخت مسکن مقاوم ندارند پرداخت کند.

مهندس نیک ذات، رئیس بنیاد مستضعفان کشور هم بعد از انعقاد این تفاهم نامه بازدیدی از روستاهای مرزی سربیشه داشت و قرار شد علاوه بر تعهدات تفاهم نامه پیشین ۳۰ میلیون تومان دیگر هم برای ساخت واحدهای مسکونی به مرزنشینان روستاهای سربیشه کمک شود.

بنیاد مسکن هم با ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن روستایی زمینه ساخت واحدهای مسکونی مقاوم را در این روستاها  فراهم آورد و براساس تفاهمی که با بانک ها عامل شد قرار شد که نیمی از تسهیلات در بانک ها ودیعه بماند هم به عنوان ضامن و هم به عنوان باز پرداخت اقساط که از سود آن اقساط پرداخت شود و دیگر مرزنشینان به واسطه نداشتن تمکن مالی دغدغه پرداخت اقساط تسهیلات را نداشته باشند.

ساخت ۱۵۳ واحد مسکونی رایگان

به گفته وی با این پیش زمینه ها قرار دادی با پیمانکار برای احداث واحدهای مسکونی در روستاهای لجونک، کلاته بلوچ، برق الله، صولابست و دامدامه سربیشه منعقد شد.

وی با اشاره به این که در مجموع نیز ۱۵۳ واحد مسکونی ۵۴ متری تکمیل شده به مرزنشینان این روستاها تحویل شد گفت: از این تعداد ۷۳ واحد را بنیاد مسکن براساس قراردادی که با بنیاد مستضعفان داشت، ۶۵ واحد را کمیته امداد امام خمینی (ره) برای مددجویان زیر پوشش و ۱۵ واحد را نیز بهزیستی برای افراد زیر پوشش خود آن هم با کمک های بلاعوض ۱۰۰ میلیون تومانی در کنار کمک های بیناد مسکن و بنیاد مستضعفان احداث کرد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سربیشه به این موضوع نیز اشاره کرد که این ۵ روستا در ۴۰ و ۵۰ کیلومتری مرز واقع شده و برخی از آن ها از زیرساخت های اولیه چون برق و جاده نیز محرومند.

به گفته نادی، آب روستاهای برق الله و کلاته بلوچ را جمعیت هلال احمر در قالب طرح نذر آب تامین کرده اما لجونک و کلاته بلوچ  آب و جاده ندارند.

وی با بیان این که وضعیت دامدامه و صولابست از دیگر روستاها بهتر است افزود: استاندار خراسان جنوبی قول آسفالت جاده روستای لجونک و آبرسانی به این روستا را داده است.

سخن پایانی: امید که با سرپناه امنی که این مرزنشینان دارند به زودی زیرساخت آب و جاده آن هم تامین شود تا شاهد ماندگاری آن هم در این نقاط مرزی بیش از پیش باشیم.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 8 =