فردوس، پیش‌رو در نهضت ملی مسکن خراسان‌جنوبی

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ فردوس یکی از شهرستان های پیش رو خراسان‌جنوبی در نهضت ملی مسکن به حساب می آید چرا که در همین دوسالی که از عمر دولت سیزدهم می گذرد ۲۴۰ هکتار زمین به محدوده شهرهای فردوس اضافه و به هزار و ۵۰۰ نفر هم زمین واگذار شده است.

نکته مهم این است که تاپایان سال ۱۰۰ واحد نهضت ملی مسکن در این شهرستان به اتمام می رسد و در کنار آن ۲۰۰ واحد در حال ساحت برای محرومان فردوس نیز پایان می یابد.

برای قرار گرفتن در چند و چون ماجرای نهضت ملی مسکن در شهرستان فردوس با فرماندار و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این شهرستان همکلام می شویم.

الحاق ۲۴۰ هکتار زمین به شهرهای فردوس

الحاق ۲۴۰ هکتار زمین به شهرهای فردوس

آن طور که مهدی روشن، فرماندار فردوس در گفت وگو با خبرنگار فارس از این شهرستان اظهارداشت:  طی همین ۲ سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد ۲۴۰ هکتار زمین به شهر و محدوده شهر فردوس اضافه شد و در محدوده شهر فردوس برای هزار و ۵۰۰ نفر در طرح نهضت ملی مسکن قطعات زمین واگذار و عملیات اجرایی آن شروع شد که به این واسطه فردوس یکی از شهرستان های پیش رو در طرح نهضت ملی مسکن خراسان جنوبی به حساب می‌آید.

به گفته وی هم اکنون در شهرهای فردوس و اسلامیه ۷۰۰ واحد در حال ساخت است که در برخی واحد متقاضیان ساکن شده اند و امید است تا پایان سال حدود ۱۰۰ واحد نهضت ملی مسکن این شهرستان به اتمام برسد و مردم در آن ساکن شوند.

همچنین تا پایان سال علاوه بر ۱۰۰ واحد نهضت ملی مسکن ۲۰۰ واحد طرح مسکن ملی و محرومان این شهرستان نیز به اتمام می رسد تا تعداد واحدهای احداث شده در فردوس به ۳۰۰ واحد برسد.

فرماندار فردوس ادامه داد: بعلاوه ۱۴۰ هکتاری که به تازگی به شهر فردوس الحاق شده نیز کار نهایی آن انجام شده و امید است به زودی واگذاری قطعات را به متاضیان داشته باشیم.

همچنین در حوزه جوانی جمعیت نیز تاکنون در این شهرستان حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ قطعه زمین به متقاضیان تحویل شده است و در دهه مبارک فجر همه متاضیان زمین دریافت کردند.

تامین زیرساخت های نهضت ملی مسکن فردوس

زیرساخت های نهضت ملی مسکن در فردوس

به گفته روشن، نکته دیگر این که تاکنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های آب، برق و گاز در این سایت های نهضت ملی مسکن فردوس هزینه شده است و اکنون فازهای اول فردوس و اسلامیه از همه زیرساخت ها بهره مند هستند.

وی ادامه داد: در فاز دوم مسکن ملی فردوس نیز آب و گاز و زیرساخت برق نیز اعتبار آن تامین شده است و به محض ساخت واحدها دیگر اقدامات نیز انجام خواهد شد.

کاظم مهمانی، رئیس بنیادمسکن انقلاب اسلامی فردوس هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از این شهرستان اظهارداشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف تامین مسکن محرومان و محرومیت زدایی از نقاط کم برخوردار کشور به ویژه روستاها پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاسیس شد و در راستای اهداف خود تاکنون اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
وی افزود:کمک به تامین مسکن محرومان و اقشار کم درآمد جامعه، تهیه  و اجرای طرح‌های هادی روستایی، تملک و واگذاری زمین، ارائه خدمات فنی در روستاها وتولید  مسکن درقالب پروژه های انبوه در شهرها ازجمله اقدامات این نهاد است.

آسفالت معابر روستاهای فردوس

آسفالت ۱۰۵ هزار متر مربع از معابر روستاها

وی گفت: پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم با شعار «ایران قوی و عدالت محوری» توجه  به روستاها و مناطق محروم شتاب بیشتری گرفت و اعتبارات قابل توجهی به تأمین قیر و آسفالت معابر روستاها اختصاص یافت به طوری که طی دو سال گذشته بالغ بر ۱۰۵ هزار متر مربع از  معابر روستاهای شهرستان، بهسازی و آسفالت و مبلغی بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال صرف این پروژه‌ها شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فردوس ادامه داد علاوه بر بهسازی و آسفالت معابر روستایی اختصاص اعتبارات قابل توجه درسطح کلان کشور و در شهرستان ها و شهرستان فردوس برای اجرای طرح هادی در روستاها از دیگر اقدامات دولت سیزدهم است که طی دو سال گذشته بالغ بر ۵۴ میلیارد ریال برای اجرای طرح های هادی روستایی شهرستان فردوس هزینه شده است.

مهمانی یکی دیگر از اقدامات مثبت بنیادمسکن را دربخش مسکن روستایی احداث ۲۸۰ واحد مسکن با استفاده از تسهیلات یارانه ای طرح ویژه مسکن ذکر کرد و گفت: براساس قانون این یارانه در روستاها و شهرهای زیر۲۵ هزارنفر اختصاص یافته وبه بیش از ۱۰۰ نفرهم ازمتقاضیان، تسهیلات متمم، برای تکمیل واحدها و بیش از۱۰ میلیارد ریال در قالب کمک بلاعوض تخصیص و پرداخت شد.

نهضت ملی مسکن در فردوس

۵ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن 

وی بابیان این که در حوزه مسکن شهری علاوه بر پروژهای بنیاد ساز، اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بر عهده بنیاد مسکن است  افزود:  برای اجرای این طرح در شهرهای فردوس واسلامیه بیش از ۵ هزار متقاضی ثبت نام کردند که تاکنون ۳ هزار و ۷۵۰  نفر از متقاضیان، واجد شرایط اولیه تشخیص داده شدند.

همچنین به هزار و ۴۷۲ نفر در شهر فردوس و ۳۰۵ نفر در شهر اسلامیه زمین واگذار شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فردوس یکی از مزایای این طرح را واگذاری زمین به صورت انفرادی دانست وگفت: ساخت مسکن ویلایی از ویژگی‌های مهم این طرح است و بابت تامین زمین، بیش از ۲۰۰ هکتار به محدوده شهرهای فردوس و اسلامیه اضافه شده است و در همین راستا تاکنون بیش از ۳۶۰ واحد در شهر فردوس و ۱۶۱ واحد در شهر اسلامیه عملیات اجرایی تا مرحله اتمام فنداسیون انجام شد.

به گفته وی مهمانی از این تعداد ۱۶۰ واحد در مرحله سفت کاری و ۱۰۵ واحد در مرحله اتمام عملیات ساختمانی است.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =