زمینه صادرات مرغ و تخم مرغ خراسان جنوبی به افغانستان فراهم است

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی امروز  در کارگروه توسعه صادرات استان و شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان، خاطرنشان کرد: با توجه به تولید مرغ و تخم‌مرغ مازاد بر نیاز در استان آمادگی صادرات آن به افغانستان را داریم.

وی با اشاره به دستور کار راه‌اندازی سامانه کیف پول الکترونیک در مرز ماهیرود،اظهار کرد: کیف پول الکترونیک در دو بخش می‌تواند اجرایی شود یکی برای هزینه‌های جاری مرز از جمله هزینه پارکینگ، ایکس ری و هزینه خدمات تعاونی مرزنشینی که در واقع این هزینه‌ها را باید صاحب کالا پرداخت کند. 

وی ادامه داد: در این زمینه مقرر شد سامانه بومی خاص استان طراحی شود تا کسی که از مرز ماهیرود عبور می‌کند، کارت را به صاحب کالا بدهد تا آن را شارژ کند تا عواید آن به صورت مستقیم به ارائه‌دهنده خدمات پرداخت شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی افزود:بخش دیگر کیف الکترونیکی برای مباحث حاکمیتی از جمله هزینه توزین کالا و باسکول گمرکی است که این مهم در گمرک و منطقه ویژه اقتصادی استان در حال انجام است.

اشرفی گفت: با توجه به دغدغه تأخیر در برگشت پول کیف الکترونیکی به استان مقرر شد منطقه ویژه در بازه زمانی شش ماهه کار را ادامه دهد و فرآیند هایی که برای برگشت به موقع پول به حساب سرمایه‌گذار است را پیگیری کند تا بتوانیم کیف الکترونیک را به سایر بخش‌های خصوصی هم تسری دهیم چون در مرز ۱۷ باسکول داریم که اکثر سرمایه‌گذاران آن بخش خصوصی هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی خراسان جنوبی تأکید کرد: اجرای کیف پول الکترونیک برای اقدامات حاکمیتی در مرز ماهیرود مانند هزینه‌های باسکول منوط به تسهیل و تسریع در برگشت پول به حساب سرمایه‌گذار و دستگاه متولی است.

اشرفی با اشاره به روزهای پایانی سال متذکر شد: از آنجایی که بخش اقتصاد تعطیل بردار نیست لذا مجموعه‌های اقتصادی از جمله گمرک، اتاق بازرگانی، حمل و نقل و دستگاه‌های متولی باید با جدیت بیشتر پای کار باشند تا خللی در فرآیند صادرات استان ایجاد نشود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به توقف برخی ناوگان ترانزیتی (سوخت) از مبدأ کشور عراق به مقصد افغانستان از طریق مرز ماهیرود تصریح کرد: این محموله‌ های سوختی مطابق با استاندارهای لازم کشور افغانستان نبوده است. 

اشرفی با دکر این نکته که بیش از ۷۰ درصد این ناوگان افغانستانی است، اظهار داشت: این محموله ها حدود چهار الی پنج ماه است که متوقف مانده اند و ما در حال رایزنی هستیم که از طریق روابط دیپلماتیک بتوانیم تدبیری برای ترخیص ناوگان ایرانی داشته باشیم.

به گفته وی از این پس چارچوبی تعریف شده که هر گونه ترانزیت مشتقات نفتی با هماهنگی گمرک مقصد یعنی خراسان جنوبی صورت گیرد و هم ضمانت‌نامه‌ای تعریف کنیم تا زمانی که کالایی مدنظر حاکمیت افغانستان نباشد ضمانت‌های صاحب کالا را در استان نگه داریم و ترخیص نشود.

وی بر استفاده از ظرفیت اجرای طرح خرده‌فروشی در بازارچه‌ های مرزی استان تأکید کرد و گفت: جلسه‌ای برای خرده‌ فروشی‌ ها و تصمیم گیری در این خصوص برگزار می‌شود.

پایان پیام/۶۹۰۲۷


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =