۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن آب خراسان جنوبی جبران شد

بیرجند – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان کسری مخازن آب در دشت ها از ۱۷۰ به ۱۲۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت که ۵۰ میلیون متر مکعب جبران شد.

حسین امامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از برنامه های طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی است.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد چاه های کشاورزی استان به کنتور هوشمند مجهز شده اند ادامه داد: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۷ حلقه چاه کشاورزی در استان فعال است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی اظهار داشت: برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی در سال های گذشته و خشکسالی های پیاپی سبب شده سطح آب های زیرزمینی با افت شدید مواجه شوند.
وی تاکید کرد: همچنین افت شدید سطح آب های زیرزمینی در دشت های استان سبب فرونشست زمین و ایجاد شکاف های عمیق به ویژه در دشت های سرایان و فردوس شده است.
امامی گفت: جبران ۳.۵ میلیارد متر مکعب کسری مخازن آب در افق ۲۰ ساله در دستور کار قرار گرفته که توسعه پایدار استان نیز با این برنامه تامین خواهد شد.
استان مرزی و کویری خراسان جنوبی ۲ دهه با خشکسالی درگیر بوده و بارورسازی ابرها و انتقال آب از جمله طرح هایی است که برای جبران کاهش نزولات آسمانی و کم آبی در این استان دنبال می شود.
۷۵۵۷ * ۶۰۵۴

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − نه =