طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

رونق صادرات در سایه کرونا/ ارزآوری ۱۳۰ میلیون دلاری صادرات کالا از خراسان‌جنوبی

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی گفت: در سه ماهه امسال ۶۷۷ هزار و ۷۹ تن کالا به ارزش ۱۳۰ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۲۳ دلار از طریق گمرکات استان صادر شده است.

محمدعلی خاشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند به تشریح صادرات و واردات کالا از کمرگات استان خراسان‌جنوبی پرداخت و اظهار داشت: طی سه ماهه امسال شش فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۱۲۲ هزار و ۶۲۵ دلار به وزن ۷۳ تن تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه این تعداد اظهارنامه نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۲۰ درصد افزایش و از نظر ارزش ۱۰۰ درصد و وزن ۸۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد، بیان داشت: عمده اقلام وارداتی به استان شامل ماسک، گوسفند، بذر یونجه، شاهدانه بو داده و لوازم یدکی بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی با اشاره به تشکیل هشت فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی به ارزش یک هزار و ۷۲ دلار و به وزن ۸۲ کیلوگرم، مطرح کرد: این تعداد اظهارنامه نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظرتعداد ۸۴ درصد، از نظر ارزش ۲۰ درصد و از نظر وزن ۴۶ درصد کاهش داشته است.

خاشی ادامه داد: همچنین طی این مدت شش فقره اظهارنامه واردات امانات پستی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته و کشور مقصد و مبدا صادرات و واردات امانات پستی مجارستان، انگلستان، کاندا، آلمان و سنگاپور بوده است.

وی بیان داشت: در سه ماهه امسال ۶۷۷ هزار و ۷۹ تن کالا به ارزش ۱۳۰ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۲۳ دلار از طریق گمرکات استان صادر شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی ادامه داد: از این مقدار کالای صادراتی، ۳۰۱ هزار و ۷۹۸ تن به ارزش ۲۵ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۷۱۶ دلار صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود و ۳۷۵ هزار و ۲۸۲ تن نیز کالا‌های سایر استان‌ها بود که از بازارچه ماهیرود به افغانستان صادر شده است.

خاشی با بیان اینکه مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزش ۹۷ درصد و از لحاظ وزنی ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته، عنوان کرد: عمده کالاهای صادراتی سال جاری به کشورهای کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

وی تبیین کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل صیفی‌جات، سیمان، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ‌بر، گازوئیل، هیدروکربن سبک، نخود آبگوشتی، روغن سوخت تقطیری، کاشی و سرامیک، تخم‌مرغ خوراکی و نمک بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی افزود: در سه ماهه امسال ۹۶۳ فقره اظهارنامه صادراتی در استان صادر شد که این تعداد اظهارنامه صادراتی از نظر ارزشی ۱۸ درصد و از نظر وزنی سه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

خاشی از تزانزیت یک هزار و ۱۸۷ دستگاه کامیون با وزن ۳۱ هزار و ۱۴۱ تن در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: مهم‌ترین اقلام ترانزیت شده به کشور افغانستان از گمرک ماهیرود فوفل، کود اوره و پنل خورشیدی است که از کشور‌های اندونزی، چین و ترکمنستان حمل شده است.

وی با بیان اینکه در سه ماه سال جاری ۷۱  نفر مسافر ورودی و ۱۹۲ مسافر خروجی از گمرک ماهیرود داشته‌ایم، افزود: میزان مسافرین ورودی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۸ درصد و مسافرین خروجی ۹۴ درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح/ی


لینک منبع خبر