طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

ثبت ۳۲ هزار درخواست آزمون وسع خراسان‌جنوبی

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای اجرای طرح آزمون وسع تاکنون ۳۲ هزار درخواست ثبت پوشش اجباری بیمه سلامت ایرانیان در استان شده است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علی اربابی صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح آزمون وسع برای پوشش اجباری بیمه سلامت تا کنون حدود ۳۲ هزار نفر در خراسان‌جنوبی متقاضی بوده‌اند که درخواست آنان در سامانه ثبت شده است.

وی افزود: از این تعداد تاکنون برای ۹ هزار و ۲۰۲ نفر دفترچه بیمه سلامت صادر شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برای حدود ۲۹ هزار و ۲۰۰ نفر از تعداد ثبتی برای آزمون وسع پیامک ارسال شده، گفت: بیش از ۲۰ هزار نفر مشمول دریافت دفترچه بیمه رایگان، حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر مشمول مشارکت ۵۰ درصدی حق سرانه بیمه و حدود پنج هزار و ۴۰۰ نفر هم مشمول پرداخت کل حق سرانه بیمه شدند.

اربابی با اشاره به حق سرانه بیمه در سال ۹۹، یادآور شد: حق سرانه بیمه برای مشمولینی که می‌بایست پرداخت را به‌صورت کامل انجام دهند به ازای هر نفر  و برای یکسال کامل مبلغ شش میلیون و ۶۸۴ هزار ریال است.

وی خاطرنشان‌کرد: اگر فردی که فاقد پوشش بیمه‌ای است در بیمارستان بستری شود و کارشناسان بیمه، اورژانسی بودن بستری وی را تأیید کنند دفترچه بیمه فقط برای فرد بستری با پرداخت حق بیمه بدون دوره انتظار و برای بقیه افراد خانواده پس از طی مدت زمان انتظار صادر خواهد شد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی از کلیه بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت خواست از اعتبار دفترچه بیمه خود اطمینان حاصل نمایند که در صورت فاقد اعتبار بودن دفترچه بیمه، پرداخت کلیه هزینه‌ها هنگام مراجعه به پزشک و مراکز درمانی، بر عهده بیمار خواهد بود.

اربابی در ارتباط با حق سرانه بیمه، فرانشیز، پرداخت در مؤسسات طرف قرارداد بیمه سلامت، گفت: حق سرانه بیمه، مبلغی است که به ازای خدمات و پوشش بیمه‌ای بوده و باید توسط بیمه‌گزار یعنی فردی که متقاضی بیمه است، پرداخت شود و فرانشیز به عبارت عامیانه آن مقدار پولی که بیمه شده خودش پس از ارائه دفترچه می‌بایست پرداخت نماید که این مبلغ در بخش بستری ۱۰ درصد کل هزینه با تعرفه دولتی و در بخش سرپایی ۳۰ درصد کل هزینه ایجاد شده با تعرفه دولتی می‌باشد.

وی تأکید کرد: علت اینکه در بخش خصوصی مبالغ خیلی بیشتر از ۳۰ درصد به نظر می‌رسد این است که تفاوت تعرفه دولتی و خصوصی وجود دارد که آن نیز باید توسط بیمه‌شده که به اختیار خود درخواست خدمت از بخش خصوصی را داشته، پرداخت گردد.

انتهای‌پیام/۶۹۰۱۴/ح


لینک منبع خبر