طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

بازدید معاون وزیر صنعت از کک طبس

آخرین مراحل پیشرفت کارخانه زغال کک طبس برای افتتاح بررسی شد

کارخانه کک طبس با ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن کک، میزان کلی تولید کک کشور را به حدود ۳ میلیون تن می رساند، این کارخانه اولین کارخانه کک سازی به روش هیت ریکاوری است و محصول جانبی آن برق است.

به گزارش طبس نیوز، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی صبح امروز از پروژه کک طبس بازدید کرد.

شهرکی در حاشیه این بازدید گفت: پیش بینی می شود امسال با طرحهای پیش رو مثل کک طبس، طرح معادن طلا و همچنین کنسانتره زغال در شهرستان طبس، در حوزه معادن و اکتشاف و استخراج، برای ۲۰۰۰ نفر ایجاد اشتغال شود و سرمایه گذاری بزرگی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان نیز اجرایی شود.

وی افزود: پروژه کک طبس از سه طرح مهم استان است که هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان در بر دارد. این پروژه با مشکلات و موانع تسهیل روبه رو بود اما با تشکیل کار گروه رونق و برداشته شدن موانع تسهیلات، خوشبختانه به رونق بازگشت.

وی در خصوص موانع پیش روی پروژه کک طبس و کسری ۳۰ میلیاردی اعتبار آن گفت: با رفع گام به گام موانع، در آخرین مرحله مشکلات اعتباری پروژه نیز تعیین تکلیف شد و با تامین منابع از طریق ۲ واحد آورده بانکی (۲۰ میلیارد تومان) و یک واحد آورده سرمایه گذاران(۱۰ میلیارد تومان) از اسفند ماه سال گذشته، پروژه به کار خود ادامه داد.

شهرکی گفت:عملیات ساخت پروژه کک طبس تکمیل و آماده بهره برداری است و تنها مرحله فضا سازی آن باقی مانده اما این مسئله بر فرآیند تولید تاثیر سوء ندارد و اولویت بر راه اندازی پروژه می باشد.

وی افزود: براساس برنامه زمان بندی قرار بود این طرح ۱۵ اردیبهشت ماه به بهره برداری برسد لذا به دلیل اهمیت و حساسیت موجود برای تامین زغال مورد نیاز کارخانه کک این اتفاق محقق نشد و پس از جمع بندی موارد مورد بحث زمان افتتاح و بهره برداری اعلام خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تامین مواد اولیه برای کارخانه کک گفت: تاکید بر استفاده از زغال داخلی است، سیاست گذاری وزارتخانه بر افزایش تولید بوده و اقدامات مفیدی نیز انجام شده است لذا نگاه دیگر براساس سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی بر واردات مواد خام، فرآوری در داخل کشور و به دست آمدن ارزش افزوده برای کشور است.

وی تاکید کرد به کار گیری ارزش افزوده از راه واردات مواد خام سبب افزایش تولید، افزایش درآمد ملی و افزایش اشتغال خواهد بود.

گفتنی است کارخانه کک طبس در فاز اول سالانه ۴۵۰ هزار تن کک تولید می‌کند و ۶۳۰ هزار تن زغال در سال نیاز دارد. با راه اندازی این کارخانه ۲۴۰ تا ۲۶۰ فرصت شغلی ایجاد و محصول جانبی و چشم انداز توسعه ای آن تولید برق می باشد.

در حال حاضر ظرفیت تولید کک کشور ۲میلیون و پانصد هزار تن است که با راه اندازی کارخانه کک طبس این میزان به حدود ۳ میلیون تن می رسد.