طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

متهم تحت تعقیب فرانسوی در سوریه دستگیر شد

تهران – ایرنا – منابع آگاه اعلام کردند چند فرانسوی مظنون به عضویت در گروه های شبه نظامی تروریستی در شمال سوریه بازداشت شدند. یکی از این افراد اداره یک شبکه عضوگیری برای گروه های جهادی را برعهده داشت.

به گزارش طبس نیوز به نقل از بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از رویترز، شبکه فرانسوی LCI اعلام کرد نیروهای کرد سوری «یگان های حفاظت از خلق/ی.پ.گ» روز ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر ماه) سه نفر را دستگیر کردند.
منابع آگاه با تایید این خبر گفتند: چند تبعه فرانسوی در منطقه حسکه در نزدیکی مرز عراق دستگیر شدند.
این منابع همچنین اعلام کردند که یکی از دستگیرشدگان «توماس بارنوین» است. وی یک جهادی است که برای سرویس های امنیتی فرانسه، شناخته شده است. گفته می شود که وی سال ۲۰۱۴ به سوریه رفت تا به داعش ملحق شود.
بارنوین سال ۲۰۰۶ به دلیل اداره یک شبکه عضوگیری برای گروه های جهادی در منطقه تولوز فرانسه، به پنج سال زندان محکوم شد. وی دوست نزدیک «محمد مراح» بود. مراح سال ۲۰۱۲ در جریان یک تیراندازی هفت نفر را کشت.
بارنوین همچنین به «فابین و میشل کلن» نزدیک بود. فابین و میشل دو برادری هستند که بنا به اعلام مقام های فرانسوی، در نواری صوتی اعلام کردند داعش مسئولیت حملات ۲۰۱۵ پاریس را برعهده می گیرد. این حملات ۱۳۰ کشته برجای گذاشت.
وزارت کشور فرانسه گفته که نمی تواند بازداشت این افراد را رد یا تایید کند.
«لوران نونز» رئیس آژانس اطلاعات داخلی فرانسه DGSI ماه نوامبر هشدار داد سرویس های امنیتی همچنان نگران هستند که شبه نظامیان به طراحی حمله علیه فرانسه ادامه دهند.
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه اخیرا اعلام کرد که پاریس تخمین می زند شمار جهادی های فرانسوی در عراق و سوریه حدود پانصد نفر باشد.
هنوز مشخص نیست افرادی که در سوریه یا عراق بازداشت شده اند، به کشورشان بازگردانده می شوند یا نه.
شبک**۹۴۲۳** ۱۷۰۸**ترجمه**هرمز برادران **انتشار: علیرضا ارشادی