طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

استفاده از توان نخبگان حلقه مفقوده توسعه است

بیرجند – ایرنا – سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با بیان اینکه استفاده از توان نخبگان حلقه مفقوده توسعه است گفت: توسعه در فضای همدلی و با بهره گیری از ظرفیت نخبگان اتفاق می افتد که مسئولان باید به آن توجه کنند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا سید سعید احمد زاده چهارشنبه شب در دیدار نخبگان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: فضای این استان فضای همدلی نیست و باید برای توسعه فکری برداشت.
وی ادامه داد: همه جناح ها در استان برادرند و باید دلسوز نظام باشند، در حاشیه اختلاف به جایی نمی رسیم.
وی با بیان اینکه مسئولان دولتی گاهی به اشتباه از توان نخبگان استفاده نمی کنند، تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه استفاده از کارشناسان ادارات به تنهایی کارساز نیست.
به گفته وی نخبگان به دنبال تحقق ایده و آرمان هایشان هستند که بر همین اساس نباید موقعیتی فراهم شود که دیگران از این ظرفیت ها بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به توسعه باید از توان، نوآوری و خلاقیت نخبگان استفاده کرد تا این فضا در راستای اتحاد و همدلی پیش برود.
وی ادامه داد: نخبگان بر این باورند که باید دینشان را به نظام و انقلاب ادا کنند تا در توسعه منطقه موثر باشند.
احمد زاده اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی ها بر نخبه باوری تاکید داشتند اما متاسفانه برخی از مسئولان بی توجه هستند.
به گفته وی در حال حاضر ۲۰۴ نخبه عضو این بنیاد هستند که باید فضا برای حضور این افراد که خود ظرفیتی برای توسعه استان هستند فراهم شود.
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی از راه اندازی اتاق فکر نخبگان در استان خبر داد و افزود: به دستور استاندار آیین نامه این اتاق به تصویب رسیده است که امیدواریم در آینده ای نزدیک جلسات پر باری را با حضور نخبگان، دانشگاهیان و مسئولان دستگاه ها شاهد باشیم.
وی در ادامه از اجرایی شدن طرح همنت در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: با این طرح چرخه فرآوری محصولات استراتژیک استان به صورت کاملا علمی مدیریت خواهد شد تا دست دلالان از این چرخه کوتاه شود.
برخی از نخبگان حاضر در این جلسه، علل های توسعه نیافتگی استان، استفاده از ظرفیت های صنعت و کشاورزی، معدن و تجارت و بررسی فرصت ها و تهدید های استان را از مهمترین دغدغه های نخبگان و طرح آن در اتاق فکر بیان کردند.
تبدیل معضلات صنعت و کشاورزی به فرصت و شکل گیری پژوهش ها در راستای توسعه پایدار از دیگر دغدغه های نخبگان بود.
نماینده وی فقیه در خراسان جنوبی هم در ادامه به حاضران توصیه کرد که این جلسات از شکل تئوری به عملیاتی تبدیل شود و مسئولان هم برای بررسی و داشتن خروجی در این گرد همایی ها شرکت کنند.
حجت الاسلام سید علیرضا عبادی افزود: این تنها راه گذر از حرف به عمل است که امیدواریم به زودی با همکاری و هم افزایی نخبگان و مسئولان، این امر محقق شود.
۳۲۱۵* ۶۰۵۴

لینک منبع خبر