طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

۳۳ روستای خراسان جنوبی در طرح توانمند سازی قرار گرفت

بیرجند – ایرنا – مدیرعامل خیریه امام علی(ع) شهر ری گفت: ۳۳ روستای خراسان جنوبی در طرح توانمند سازی این موسسه قرار گرفته است و این طرح در تمام استان اجرا می شود.

سید مهدی کسایی زادگان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حاشیه اهدای یکهزار و ۵۰۰ بسته لوازم تحریر و ورزشی به دانش آموزان روستای شوشود بیرجند افزود: با اجرای الگوی توانمند سازی روستاییان کشور همه روستاهای خراسان جنوبی در این طرح قرار گرفت که امیدواریم جلوی مهاجرت بی رویه به حواشی شهرها گرفته شود.
وی ادامه داد: تاکنون در چهار استان لرستان، هرمزگان، کرمانشاه و خراسان جنوبی فعالیت های توسعه روستایی را آغاز کردیم و این طرح در سراسر کشور متمرکز خواهد شد.
وی فرهنگ سازی، سلامت، توانمند سازی و اشتغال را از مهمترین اقدامات خیریه حضرت علی(ع) بیان کرد و گفت: همکاری دولت و خیران در کنار هم بدون شک این مهم را محقق خواهد کرد.
کسایی زادگان، اشتغال های خرد خانگی را از مهمترین راهکار های توانمند سازی ذکر کرد و افزود: پرورش مرغ، شترمرغ، بز سانن، درخت کاری و صنایع دستی از جمله این اقدام هاست.
وی اظهار داشت: ایجاد صندوق های همیاری در روستاها مشکلات بانکی روستاییان را از بین می برد و در توانمند سازی آنها نقش تاثیر گذاری دارد که به این طریق می توان با کمک خود روستاییان روستایی توانمند را به ارمغان آورد.

** محرومیت با وجود نزدیکی به مرکز
دهیار روستای شوشود هم گفت: این روستا در ۳۵ کیلومتری بیرجند مرکز استان واقع شده اما با وجود نزدیکی محروم واقع شده است.
حسن خازنی فر اظهار داشت: شوشود یکی از روستاهای بزرگ شهرستان بیرجند و دارای ۲ مدرسه ابتدایی و متوسطه نوبت اول است و بررسی های انجام شده نشان از مهاجرت معکوس دارد.
وی تعصب خاص مردم منطقه را علت ماندن و رشد جمعیت مناسب دانست و افزود: مردم شوشود با مشکلات معیشتی به صورت ویژه دست و پنجه نرم می کنند زیرا خشکسالی های پی در پی کشاورزی و دامداری را از بین برده است.
خازنی فر اظهار داشت: مسئولان بارها محرومیت مردم این منطقه را به صورت میدانی بررسی کرده اند اما اعتبارات محدود است.
به گفته وی حضور خیران و سازمان های مردم نهاد به این مناطق کارساز است اما باید فکری اساسی برای توانمند سازی این مردم برداشت.
وی در ادامه خواستار نگاه ویژه به مردم این منطقه شد و افزود: به غیر از مشکلات آموزشی، خانواده های این روستاها با مسائل مختلف روبه رو هستند که مسائل درمانی با توجه به اینکه بیشتر آنها با یارانه زندگی می کنند بیشتر به چشم می خورد.
در این آیین حجت اشرف زاده هنرمند و خواننده کشوری خراسان جنوبی به همراه جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند.
روستای شوشود دارای ۱۹۰ خانوار و ۵۰۰ نفر جمعیت است.
*۳۲۱۵ * ۶۰۵۴

لینک منبع خبر