انتقاد وزیر ارشاد از فیلم«پنجاه کیلو آلبالو»/ امام جمعه طبس:مسئولان جلوی اکران فیلم 50 کیلو آلبالو را بگیرند – طبس نیوز

انتقاد وزیر ارشاد از فیلم«پنجاه کیلو آلبالو»/ امام جمعه طبس:مسئولان جلوی اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو را بگیرند

فیلم پنجاه کیلو آلبالو که چندی پیش نیز در سینما فرهنگ! طبس اکران شد مورد انتقاد بسیار شدید بسیاری از مراجع عظام تقلید و بسیاری منتقدین سینمایی و حتی مورد انتقاد علی جنتی وزیر ارشاد نیز قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس،فیلم پنجاه کیلو آلبالو که چندی پیش نیز در سینما فرهنگ! طبس اکران شد مورد انتقاد شدید بسیاری از مراجع عظام تقلید،و بسیاری منتقدین سینمایی و حتی مورد انتقاد علی جنتی وزیر ارشاد نیز قرار گرفت.

به نقل از جهان، علی جنتی در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی درباره فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» گفت: «اگر از چگونگی فیلم خبر داشتم، اجازه ساخت و اکران به آن نمی دادم»

«۵۰ کیلو آبالو» خیلی دیر توجه مسئولان وزارت ارشاد را به خود جلب کرد. بعد از آنکه جنتی از ساخت این فیلم انتقاد کرد، سخنگوی وزارت ارشاد نیز اعطای مجوز ساخت به «۵۰ کلیو آلبالو» را اشتباه دانست.

تقریبا در همه نقد های سینمایی منتشر شده در باره فیلم «۵۰ کیلو آلبالو»، همه منتقدها به ضعیف و بی ارزش بودن این فیلم تاکید کرده اند.

مسعود فراستی که  نقد های صریحی درباره فیلم ها دارد، درباره این فیلم می گوید: «۵۰ کیلو آلبالو» بسیار فیلم بد و عقب افتاده ای است!

یا روزنامه شرق در نقدی که برای این فیلم منتشر کرد، نوشت: شیشکی‌بستن‌های فلانی، با بازی دکتر روحانی چقدر می‌توانست بامزه باشد؟ به‌اضافه حرکات و تکانه‌های اغراق‌شده، سکندری‌خوردن آدم‌ها و این تکدی‌گری مذبوحانه برای کمی خنده؛ ادای هیجان‌داشتن را درآوردن؛ زن شیک‌پوش قلدرمآب، کارگردانی که نمی‌تواند از دیدار بازی خود در فیلم به هیچ ترتیبی چشم بپوشد. مرد باکلاس از فرنگ آمده که در عمق وجودش یک‌جورهایی کلاهبردار است؛ فیلمی که کارگردان می‌داند نمی‌توان سکانس‌هایش را بی‌موسیقی به خورد تماشاگر داد؛ فیلمی که هوس می‌کند ادعای هجو فیلمفارسی، یا هجو معلوم نیست چه چیزی را داشته باشد، در حالی که داستانش را از همان فیلم‌ها به عاریت می‌گیرد.

«۵۰ کیلو آلبالو» نمونه ای از فیلمفارسی های دهه ۹۰ ای است که کارگردانش خود را از جمله روشنفکران سینما می داند. هر چند این فیلم کمدی توانسته فروش خوبی داشته باشد اما بینندگان فیلم اکثرا از محتوای آنچه در سینما دیده اند ابراز نارضایتی کرده اند.

در این شرایط وزیر ارشاد در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرده است که اگر از محتوای فیلم خبر داشته است، اجازه ساخت آن را نمی داده است.

شاید شخص وزیر به دلیل مشغله کاری و واگذاری امور به  معاونت ها  به طور ریز و جزئی در جریان ساخت فیلم های سینمایی قرار نگیرد و به جای وی رئیس سازمان سینمایی و معاون نظارت و ارزشیابی این سازمان هستند که وظیفه مستقیمی در نظارت بر سینما دارند. انتقاد وزیر از این فیلم به معنای آن است که جنتی از عملکرد حجت الله ایوبی در قضیه تولید فیلم «۵۰ کیلو آلبالو»، رضایت ندارد.

پیش از این نیز بسیج دانشجویی با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به حجت الله ایوبی از وضعیت سینمای ایران و فیلم های « من سالوادور نیستم» و «۵۰ کیلو آلبالو» انتقاد کرده بود. در این نامه دانشجویان با اشاره به  اینکه وضعیت سینماها در شان انقلاب نیست و روز به روز شاهدتولید و پخش تعداد بیشتری از فیلم های ضد ارزشی هستیم، به «۵۰ کیلو آلبالو» اشاره می کنند و می نویسند: فیلمی با نام پنجاه کیلو آلبالو که گویی نهایت تلاش در آن به کار گرفته شده تا فحشاء، سبک زندگی غربی و… را تبلیغ کند، یکی دیگر از انبوه فیلم‌هایی است که سینمای ایران را زیر سوال برده است. تمسخر حکم اسلامی در مورد نگهداری عده بعد از طلاق و بی ارزش نشان دادن صفحه دوم شناسنامه یکی از بارزترین این توهین‌ها بود.

تا امروز سازمان سینمایی در قبال اکران فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» سکوت کرده و نخواسته است درقبال انتقادهایی که به این فیلم وارد شده واکنش داشته باشد، در عوض با اکران «اژدها وارد می شود»  دومین فیلم  مانی حقیقی در عمل چراغ سبزی به این کارگردان برای ادامه تولید فیلم هایی سخیف مانند “۵۰ کیلو…” داده است.

در این بین شاید  حضور مستقیم وزیر ارشاد برای برخورد با  وضعیت فعلی اکران فیلم های مسئله دار می تواند مانع از یکه تازی های سازمان سینمایی باشد. اگر جنتی از وضعیت فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» ناراحت است می تواند این حرکت را در عمل با توقف اکران این فیلم (با وجود اینکه روزهای آخر اکرانش را نیز پشت سر می گذارد) و  جلوگیری از پخش این فیلم در شبکه نمایش خانگی حداقل تنبیه های لازم را در برابر تولید فیلم هایی که به تمسر عقاید مذهبی و تبلیغ فحشا می پردازند، انجام دهد.

تجربه سینمای ایران نشان داده است عدم برخورد جدی با فیلمسازانی که قبح شکنی و تابو شکنی در مسائل اخلاقی و مذهبی را دارند باعث خواهد شد تا دیگران نیز این جرئت را پیدا کنند تا وارد میدان شده و سعی در عادی سازی یک ضد ارزش را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی طبس،اکنون جای سوال و تعجب بسیاری وجود دارد که چگونه فیلمی این چنینی که انتقاد بزرگان کشور را به همراه داشته به راحتی در سینمای طبس که نام فرهنگ! را نیز بر دوش می کشد اکران می شود؟

امام جمعه طبس نیز ضمن انتقاد از اکران این فیلم در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: این فیلم بسیاری از مسائل ارزشی را زیر سؤال برده است که صدای وزیر ارشاد هم درآمده و بعد از اعتراضاتی که مردم در شهرهای دیگر انجام دادند خود وزیر ارشاد نیز اعلام کرده است که اگر می‌دانستیم این فیلم مشکل دارد اجازه اکران نمی‌دادیم.

مهاجریان‌مقدم ادامه داد: این اعتراض هم به وزیر ارشاد وارد است که چرا آنچه می‌خواهد پخش شود قبلاً مورد بررسی دقیق قرار نمی‌گیرد؛ انتظار این است که مسؤولان این شهرستان توجه بیشتری داشته باشند خصوصاً اداره ارشاد که مسؤول مستقیم این اقدام است.

وی فرهنگ را مقوله اساسی و مهمی دانست و خاطرنشان کرد: اکران فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» در طبس را محکوم می‌کنیم.

امیدواریم مسئولین محترم اداره فرهنگ ارشاد و اسلامی طبس که تا قبل از این با آوردن فیلم های بسیار ارزشمند و فاخری همچون محمد رسول الله(ص) و همچنین فیلم بادیگارد ارزش بالای سینما را به خوبی نمایان کرده بودند، زین پس نیز در انتخاب فیلم های اکرانی برای این سینما دقت نظر بیشتری را به عمل آورند.

4 دیدگاه برای نوشته «انتقاد وزیر ارشاد از فیلم«پنجاه کیلو آلبالو»/ امام جمعه طبس:مسئولان جلوی اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو را بگیرند»

  1. ما که ۵۰ کیلو آلبالو را ندیدیم ولی حالا تشویق شدیم بریم ببینیم چطوریه ؟
    این اولین فکریه که هرکس چنین اخباری رو میبینه میکنه . تا حالا فکر کردید چرا هر فیلمی که چنین انتقاداتی ازش میشی و جنجالی میشه اینقدر فروشش بالایه الان کارگردان و تهیه کننده فیلم لذت می برند از این انتقادات

    1. به نظر حضرتعالی برای مخالفت با این فیلم باید چه تدبیری باید میشد که منجر به پیگیری جدی افرادی برای دیدنش نمیشد؟ من هرچی فکر کردم راهی به ذهنم نرسیدومتشکرم

  2. فیلم بادیگارد با شبی ۵ نفر اکران شد. همین دوستان دلسوز کجا بودند و چرا از این فیلم حمایت نکردند. حال که این فیلم دچار حاشیه شده آن را پیراهن عثمان کرده اند. چند نفر از مسئولین طبس بادیگارد را که اتفاقا فیلمی انقلابی بود دیده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 15 =