برگشت ۸۷۰ میلیون ریال به حساب شاکی با اقدام به‌ موقع پلیس فتا

رئیس پلیس فتا استان از کشف پرونده‌ای میلیونی که از طریق پیامک جعلی سامانه ثنا اتفاق افتاده بود خبر داد و گفت: کاربران در صورتی ابلاغ الکترونیک را دریافت می‌کنند که قبلا در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده‌ باشند.

به گزارش طبس نیوز ، سرهنگ” قدرت الوانی” در تشریح این خبر اظهار داشت: مردی جوان به پلیس فتا مراجعه و با ارائه شکوائیه اعلام داشت پیامکی از سرشماره شخصی که مطالبی با موضوع سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه (سامانه ثنا) بوده را دریافت کرده و این پیامک حاوی طرح شکایت علیه وی در قوه قضاییه بوده است.

وی بیان داشت: شاکی نسبت به این موضوع کنجکاو شده و به ‌منظور مشاهده ابلاغیه وارد لینک جعلی گردیده و اقدام به دانلود نرم‌افزار کرده است که پس از چند لحظه متوجه شده مبلغ ۸۷۰ میلیون ریال از حسابش کسر گردیده است.

رئیس پلیس فتا استان خراسان جنوبی افزود: درادامه با بررسی کارشناسان پلیس فتا مشخص گردید که مجرم سایبری این مبلغ را به دو حساب بانکی متعلق به ۲ فرد حقیقی واریز نموده است که با هماهنگی مقام قضائی این مبلغ درکوتاه ترین زمان ممکن به حساب فرد مالباخته برگشت داده شد و در این خصوص پرونده ای تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا ارسال گردید.

سرهنگ الوانی خاطر‌نشان کرد :کاربران از کنجکاوی در فضای مجازی خودداری نموده و در خصوص پیامک سامانه ثنا به این نکات توجه نمایندکه پیامک اصلی سامانه ثنا فاقد لینک می‌باشد،همچنین این پیامک از سرشماره شخصی برای افراد ارسال نمی‌شود، برای مشاهده آن، نیاز به واریز وجه نمی‌باشد و همچنین ابلاغ الکترونیک برای کسانی ارسال می‌شود که در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده‌ باشند لذا در صورت دریافت پیامک سامانه ثنا که حاوی لینک پرداخت می‌باشد کاربران به‌هیچ‌ عنوان بر روی لینک کلیک نکنند بلکه با مراجعه به سایت رسمی مربوطه (eblagh.adliran.ir)، نسبت به بررسی صحت پیامک دریافتی اقدام نمایند.

رئیس پلیس فتا استان خراسان جنوبی گفت: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی

www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی بوده و کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار ،حوادث و رویداد‌های سایبری را از این سایت دریافت نمایند همچنین شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ مربوط به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر کشور می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =