شرکت زغالسنگ پروده سهم دو درصد را با عنوان مسئولیت‌های اجتماعی می‌پردازد

طبس‌نیوز – مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس گفت: شرکت زغالسنگ پروده طبس که اکنون سهام‌دار آن صدرتامین در بورس است، سهم دو درصد را در قالب مسئولیت‌های اجتماعی مانند ساخت درمانگاه، استخر، میدان زغالسنگ، زمین چمن مصنوعی، استخر دوم برای بانوان و درمانگاه دوم می‌پردازد و شرکت بیش از این هم هزینه کرده و همچنان هزینه می‌کند.

فاطمه ‌ابوالحسنی‌رحمانی – به گزارش طبس‌نیوز، اسماعیل زمانی مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس عصر یکشنبه در نشست خبری گفت: با توجه به دوری مسیر معادن تا مناطق مسکونی مساله اسکان کارکنان در نزدیکی معادن باب است و در برخی معادن کارکنان به صورت شیفتی بعضا یک هفته در محل کار خود می‌مانند.

نیروی بومی باید کنار خانواده‌اش باشد

وی افزود: اما در شرکت زغالسنگ پروده با توجه به این که اکثر نیروها بومی طبس هستند، از ابتدا بنا براین بوده است که نیروهای ما کنار خانواده‌هایشان باشند.

مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس تصریح کرد: بیتوته کارکنان در محل معادن و یک هفته دوری از خانواده آسیب‌هایی در پی دارد لذا هزینه تردد در جاده را به خود تحمیل کرده‌ایم برای اینکه نیروی ما شب در کنار خانواده‌اش باشد و این از اولویت‌های ما بوده، هست و خواهد بود و در زمینه تامین مسکن نیز برنامه‌هایی داریم که درآینده از آن صحبت خواهیم کرد.

وی در خصوص اسکان نیروهای غیر بومی هم گفت: کارکنان دیگری هم در معادن داریم که غیر بومی هستند و به مدت یک یا دو هفته در معدن هستند. لذا طبق هدف گذاری بناست در آینده برای نیروهایی که از خارج از طبس برای کار به اینجا می‌آیند ساختمان‌های متحدالشکل در حوالی معادن داشته باشیم و برای جذب و رغبت به کار نیروهای غیربومی هم امکانات شایسته‌ای تامین کنیم.

وی در خصوص امنیت شغلی برای کارکنان قرادادی گفت: ۱۴۱۸ نفر به طور مستقیم با شرکت زغالسنگ پروده طبس به صورت امانی و پیمانی مشعول به کار هستند و یک بخش از نیروها هم با پیمانکاران ما در بخش استخراج و پیش روی فعالیت می‌کنند که ذیل همه قراردادهای ما با پیمانکاران آمده که آن‌ها موظفند به نیروهایشان مطابق طرح طبقه‌بندی ما حقوق بدهند و سعی شده که هیچ‌گونه تبعیضی در آن نباشد.

زمانی درباره طرح توسعه شرکت زغالسنگ طبس گفت: در این خصوص دو طرح در دست اقدام است؛ خرید ست لانگوال و نیز سرمایه‌گذاری در بلوک ۶ پروده چهار که در حال طراحی و خرید تجهیزات است و ما همه تلاشمان را در این بخش متمرکز کرده‌ایم.

شرکت زغالسنگ پروده سهم دو درصد را با عنوان مسئولیت‌های اجتماعی می‌پردازد

مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده درباره سهم دو درصد معادن که در طبس که همواره در اذهان عمومی مردم مطرح است گفت: از سال ۱۳۹۹ ما یک شرکت بورسی هستیم، سهام ما در بورس واگذار شده و صاحب سهم داریم که صاحب سهم هلدینگ صدر تامین یکی از زیر مجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی(شستا) است که دارد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: در مورد سهم دو درصد در قالب مسئولیت‌های اجتماعی (مانند ساخت درمانگاه، استخر، میدان زغالسنگ، زمین چمن مصنوعی، استخر دوم برای بانوان و درمانگاه دوم) شرکت بیش از این هم هزینه کرده و همچنان هزینه می‌کند.

زمانی افزود: همین رویه مسئولیت اجتماعی محدوده‌ای است که هیئت مدیره در خصوص آن تصمیم میگیرد و تلاش ما این است که این سهم آورده را به نفع طبس جلو ببریم.

وی ادامه داد: مردم طبس به قطع و یقین بدانند و مطمئن باشند در این زمینه کم و کاستی نخواهیم گذاشت چرا که پیشرفت شهرستان آرزوی خود ما نیز هست اما امسال ما شرایط متفاوتی داریم؛ لانگوال نداریم و در شرایطی که به تولید لانگوال برسیم حرف بیشتری برای گفتن خواهیم داشت لذا امسال باید بیشتر در این زمینه با ما همراهی شود تا در سال آینده بیشتر بتوانیم به مسئولیت اجتماعی خود بپردازیم.

شرکت زغالسنگ پروده حامی مالی ژئو پارک طبس

زمانی در مورد ژئوپارک طبس نیز گفت: تمامی هزینه‌های ژئوسایت طبس را شرکت زغالسنگ دارد می پردازد.

مسئولیت‌های اجتماعی امسال یک درصد است

مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس در ادامه بحث سهم دو درصد معادن گفت: طبق بخشنامه‌ای که برای شرکت‌های تابعه شستا آمده تاکید بر این است که امسال برای مسئولیت‌های اجتماعی یک درصد از سود لحاظ شود اما پیگیر هستیم که بیش از این مصوب کنیم.

رقابت در گسترش معادن سبب بهبود شرایط کارکنان خواهد شد

وی افزود: یکی از دغدغه‌های همیشگی ما این بوده که حقوق کارکنان حتی یک روز هم عقب نماند و تا بتوانیم موضوعات معیشتی و حقوق را پیگیری میکنیم که شرایط بهتری برای آن‌ها داشته باشیم و برای شرکت‌های زیر مجموعه و پیمانکاران هم پیگیر هستیم تا مشکلی نباشد، در عین حال گسترش معادن و ایجاد رقابت بین شرکت‌ها قطعا سبب رشد و ارتقای شرایط کارکنان خواهد شد.

مشکلات جاده‌ای اختصاصی که اختصاصی نیست

زمانی در ادامه با بیان این که جاده معدن یکی از دغدغه‌های اساسی ما است گفت: ۲۸ سال است که این مسیر را هر روز می‌روم و برای ما بسیار مهم است.

وی افزود: این یک گستره ۱۲۰۰ کیلومتری مربوط به معادن پروده و شرکت‌های متفاوتی که در این محدوده در حال کار هستند و نمی‌شود همه مسئولیت بر گردن شرکت زغالسنگ پروده بیفتد.

مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس از مسئولان خواست تا این موضوع را از طریق وزارت راه پیگیری کنند چرا که مهمترین جاده طبس برای استفاده ۱۱ هزار نفر نیروی کارگری و جابجایی ۶ هزار نفر نیروی کار در روز در این مسیر، همین جاده معدن است.

وی ادامه داد: ما به سهم خود هرچه از دستمان ساخته باشد از مرمت، خط‌کشی، رسیدگی به پل‌ها و تابلوگذاری انجام میدهیم اما به تنهایی نمی‌توانیم اینکار را انجام دهیم و از یک شرکت ساخته نیست اما دغدغه بسیاری در این موضوع داریم.

زمانی توضیح داد: در زمان خصوصی‌سازی معادن، جاده قیمت‌گذاری شده و جزو قیمت شرکت زغالسنگ پروده آمده و جاده اختصاصی شرکت زغالسنگ است اما این جاده اکنون عمومی است؛ شرکت‌های بسیاری از آن استفاده می‌کنند و لازم است همه شرکت‌هایی که در منطقه فعال هستند برای ساخت جاده فعلی پای کار بیایند اما مسئولیت خود را برای ساخت جاده انجام نمی‌دهند.

اگر شرایط فراهم شود زغالسنگ پروده روی «طبس‌ایرلاین» سرمایه‌گذاری می‌کند

زمانی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص این که آیا شرکت زغالسنگ می‌تواند در خرید یک هواپیما سرمایه‌گذاری کند تا طبس پروازی اختصاصی داشته و از این طریق مشکل پروازها حل شود گفت: داشتن یک پرواز ثابت اختصاصی با نام «طبس‌ایرلاین» و تثبیت پروازها آرزوی ماست.

وی افزود: اگر بشود و شرایطی پیش بیاید که شرکت زغالسنگ پروده بتواند در این امر سرمایه‌گذاری کند حتما این کار را خواهیم کرد چرا که هم نیاز شهرستان مرتفع می‌شود و تثبیت پروازها به نفع خود ماست.

مدیرعامل شرکت زغالسنگ پروده طبس ادامه داد: شرکت زغالسنگ از سال ۷۲ پیشتاز بحث چارتر بوده و خدمات هندلینگ پرواز هم توسط شرکت زغالسنگ پروده انجام می‌شود.

ورود به سایر معادن

وی گفت: زغالسنگ یک شرکت تک محصولی تولید کنسانتره است و در برنامه توسعه‌ای و چشم‌انداز شرکت دیده شده که از تک محصولی خارج شود، لذا در زمینه هر کدام از معادن فلزی سرب و روی، سنگ آهن و هر معدنی که در محدوده طبس پهنه‌ای آزاد شود شرکت ورود خواهد کرد و این تکلیف هلدینگ به ما است.

تمامی حساب‌های بانکی شرکت زغالسنگ در طبس است

زمانی گفت: افتخاری که نصیب شرکت زعالسنگ شده این است که تمامی حساب‌های بانکی‌اش در خود طبس مسقر است و حتی یک حساب خارج از طبس ندارد.

وی افزود: تمام بانک‌های طبس هم به صورت مساوی از این قضیه استفاده می‌کنند و حساب‌ها در یک بانک خاص هم متمرکز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =