10 راس جبير در سايت ناي بندان طبس وجود دارد – طبس نیوز

۱۰ راس جبیر در سایت نای بندان طبس وجود دارد

10 راس جبیر در سایت نای بندان طبس وجود دارد

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، گفت: در حال حاضر ۱۰ راس جبیر در سایت تکثیر جبیر در پناهگاه نای بندان طبس وجود دارد.
“حسن اکبری” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، اظهار کرد: جبیر یکی از شاخص ترین گونه‌های دشت زی و کویرزی ایران است و در گذشته در دشتهای وسیع استان یزد و کشور زندگی می‌کرده است.
وی ادامه داد: متاسفانه از دهه ۱۳۳۵ که تقریبا وسایل نقلیه صحرایی و ادوات شکار پیدا شد، جمعیت این گونه رو به کاهش گذاشت.
اکبری افزود: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در اویل دهه ۱۳۷۰ اقدام به زنده گیری تعدادی جبیر از پناهگاه حیات وحش نای بندان طبس و انتقال به پناهگاه حیات وحش شیراحمد در شهرستان سبزوار (خراسان رضوی) کرد که شش جبیر منتقل شده در این پناهگاه حیات وحش تکثیر شدند و از آن سایت به نقاط مختلف کشور منتقل شدند.

اکبری تصریح کرد: در سال ۸۷ سایتی به مساحت ۳۸ هکتار در مجاورت مزرعه چشمه آبنار واقع در پناهگاه حیات وحش نای بندان طبس فنس کشی و آماده سازی شد و تعداد ۶ راس جبیر از سایت شیراحمد سبزوار زنده گیری و به این سایت منتقل شد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد هدف از ایجاد این سایت را تکثیر جبیر به عنوان یکی از طعمه های یوزپلنگ آسیایی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه در این سایت، جبیر در شرایط مشابه با زیستگاههای طبیعی آن پرورش می‌یابد، اضافه کرد: در حال حاضر جمعیت جبیر در این سایت ۱۰ راس است.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، خاطرنشان کرد: اگرچه این محدوده از نظر دسترسی در فاصله دوری از استان یزد یعنی در شهرستان طبس قرار دارد لیکن چشم اندازهای دشتی منطقه در مجاورت قله نای بند از جاذبه‌های پناهگاه حیات وحش نای بندان است که در کنار سایت تکثیر جبیر از پتانسیل خوبی برای جذب گردشگران برخوردار است.

وی یادآور شد: این محدوده در مسیر طبس – راهور در نزدیکی روستای نای بندان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 2 =