هشدار دستگاه قضایی طبس نسبت به گسترش پدیده زمین‌خواری در شهرستان طبس/ خلع‌ید زمین‌خواران از ۱۷۶ هزار متر مربع زمین در طبس

رئیس دادگستری طبس با هشدار نسبت به گسترش پدیده زمین‌خواری در شهرستان طبس گفت: افرادی که اطلاع ندارند یا متأسفانه افرادی میخواهند از بی اطلاعی افراد دیگر سوء استفاده کنند متوجه باشند که دستگاه قضایی نسبت به ساخت و سازهای غیرقانونی با آنها برخورد جدی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، غلامحسین توکلی رئیس دادگستری طبس در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دستگاه قضایی همانطور که در قانون اساسی به آن اشاره شده استقلال آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هدف از استقلال این است که دستگاه قضایی نباید تحت تاثیر زر و زور و قدرت قرار بگیرد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در جمله‌ای بسیار زیبا می‌فرمایند که بالای سر قاضی فقط خدا و قانون است، قاضی فقط باید خدا را در نظر بگیرد و تکلیف قانونی خودش و اینکه طرفین پرونده چه کسانی هستند نباید تحت تاثیر قرار بگیرد، ناخودآگاه هم افرادی هستند که چه شخص قاضی چه دستگاه قضایی را وقتی منافعشان به خطر میافتد تحت فشار قرار میدهند.

وی افزود: استقلال دستگاه قضایی و قاضی خیلی کمک میکند که تحت تاثیر این هیاهوها و سنگ‌اندازی‌ها و گاهی تهمت‌ها و افتراها که زده میشود، قرار نگیرد، خصوصاً در سال‌های اخیر که حضرت آیت الله آملی لاریجانی به ریاست قوه قضاییه منصوب شدند الحمدالله یک تحول عظیمی در دستگاه قضایی ایجاد شده هر چند بزرگان تلاشهای وافری داشتند اما نمود عینی بیشتری در این چند سال اخیر دیده میشود.

توکلی ادامه داد: در این چند سال اخیر پرونده‌های سنگینی چه پرونده‌های مفاسد اقتصادی یا موارد دیگر وارد دستگاه قضایی شد و مورد رسیدگی قرار گرفته بدون اینکه قاضی یا دستگاه قضایی تحت تاثیر جوسازی‌ها قرار بگیرند به کار خود ادامه داده و میبینیم ارایی هم صادر شده که گاهی اوقات اصلا فکر اینکه افرادی که صاحب نفوذ و قدرت هستند بتواند کسی آنها را به دادگاه بکشاند و حکم صادر کنند و بتوانند آنها را محکوم کنند و باید به مجازات اعمال خودشان برسند.

وی تاکید کرد: این یک نقطه‌ بسیار روشنی است و این نوید را می‌دهد که دستگاه قضایی با هر کس در هر جایگاه و مقامی باشد و از قانون تخطی کند با او برخورد خواهد کرد همانطور که قانون اساسی اشاره دارد که قانون برای همه یکسان است این را دستگاه قضایی سرلوحه خودش قرار داده است.

رئیس دادگستری طبس در مورد برخورد با زمین خواران گفت: مقام معظم رهبری در مورد محیط زیست خیلی تاکید کردند و کوه و دریا و زمین خواری را مطرح نمودند و در این رابطه دستگاه قضا بسیار خوب ورود کرده است اما یک چیز بسیار مهمی که باید ما و مسئولین سایر ادارات و نهادهایی که وظیفه قانونی دارند باید مورد توجه قرار دهند نظارت کافی بر افراد و زیرمجموعه خودشان است که اولا باید تسلط کامل و کافی به قانون داشته باشند و بعد هم واقعا پیگیری شود.

وی بیان کرد: به طور مثال در خود شهرستان طبس در خیلی از موارد ما در اینجا جلسه گذاشتیم، روسای ادارات را دعوت کردیم و گفتیم این موارد در شهر جرم است و شما به عنوان مسئول و به عنوان کسی که وظیفه شرعی و قانونی دارید باید بیایید طرح شکایت کنید و گاهی اوقات آنها را الزام و اجبار به طرح شکایت کردیم، حمایتشان کردیم، جلسات متعدد با حضور دادستان محترم گذاشته شده، که اینها انفال است و متعلق به بیت المال و جامعه اسلامی است افرادی می‌آیند در بستر رودخانه‌ها، در حریم شهرها بدون مجوز قانونی اقدام به ساخت و ساز میکنند و دستگاه قضایی وظیفه خود میداند که با اینها برخورد کند و برخوردهایی هم شده است.

وی با تاکید به برخورد جدی با زمین‌خواران گفت: افرادی که اطلاع ندارند یا متأسفانه افرادی میخواهند از بی اطلاعی افراد دیگر سوء استفاده کنند متوجه باشند که دستگاه قضایی نسبت به ساخت و سازهای غیرقانونی با آنها برخورد خواهد کرد و در حال حاضر شش مورد از افرادی که به حریم رودخانه ها تجاوز کردند، با تاکیداتی که دستگاه قضایی در شهرستان داشته و با پیگیری‌هایی که دادستان داشتند تشکیل پرونده و طرح شکایت شده است و در حال پیگیری است.

توکلی در مورد محاربه با زمین خواری گفت: در سال ۹۲ و ۹۳ پرونده های زمین خواری که حدود ۹ مورد رسیدگی کردیم و ۱۷۶ هزار متر مربع از زمین های بیت المال که افراد زمینخوار آنها را به تصرف غیر قانونی درآوردند که برای آنها رای صادر شده و حکم به خلع ید شده است.

وی تاکید کرد: من تذکر میدهم افرادی که فکر دست اندازی به زمین های بیت المال را دارند حتما بدانند که دستگاه قضایی با آنها برخورد جدی و قانونی خواهد کرد و هر ساخت و سازی تخریب خواهد شد و به بیت المال برگشت داده خواهد شد.

رییس دادگستری طبس با اشاره به موضوع وقف گفت: پرونده های وقف پرونده های سنگینی است در سال ۹۳ پنج مورد وقفیت رسیدگی کردیم و زمین‌هایی بوده که افراد به آنها تجاوز کردند و وقفیت آنها در دادگستری طبس به اثبات رسیده و در دیوان عالی کشور رای ها تایید شده است.

توکلی در بخش دیگری از سخنان خود به سیستم مدیریت پرونده اشاره کرد و گفت:  CMS سیستمی برای کمک به اشخاص مرتبط با پرونده­‌های قضایی شامل کادر اداری و قضایی دادگاه‌ها، کادر اداری و مدیریتی قوه قضائیه و اصحاب دعوا برای دریافت و مدیریت بهتر پرونده­‌های قضایی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است که با راه‌اندازی این سیستم دفاتر کاغذی سنتی از دادگستری‌ جمع‌آوری شده و پرونده‌ها به‌ صورت الکترونیکی ثبت و روند رسیدگی به آنها دنبال می‌شود. یکی از مدیریت سیستم پرونده این است که تمام دستوراتی و آرایی که قضات صادر میکنند و تمام اظهارات شاکی و متهم همه در سیستم ثبت و ضبط میشود.

وی افزود: ۹۰ درصد پرونده‌های ما سیستمی است که خود خیلی میتواند کمک کند و یک مورد مهم آن نظارت است و در مرکز هم دسترسی دارند که اگر امروز مثلا در شعبه اول شعبه دادستانی طبس چه پرونده هایی ورود کرده شاکی و متهم کی بودند چه تصمیماتی اخذ شده و جالب این است که در دادگاه که رأی صادر میشود وقتی قاضی رأی خود را تایید کرد و کلید ثبت را زدند آنلاین این رأی در سیستم هست و افرادی که رمز پرونده خود را داشته باشند میتوانند وارد شوند و بصورت اینترنتی از رأی پرونده خود آگاه شوند.

وی گفت: در این مدتی که ما جزو استان خراسان جنوبی هستیم در استفاده از سیستم CMS و امتیازاتی که از مرکز منعکس میشود به جد میتوان گفت که در ۹۵درصد، شهرستان طبس رتبه اول را دارد.

توکلی در رابطه با رضایت مندی ارباب رجوع با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: در مورد وقت‌های رسیدگی و با حجم زیاد پرونده‌ها، وقت‌های رسیدگی ما حدود یک ماه تا چهل روز منتج به نتیجه میشود و هدف ما این است که تلاش کنیم و این را کمتر کنیم چون عقیده داریم اگر به جرمی سریع رسیدگی شود و مجازاتش به مرحله ظهور برسد خیلی میتواند در باب پیشگیری موثر باشد و مشکلات فرد زیانگر را حل کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دستگاه قضایی پویا و منسجم باشد و در برخوردها قانونی و سریع رسیدگی کند در افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضایی و به حاکمیت و نظام خیلی میتواند کمک کند.

3 دیدگاه برای نوشته «هشدار دستگاه قضایی طبس نسبت به گسترش پدیده زمین‌خواری در شهرستان طبس/ خلع‌ید زمین‌خواران از ۱۷۶ هزار متر مربع زمین در طبس»

  1. درموردزمین خواری درطبس بعضی وقتهادست بعضی ازمسئولین درکاراست وبعضی هم تحت عنوان کشاورزوکشاورزی زمینهای مجاورزمینهای ملکی خودشان راتصاحب وبه ان می افزایند

  2. جناب رییس فرمایشات شما متین احسنت . حالا یه پیشنهاد : جناب ریسس اگه اشکالی نداره و به قبای مبارک قضات عزیز برنمیخوره محبت بفرمایید یه دونه دوربین ناقابل مداربسته جهت اطلاع از تمام رفتار ، حرکات و سکنات کارکنان عزیزو پرتلاش (خاصه) قضات تهیه و مانیتور آن را دراتاق خودتان نصب تا بتوانید لحظه به لحظه کارشان را رصد فرماییدوبهترینها را تشویق وچنانچه ضعفی هم بود تذکردهید.

    1. من کاملا با این دیدگاه موافقم کار گذاشتن د وربین مداربسته جهت اطلاع از رفتار ، حرکات و سکنات کارکنان پرتلاش (خاصه) قضات دادگستریها ومانیتور آن را دراتاق مسئول مربوطه نصب تا بتوانید کارشان را رصد فرماییدوبهترینها را تشویق وچنانچه ضعفی هم بود تذکردهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − دو =