لزوم جلوگیری از ورود محکومان جرایم مالی به زندان

لزوم جلوگیری از ورود محکومان جرایم مالی به زندان

 به گزارش خبرگزاری فارس از طبس، غلامحسین توکلی در دومین مراسم جشن گلریزان طبس که با حضور امام جمعه و جمعی از مسئولان و خیران طبس در محل سالن همایش‌های امامزاده حسین‌بن موسی‌الکاظم (ع) این شهر برگزار شد، اظهار داشت: براساس قانون چنانچه شخصی به هر دلیل محکوم به پرداخت مبلغی شود و پرداخت نکند و مالی هم در اختیار نداشته باشد، باید تا زمان اثبات اعسار یا پرداخت بدهی در زندان بماند که قضات هم مجبور به اجرای این قانون هستند.

وی ادامه داد: البته با توصیه مقام معظم رهبری، بخش‌نامه‌ای از سوی رئیس قوه قضائیه صادر شده که به نظر می‌رسد در صورت اجرای آن تعداد زیادی از محکومان جرایم مالی آزاد شوند.

رئیس دادگستری شهرستان طبس تصریح کرد: باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی در راستای اصلاح قوانین به منظور جلوگیری از ورود محکومان جرایم مالی به زندان اقدام جدی کنند، چراکه بسیاری از افرادی که در اثر تصادف، مهریه، دیه، نفقه و … محکوم به پرداخت مبالغی شده و به دلیل عدم پرداخت در زندان به سر می‌برند، افرادی آبرودار و واقعاً نیازمند هستند که به صورت ناآگاهانه مرتکب جرم شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۳۰ هزار نفر در زندان‌های کشور به سر می‌برند، تصریح کرد: تنها باید افراد خشن که موجب سلب آسایش عمومی شده و نظم جامعه را برهم می‌زنند، زندانی شده و آموزش دیده و اصلاح شوند.

توکلی یادآور شد: ورود سرپرست یک خانواده به زندان، علاوه بر ایجاد فشارهای شدید روحی و روانی برای فرد زندانی، موجب وارد آمدن فشارهای سخت روانی و مشکلات غیرقابل جبرانی برای همسر، فرزندان و حتی اقوام فرد زندانی می‌شود که بهتر است خیران با اعطای کمک‌های مالی در راستای آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد مساعدت کنند.

امام جمعه طبس نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن تأکید بر لزوم مساعدت همگانی برای آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد، بیان کرد: اسلام دینی جامع و کامل است که دنیا و آخرت انسان‌ها و نیز آسایش فرد و آسایش آحاد جامعه را در نظر گرفته است.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم مهاجریان خاطرنشان کرد: بزرگان دین اسلام که به عنوان الگوی جهان بشریت هستند، همواره دیگران را بر خود ترجیح می‌دادند که امروز نیز باید مردم ما به فکر مشکلات دیگران به ویژه زندانیان جرایم مالی غیرعمد بوده و در راستای آزادی این دسته از زندانیان کمک کنند.

سخنرانی محمدرضا حمامی‌شهری رئیس زندان شهرستان طبس و دبیر انجمن حمایت از زندانیان شهرستان طبس، پخش کلیپی حاوی مصاحبه‌های زندانیان جرایم مالی و خانواده‌های آن‌ها، و مدیحه‌سرایی از دیگر برنامه‌های دومین مراسم جشن گلریزان طبس بود.

همچنین در این مراسم حساب جاری شماره ۲۴۰۰ بانک ملی شعبه غدیر یزد، حساب جام شماره ۶۳/۱۲۵۵۲۵۹۳ بانک ملت و حساب سیبای شماره ۰۱۰۸۸۸۸۸۸۸۰۰۲ بانک ملی ایران به نام ستاد دیه استان یزد، برای واریز کمک‌های مردمی به منظور آزادی زندانیان جرایم مالی اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =