مصرف آب نیاز به فرهنگ سازی و الگو دارد – طبس نیوز

مصرف آب نیاز به فرهنگ سازی و الگو دارد

مهدی اخوان صفار گفت: ما در زمینه مدیریت منابع و مصرف آب نیاز به فرهنگ سازی و تغییر الگو داریم تا از طریق صرفه جویی بتوانیم مصارف صنعت، کشاورزی و بویژه آب شرب را پاسخگو باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس در جلسه تشکیل شورای حفاظت از منابع آب شهرستان طبس، مدیریت مصرف آب را موضوعی جدی و مهم و از تأکیدات مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: هم اکنون ۱۶ استان کشور از جمله خراسان جنوبی در خط قرمز بحران آب قرار دارند و حال که دولت تدبیر و امید در این زمینه وارد عمل شده لازم است با همکاری و همراهی تمامی دست اندرکاران و آحاد مردم مقابله جدی و موثر با این بحران صورت گیرد.

مهدی اخوان صفار با اشاره به اهمیت آب در حیات جامعه گفت: در سالیان اخیر سطح آبهای زیرزمینی بعنوان منبع اصلی تأمین آب کاهش داشته و خشکسالی باعث مهاجرت روستائیان به شهرها شده است. این مسئله برای آینده نگرانی ایجاد می کند لذا ما در زمینه مدیریت منابع و مصرف آب نیاز به فرهنگ سازی و تغییر الگو داریم تا از طریق صرفه جویی بتوانیم مصارف صنعت، کشاورزی و بویژه آب شرب را پاسخگو باشیم.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی هدف از تشکیل شورای حفاظت از منابع آب را مدیریت درست منابع محدود آب اعلام کرد و افزود: این شورا وظیفه دارد از طریق تهیه و تدوین دستورالعمل، تصویب برنامه اجرایی، جلوگیری از تخلف و آلودگی، اطلاع رسانی و تبلیغ، تهیه شرح وظایف دستگاه های مرتبط و اقدامات پیشگیرانه، طی یک برنامه بیست ساله برای تثبیت حالت ایستایی و اولیه منابع آب تلاش نماید.

پیرتاج در ادامه به تبیین پروژه کنتور های هوشمند آب و برق پرداخت و گفت: در راستای اهمیت و اجرای طرح احیای تعادل بخشی منابع آب، نصب و راه‌اندازی کنتورهای هوشمند آب و برق در خراسان جنوبی از سال ۱۳۸۶ آغاز و تاکنون تعداد یک هزار و ۴۹۵ دستگاه از این کنتورها در سطح استان نصب و راه‌اندازی شده است.

علیرضا پیرتاج به تشکیل گروه‌های گشت و نظارت در همین راستا اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین وظایف این گروه‌ها جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز، برخورد با چاه‌های حفر شده غیر مجاز و نیز تجاوزات صورت گرفته به حریم و بستر رودخانه با دستور مقامات قضایی است.

پیرتاج افزود: در سال گذشته کل اعتبارات تعادل بخشی و احیای منابع آب ۷۰۰ میلیون تومان بود و امسال با نگاه ویژه دولت به ۸/۵ (هشت و نیم) میلیارد تومان افزایش یافته است.

مدیر امور منابع آب شهرستان طبس، برداشت غیر مجاز از آبهای طبس را محدود دانست و افزود: اکثر چاههای غیرمجاز در طبس با کمک دادستانی مسدود شده و در حال حاضر ۹۰ حلقه چاه در حال فعالیت است که میزان مصرف و برداشت آب آنها اندازه گیری می شود.

محمد نژاد با اشاره به خارج شدن سدهای کریت و دره بید از حالت ذخیره آب به دلیل خشکسالی گفت: سطح آبهای زیرزمین هر سال حدود ۲۰ درصد افت می کند و برای مقابله با این وضعیت به نظر می رسد باید الگوی کشت محصولات کشاورزی تغییر یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هجده =