کاهش هزار نفری تعداد اعضای کتابخانه‌های طبس از سال 92 تاکنون – طبس نیوز

کاهش هزار نفری تعداد اعضای کتابخانه‌های طبس از سال ۹۲ تاکنون

طبق آمار منتشر شده در سال ۱۳۹۲، کتابخانه های عمومی شهرستان طبس ۱۱ هزار عضو داشته‌اند که این رقم امسال در حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، مرتضی محمدی‌مقدم، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی طبس در گفتگو با خبرنگار این پایگاه اظهار داشت: شهرستان طبس دارای ۱۱ کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۵ کتابخانه نهادی شهری، ۴ کتابخانه روستایی و ۲ کتابخانه مشارکتی است.

وی گفت: در کل کتابخانه‌های شهرستان حدود ۱۴۵ هزار جلد کتاب وجود دارد که با توجه به جمعیت حدود ۷۰ هزار نفری شهرستان می‌توان گفت به طور میانگین به ازای هر نفر ۲ کتاب در کتابخانه‌ها موجود است.

محمدی‌مقدم با اشاره به آمار ۱۱ هزار نفری اعضای کتابخانه‌ها در سال ۱۳۹۲ گفت: متاسفانه در این زمینه ۱۰۰۰ نفر کاهش داشتیم و اکنون حدود ۱۰ هزار نفر در کل کتابخانه‌های شهرستان عضو هستند که این تعداد حدود ۱۳ درصد از جمعیت کل شهرستان است.

وی در بیان علل و عوامل این کاهش، مسائل مختلفی را دخیل دانست که از آن جمله می‌توان به مشغله کاری و فکری، سرگرم شدن مردم به شبکه‌های مجازی و تغییر ذائقه مطالعاتی افراد از مطالعه سنتی به مطالعه الکترونیک اشاره کرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی طبس ابراز امیدواری کرد که در هفته کتاب و کتابخوانی تعداد اعضاء کتابخانه‌ها افزایش یابد.

وی گفت: حدود هفت هزار نفر یعنی ۸۰ درصد از اعضا به صورت فعال مطالعه می‌کنند به این معنا که هر ماه حداقل یک جلد کتاب به امانت می‌گیرند.

گفتنی است به کتابخانه‌هایی که به‌طور کامل به‌وسیله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اداره می‌شود «نهادی» و به کتابخانه‌هایی که به صورت همکاری بین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و یک نهاد دیگر اداره می‌شود «مشارکتی» می‌گویند که دو کتابخانه مشارکتی شهرستان طبس شامل کتابخانه آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) طبس و کتابخانه امام مهدی(عج) کمیته امداد طبس است.

خبرنگار: فاطمه ابوالحسنی

2 دیدگاه برای نوشته «کاهش هزار نفری تعداد اعضای کتابخانه‌های طبس از سال ۹۲ تاکنون»

  1. آقای علی ینی ، باید دروغ میگفتن؟تبلیغ منفی بشه و یه تلنگری زده بشه خیلی بهتره تا همیشه فکر کنیم که همه چی خوب و آرومه و هیچ مشکلی نیست.
    تلنگر برای بهتر شدنه

  2. آقای رئیس کتابخانه ها اگر هم کاهش عضویت بوده نباید رسانه ای کنید این خود یک تبلیغ منفی برای کتاب و کتابخوانی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =