انجمن میراث فرهنگی روستای‌های نای‌بند و زردگاه طبس تشکیل شد

انجمن میراث فرهنگی روستاهای نای‌بند و زردگاه با حضور مسئول امور شهرستان‌ها و انجمن‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی و رئیس اداره میراث فرهنگی طبس، دهیار و اعضای این انجمن در محل دهیاری روستای نای‌بند تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، رییس اداره میراث فرهنگی طبس گفت: انجمن میراث فرهنگی روستاهای نای بند و زردگاه متشکل از اشخاص حقیقی و نهادهای حقوقی به عنوان حلقه ارتباطی مردم و گردشگران با نهادهای مرتبط با گردشگری تشکیل شده و در راستای شناسایی، حفظ و نگهداری و معرفی آثار تاریخی و نقاط دیدنی روستا فعالیت خواهد کرد.

رسول بهبهانی افزود: اعضای انجمن میراث فرهنگی روستای نای بند و زردگاه متشکل از: دهیار روستا (رئیس)، مسئول میراث فرهنگی شهرستان طبس، فرمانده پاسگاه انتظامی نای‌بند، رئیس شورای روستا، مدیر مدرسه راهنمایی و صاحب نظران وعلاقه‌مندان به میراث فرهنگی روستا با تصویب اعضا هستند.

وی گفت:در این جلسه مقرر شد اعضای انجمن در حفاظت و پاسداری از حریم مواریث میراث فرهنگی و مراقبت و نگهداری از آثار، ابنیه، اشیاء باستانی و محوطه‌های تاریخی همکاری لازم با اداره میراث فرهنگی داشته باشند و برابر شرح وظایف انجمن‌ها در این خصوص اقدام نمایند و اعضا همکاری بیشتری در جهت حفظ آثار موجود در روستاها با میراث فرهنگی داشته باشند.

بهبهانی گفت: همچنین مقرر شد در جهت فرهنگ‌سازی و احترام به میراث فرهنگی با اهالی روستاها صحبت شود، تا از تخریب کردن آثار جلوگیری و تلاش برای حفظ این آثار صورت پذیرد و در خصوص احیاء آداب و رسوم منسوخ شده در روستاها تلاش و در جهت حفظ آنها اقدام شود.

وی ادامه داد: با عنایت به وجود ظرفیت های گردشگری در روستاهای نای‌بند و زردگاه مقرر شد در خصوص اطلاع‌رسانی، شناسایی و معرفی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اقدام لازم صورت گیرد.

سازمان میراث فرهنگی طبق دستورالعمل‌های موجود در خصوص فراهم کردن زیرساخت‌های اولیه مورد نظر تأسیسات و پروژه‌های گردشگری همکاری لازم به بخش خصوصی را معمول خواهد نمود.

در پایان اعضای حاضر در جلسه احکام خود را دریافت کردند.

روستای نای‌بند از توابع بخش دیهوک و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شهر طبس، در کنار جاده طبس- کرمان واقع شده است.

بافت و نحوه استقرار ابنیه روستا که ساخت کالبدی ماسوله و ابیانه را در ذهن تداعی می‌کند، بر روی صخره سنگ بزرگی در دامنه کوههای نای بند و به صورت کاملا ارگانیک شکل گرفته و غالبا دو طبقه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =